Yolcu360 Blog
Türkiye'de En Çok Satan Arabalar
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > 2021’de Türkiye’de En Çok Satan Arabalar

2021’de Türkiye’de En Çok Satan Arabalar

Türkiye’de en çok satan arabalar hangileri? 2021 yılında Türkiye’de en çok satan arabalar içeriğimizle sorulara yanıt veriyoruz. 

Türkiye’de araba pazarı oldukça aktif olarak devam ediyor. Sıfır araç satışları ve ikinci el araç satışları oldukça yoğun olarak sürdürülüyor. ODD her yıl araç satışları hakkında verilerini halka açık bir şekilde paylaşıyor. Bu veriler üzerinden Türkiye’de hangi modellerin en çok satıldığı görülebiliyor.

2021 otomobil satış rakamları Türkiye, Türkiye'de En Çok Satan Arabalar

Türkiye’de En Çok Satan Arabalar (Marka ve Modeller)

Bu içerikte ODD’den aldığımız verilere göre 2021 yılında Türkiye’de en çok satan arabalar için bilgi alabilirsiniz. Bu listeye göre listenin başında en çok satılan marka olarak Fiat markası göze çarpıyor. Fiat markasının ürettiği ve Türkiye pazarında da satışa sunduğu Egea model araba Türkiye’de en çok satan arabalar arasında birinci sırada yer alıyor.

Satış adedi ODD verilerine göre 49 bin 698 olan Fiat Egea kendisinden sonra gelen araçtan tam olarak 8 bin 355 adet daha fazla satılmış. Geçtiğimiz yılın en çok satan modeli olarak öne çıkan Fiat Egea otomobilin ardından Toyota markası dikkat çekiyor.

İkinci sırada yer alan Toyota markası 41 bin 343 satışla Corolla marka otomobili ile ikinci sırada yer alıyor. Japonya merkezli olan Toyota 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketi seçilmişti. Fakat Türkiye’deki istatistikler Toyota’yı ikinci sıraya yerleştirmiş durumda.

Üçüncü sırada ise Fransız marka olan Renault yer alıyor. Renault markasının ürettiği ve 2021 yılında Türkiye’de 36 bin 432 adet satışı bulunan Clio model araba üçüncü sırada yer alıyor. Üçüncü sıranın ardından dördüncü sırada da Renault marka bir araba bulunuyor.

Türkiye'de En Çok Satan Arabalar, otomobil satışı

Türkiye’de En Çok Satan Arabalar ve Daha Fazlası

Çokça tercih edilen modeller arasında yer alan Megane model araba 29 bin 832 adet satışla dördüncü sırada yer alıyor. Ayrıca beşinci sırayı da yine Japonya merkezli olan bir şirket yakalıyor.

Önceleri motosiklet üretimi ile yola çıkan bu firma daha sonra otomobil üretmeye başlıyor. Honda markası Türkiye’de en çok satanlar listesinde beşinci sırayı Civic model aracıyla alıyor. Bunun yanı sıra 22 bin 334 adet satış ile beşinci sırada bulunan Honda’nın başka herhangi bir arabası en çok satanlar listesinde ilk 10’a giremiyor.

Altıncı sırada Dacia’nın çok sevilen ve çokça tercih edilen Duster model aracı bulunuyor. 19.038 adet satışla altıncı sırada olan Duster’ı, birinci sırada olan Fiat markasının bir başka aracı takip ediyor. Bunun yanı sıra Fiat Egea serisinin Cross model aracı yedinci sırayı 18.942 adet satışla yakalıyor.

Volkswagen markasının Passat model aracı 17.362 adet satışla sekizinci sırada yer alırken, Hyundai markası 9.sıraya i20 model aracıyla yerleşiyor. Onuncu en çok satılan araç ise yine Volkswagen’e ait. Polo model aracı onuncu sırayı 13 763 adet satışla yakalıyor.

Türkiye'de En Çok Satan Arabalar

2021’de Türkiye’de En Çok Satan Araba Markaları

2021 yılında otomotiv pazarı oldukça hareketli geçiyor. ODD istatistiklerine göre ilk on marka arasında yer alan şirketlerden Türkiye’de en çok satış yapan marka Fiat. 121 bin 254 adet satışla 2021 otomotiv pazarında birinci sırada bulunan Fiat açık ara farkla en çok satılan marka oldu.

Renault ise Fiat markasından hemen sonra geliyor. 81 bin 280 adet toplam satışla birlikte ikinci sıraya yerleşiyor. 2020 yılında hafif ticari ve otomobil araç toplam satışlarında üçüncü sırada bulunan Ford, böylece 2021 yılında dördüncülüğe düşüyor. Küçük bir farkla dördüncülüğe yerleşen Ford markasının yerine 68 bin 186 adet satışla Volkswagen yerleşiyor. Ford ise 67 bin 296 satış adedine sahip.

Beşinci sırada yer alan Toyota markası 52.588 adet satışa sahip. Peugeot ise en çok satan modeller arasında yer almamasına rağmen marka bazlı istatistiklerde altıncı sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra 38 bin 968 adet ile 2021’de Türkiye’de en çok satan araba markaları arasında altıncı sırada yer alıyor.

Peugeot’un hemen arkasından Hyundai markası geliyor. 38 bin 530 adet satışla Hyundai yedinci sırada bulunuyor. Dacia 34 bin 866, Citroen 28 bin 771, Honda ise 28 bin 150 adet satışla ilk on arasında yer alıyor.

İşte 2021’de Türkiye pazarında en çok satış yapan markaların listesi:

 • Fiat
 • Renault
 • Volkswagen
 • Ford
 • Toyota Peugeot
 • Hyundai
 • Dacia
 • Citroen
 • Honda

Dünyada En Çok Hangi Araba Satılıyor?

Türkiye’de 2021 yılında en çok satılan arabalar ve markaları yazının üst kısmında anlattık. Şimdi ise dünyada en çok hangi araba satılıyor sorusuna bir yanıt vereceğiz.

Dünyada yüzlerce farklı marka, binlerce farklı model araba bulunuyor. Birçok araç yıllardır üretilmeye devam ediyor. Araba kullanıcılarının çok sevdiği birçok araç bulunuyor. Bu marka model araçlar arasında 10 nesildir üretime devam eden Toyota markası öne çıkıyor.

1966 yılından bu yana ürettiği model tüm dünyada 40 milyonun üzerinde bir satışla rekoru elinde tutuyor. Toyota’nın Corolla model arabası bu. Dünyada en çok satılan arabalar arasında birinci sırayı Toyota Corolla model araba tutuyor.

En çok satan otomobiller arasında yer alan bir başka marka ise Chevrolet. Bu markanın Impala model aracı hâlâ üretilmeye devam ediyor. Bugüne kadar 14 milyondan fazla satılan bir model. Böylece ABD’nin en çok satılan otomobilleri listesinde birinci sıraya yerleşmiş durumda.

Yine dünya istatistikleri arasında en çok satan araba modelleri arasında Passat model araba bulunuyor. Volkswagen markasının ürettiği Passat model araba asil duruşu ile hem çok dikkat çekiyor hem de teknoloji anlamında kendisini sürekli yeniden üretiyor. Passat model arabanın tüm dünyadaki satış sayısı 15.5 milyon olarak belirtiliyor.

Araba kullanıcılarının tercih ettiği bir başka marka ise Honda. Honda’nın Accord modeli güvenli sürüş özelliği ile dünden bugüne dikkat çekiyor. Böylece en çok satan arabalar arasında yerini alıyor. 16 milyonu aşan satış sayısı ile dünyanın en popüler araçları arasında yer alıyor.

Yine Honda markasının Civic model araba da dünyanın en çok satan arabalarının başlarında geliyor. Ayrıca bugüne kadar 19 milyondan fazla satışı bulunan Honda Civic model araba güvenlik tarafında öne çıkan özellikleri ve görüntüsü ile tercih ediliyor.

Dünya otomotiv pazarında bugüne dek en çok satılan araçların detaylı listesi:

 • Toyota Corolla
 • Chevrolet Impala
 • Volkswagen Passat
 • Honda Accort
 • Honda Civic
 • Ford Escort, Ford Model T ve Ford F Serisi
 • Volkswagen Beetle
 • Volkswagen Golf

2021’de Türkiye’de İkinci El Araba Satışı Verileri

Sıfır otomotiv pazarı kadar ikinci el otomotiv pazarı da 2021 yılı özelinde hareketliydi. İkinci el araba piyasası çeşitli online platformlar üzerinden yapılan satışlar Indicata verileri üzerinden değerlendirildi. Bu verilere göre ikinci el online pazar raporu okuması yaptık. Bu verilere göre Türkiye’de ikinci el araba piyasası datalarını inceledik. Binek ve hafif ticari araç piyasası bayağı hareketliydi. 2021 yılında 1 milyon 652 bin 710 adet araç ikinci el piyasasında el değiştirdi.

Bu içerikte 2021 yılı otomotiv piyasasını analiz ettik. En çok satan araba markaları ve modelleri üzerinde bilgilendirmeler yaptık.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle