Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri 

Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri 

Tarihin, kültürün ve doğanın iç içe geçtiği bir ülke olan Türkiye oldukça zengin bir geçmişe sahip. Binlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış olan kaleler için tarihin de en büyük tanıkları diyebiliriz. Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin kendilerini korumak için inşa ettiği bu kaleler, günümüzde turistik açıdan ziyaret edilmekte.  Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, Türkiye’deki Kaleler hangileri, Türkiye’nin tarihi kaleleri hangileri, hangi şehirde hangi kale var? sorularınıza cevap vermek ve kültür turizmi kapsamında kale gezmeyi sevenler için rehberlik edecek bir yazı dizisini Yolcu360 sizler için hazırladı: Türkiye’deki Kaleler ve Türkiye’nin Tarihi Kaleleri.

Türkiye’deki kaleler ve Türkiye’nin tarihi kaleleri 

Ülkemizde hemen her şehirde her ilçede kale var. Bu kaleleri gezerken nelere dikkat etmeliyiz? Kalelerde onları gezmeye değer kılan ne var? Tarihte kaleler neden önemliydi? gibi sorularınıza cevap bulmak için kaleleri keşfe çıktık. Rehberimiz de 2008 yılında yayımlanmış bir akademik araştırma: Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Kale!

  • İnsanlar Neden Kaleler Yapmış?

İnsanlar, özellikle avcı- göçebe yaşam döneminde hem vahşi hayvanlardan hem de diğer insan gruplarından korunmak için etrafı gözetleyerek gelebilecek tehlikeleri fark edecekleri yüksek yerlerde yaşamayı tercih ettiler. Bu korunma içgüdüsü, verimli tarım alanlarının yani ovaların yerleşim yeri olmamasını sağladı. Bugün, söz konusu korunma ihtiyacına gerek kalmayınca, dümdüz ovada ev yapma fikri tarım alanlarını yani beslenme kaynaklarını yok etti. Bazen, düzelttiğimiz bir şeyle başka bir şeyi bozmamız ne enteresan değil mi? Neyse, efendim, kaleler işte bu korunma kültüründe doğar. Genellikle bir tepe, dağ ya da yamacı çevreleyen bir kale söz konusudur. Kale duvarlarının içinde de insanlar yaşar. Kalenin amacı savunmadır ama görkemi, düşmana göz dağı verir. İlerleyen dönemlerde de topluluğun yöneticisi ve çevresindekiler kale içinde lüksle yaşamış, halk kalenin etrafındaki köylerle öbekleşmiş. 

  •  Kale artık güvenli değil!

15 yüzyılda ateşli silahlar gelişti. Özellikle de toplar. Karın tokluğuna alın teri döken insanların inşa ettiği kalelerin yıkılması bir top atışına bakar olmuş. Hal böyle olunca kaleler yavaş yavaş terk edilmiş. Ama, bu kale mimarisi öyle özenli öyle detaylı işler koymuş ki ortaya, bir sonraki yüzyılın genel olarak mimarisini şekillendirmiş. 

Türkiye’deki kaleler için gezi rehberi

Türkiye’deki tarihi kaleler için gezi rehberi hazırlarken Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz’ın 2008 yılında çıkan kitabı Türkiye Mirası 100 Kale isimli araştırma kitabından yararlandık. Türkiye’deki kaleler deyince akla Bodrum Kalesi, Karahisar Kalesi, Diyarbakır Surları, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı geliyor. Ama Türkiye’deki kaleler neredeyse her şehirde hatta ilçede. Gidenler bilir, Avrupa’da bazı ülkelerde bir noktada bir parça kale kalıntısı varsa ışıklandırma, düzenleme ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın en özel tarihi eseri gibi gösterilip binlerce turist alır. Biz de dağ taş kale efendim, kıymetini bilelim. Bazen öğrendikçe Türkiye’nin nasıl da kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz ya Türkiye’nin kale mimarisini keşfedelim, anlayalım ve anlayarak gezelim ne dersiniz?

  • Kız Kalesi / Mersin

Deniz kalesi olarak da adlandırılan Kız Kalesi, 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış. Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların kaleyi barınak olarak kullanmış. Kalenin kıyıya uzaklığı 600 metre. Kız Kalesi hikayesi de oldukça meşhur. Efsane’ye göre, kral çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş. Kale çevresinde konaklama için birçok seçenek mevcut. Mersin Kızkalesi otel, Mersin Kızkalesi apart ve Mersin Kızkalesi pansiyon olanakları mevcut. Mersin Kızkalesi sahili de kalenin kendisi ve efsanesi kadar meşhur. Kızkalesi Plajı, sahilde bulunan Liman Kalesi ile başlar. Mavi bayraklı olan deniz oldukça temiz. Deniz 50 metreye kadar sığdır. Deniz sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından genellikle tercih ediliyor. Mersin turu için aklınızda sorularınız varsa Mersin gezi rehberi : Mersin’de nereye gidilir, ne yenir? yazımıza bakabilirsiniz.

Kızkalesine nasıl gidilir?

Kale, Mersin’in 60 kilometre güneybatısında Kızkalesi Beldesi’nde bulunmakta. Mersin araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak, kaleye kolayca ulaşabilirsiniz. Kızkalesi Ziyaret Saatleri ise 08:00-17:00 arasında.

Türkiye’deki kaleler listesi

Türkiye’deki kaleler için hepsini sıralayabileceğimiz bir liste yapmak elbette mümkün değil. Ancak sizler için Türkiye’nin en görkemli kalelerini listeledik.

  • ZilkaleRize

Rize gezilecek yerler arasında bulunan ve ihtişamı ile ön plana çıkan kale, Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulmuş. Zil Kale İspir’e ulaşan önemli bir orta çağ kervan yolu üzerinde bulunduğu için güvenlik amacıyla kullanılıyormuş. Kalenin içerisinde önemli üç yapı bulunmakta: şapel, baş kule ve muhafız binası. Kalenin çevresinde konaklama imkanı, sosyal tesisler, kano ve rafting gibi turistik faaliyetlerin var olması, kaleyi daha da ilgi çekici kılmakta. Kaçkar Dağları‘nın inanılmaz manzarasına sahip olan kale, son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumunda. Zil Kalesi kim yaptı diye merak ediyorsanız, bunun hakkında kesin bir bilgi yok. Ancak kalenin 14. yüzyılda yaptırıldığı düşünülüyor. Zil kale giriş ücreti 2019 yılı için 3 TL. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsizdir. Rize araç kiralama imkanlarına bakarak Türkiye’deki kaleler arasında yer alan Zil kaleyi gezmekle yetinmeyerek, keyifli bir yolculuk ile Rize turu yapabilirsiniz. Rize şehir merkezi turu ile başlayarak yaylarını keşfedebilirsiniz. Rize’de gezilecek&görülecek yerler için Rize gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Alanya Kalesi

Alanya kalesi nerededir ve hangi bölgededir sorusunun cevabı Antalya 🙂 Alanya kalesi tarihi ise oldukça zengin. Kale Helenistik dönemde inşa edilmiş. Günümüzdeki tarihi dokusu ise 13.yüzyıl Selçuklu eseri. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yeniden yaptırılmış. Kale daha sonrasında Karamanoğulları, Memlükler ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış. Türkiye’deki kaleler arasında yer alan Alanya Kalesi dışındaki yerleri gezmek için Alanya araç kiralama hizmetlerine göz atarak, Alanya gezi rehberi kapsamında birçok tarihi yeri ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Alanya turu için önerdiğimiz birkaç yer: Alanya Arkeoloji Müzesi: Tatili kültürle kesiştiren nokta, Damlataş Mağarası, Iotape gezi rehberi / Aytap Koyu.

Türkiye’deki tarihi kaleler
  • Van Kalesi

Türkiye’deki kaleler arasında yer alan Van Kalesi nerede ve Van Kalesi tarihi hakkında aklınızda sorular varsa, cevapları bizde 🙂 Urartu kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında yaptırılan Kale, Urartu Devleti’nin Tuşpa adıyla uzun süre başkentliğini yapmış. Kalede Analı-Kız açık hava tapınağı, Urartular’dan kalan Madır (Sardur) Burcu, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler ile sur duvarları ve ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları bulunmakta. Van il merkezi içerisinde bulunan kale, merkeze 5 kilometre uzaklıkta. Van araç kiralama hizmetlerine göz atarak, kaleyi gezdikten sonra Van gezilecek yerler için kolay ve rahat bir ulaşım seçeneği tercih edebilirsiniz.

  • Kilitbahir Kalesi / Çanakkale

Türkiye’deki kaleler arasında yer alan Kilitbahir Kalesi, iç ve dış duvarlardan ve avlu içinde 7 katlı üçgen bir kuleden meydana geliyor. 1462-1463 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan kale, 2011 yılında restorasyon edilmeye başlanmıştı. Kilitbahir kalesi restorasyonu 2018 yılında tamamlandı. Kilitbahir Kalesi’nin bir de efsanesi var. Efsaneye göre Kilitbahir Kalesi piri reis‘in hazinelerini saklar. Ancak bir dönem kalede kaldığı bilinen Piri Reis’in hazinelerinin gerçekten burada saklanıp, saklanmadığına dair somut bir bilgi yok. Kilitbahir Kalesi nerede sorusunun cevabı olarak Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine yapılmış diyebiliriz. 2018 yılında Kilitbahir Kalesi müze oldu. Kilitbahar kalesi müzesi için Kilitbahir kalesi giriş ücretleri 2019 yılı ücreti 6 TL. Kilitbahir Kalesi ziyaret saatleri ise 08:00–17:00.  Çanakkale merkez araç kirama olanaklarını inceleyerek, Çanakkale’nin eşsiz yerlerini gezebilirsiniz. Çanakkale gezi rehberi için önerebileceğimiz birkaç rota önerisi: Taş MektepFındıklı Köyü ve Kömür Limanı, Babakale, Athena Tapınağı.

Yorum ekle