Yolcu360
Avrupa'yı keşfet

Sofya gezilecek yerler rehberi / Bulgaristan

Sofya yüzlerce yıl boyunca Osmanlı’nın hüküm sürdüğü Avrupa başkentleri arasında yer alıyor. Peki bir Bulgaristan gezisinde Sofya’da gezilecek yerler nereler? Sizin için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve kaleme aldı…

Sofya görülecek yerler bakımından Bulgaristan en güzel şehirlerinden. Muhteşem parkları, tarihi alanları, geniş caddeleri ve kiliseleriyle dikkat çeken bir şehir. İstanbul’dan başlayan yolculuğumun ilk durağı bu güzel başkent oldu. Düzenli sayılabilecek  trafik karmaşası olmayan güzel şehri rahatlıkla gezebilmek için Yolcu360‘tan Sofia Sofya Havailimanı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Sofya gezilecek yerler

Sabahın 6’sına doğru vardığım şehrin dinginliğinde ve sıcaklar bastırmadan dolaşmaya başladım. Maria Luiza caddesinden yürüyerek önce aslanlı köprüye sonrasında ise  kent merkezine ulaştım.  Burada kısa bir gezintiden sonra yolumun üzerinde Osmanlı’nın bu topraklarda kaldığı uzun süreden günümüzde ayakta kalmayı başarabilen tek yapısı Kadı Seyfullah Camii’ni ziyaret ettim. Cami 1567 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış fakat, sadece ibadet zamanında açık olduğu için, o yüzden içini görebilme imkanım olmadı. Caminin hemen karşısında tarihi sinagog ve hemen alt sokağında ise Katolik katedral bulunmakta. Haritaya baktığınızda bu üç farklı ibadethane bir üçgeni oluşturmakta.

  • St. George Kilisesi

Bu arada Sofya’nın merkezi olarak Hotel Balkanı düşünebilirsiniz. Buranın hemen arkasındaki büyük binaların içine gizlenmiş St. George kilisesini ziyaret ettim. Buraya girişlerden biri Başbakanlık binasıdır, yanındaki kemerden  giriş yapabilirsiniz. Kilise 4. yüzyılda inşa edilmesi ile birlikte Sofya’nın en eski tarihi yapısı özelliğini taşımaktaymış. İçine girdiğimde ise karşılaştığım ortaçağ freskleri karşısında etkilendim, gerçekten tarih kokuyordu. Şehre geldiğinizde dolaşabileceğiniz ilk sıralarda yerlerden St. George kilisesi. Buradaki meydanda ise Saint Sofia’nın bronz ve altından yapılan heykelini görebilirsiniz.

  • Konaklama Tüyosu

Buradan ise ise otelime yerleşmek için kent merkezinde olan büyük bina görünümü komünizm dönemine benzeyen Rila hotelde kaldım (yıldızına kanmayın ama konaklamak için fiyat ederinde), bir gecelik 42 TL ödedim.

  • Alexandar Nevski Katedrali

Eşyalarımı bırakıp kısa bir dinlenmeden sonra istikamet şehrin en fotojenik mekanı Tsar Osvobodit caddesi üzerindeki Alexandar Nevski Katedrali. Harika bir Neo-Bizans mimarisinde yapılan katedral Ortodoks’ların en büyük ibadethanelerinden biri olarak bilinmekte. İçersinin yaklaşık 5.000 kişi aldığını öğrenince şaşırmamak mümkün değil. Özellikle dış taraftan mimarisinin güzel fotolarını çekebilmeniz mümkün, bu konuda size bir çok fotoğraf açısı sunmakta meydan. 1877-1878 yılında Osmanlı Rus savaşında ölen Rus askerlerin anısına yapılan katedralin açılış zamanı ise 1912 yılı. Şehrin bana göre St. George kilisesi ile beraber öncelikle görülecek en güzel yapısı.

  • Sofya Etnografya Müzesi ve Aziz Nikolay Rus Kilisesi

Dönüşte ise aynı cadde üzerinde olan uluslararası etnografya müzesini ziyaret ettim, burada geçmişte yaşamış hayvanların iskeletlerini görebiliyorsunuz giriş ise 5 Leva ( yaklaşık 7,80 TL ) Hemen yakınında mimarisi ile ilgi çeken Aziz Nikolay Rus kilisesini ziyaret ettim. İçerisi ilginç freskler ve tablolar ile muhteşem bir şekilde yapılmış. 

  • Vitoşa Caddesi

Buradan biraz dinlenmek için şehrin trafiğe kapalı alanı Vitoşa caddesine geldim. Vitoşa caddesi diğer adıyla alışveriş caddesi olarak biliniyor. Caddede sağlı sollu kafelerin oluşması ile güzel bir yürüyüş alanı yaratmışlar, keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. Etrafındaki kafelerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Akşam üstü tekrar otel etrafına dönerken kilisede bir düğün arabası görünce katılmak istedim. Kısa bir beklemenin ardında ise yaklaşık 15 dakika kilisenin din adamları tarafından yönetildiği merasimi gözlemleyip bolca fotoğraf çektim.

  • Central Park

Son olarak ise günümü Central Park’ta geçirdim. Sofya’nın en güzel yönlerinden biri diğer Avrupa şehirleri gibi büyük yeşil parkları olması. İnsanlar keyifle bu parklarda benim gibi vakit geçiriyorlardı.

Sofya’da ne yenir?

Akşam ise yemek için alışveriş caddesi üzerindeki Happy Restauranta gittim, masa bulmakta zorlandığım restaurantta  siparişim wedges (patates kızarması üstüne eritilmiş kaşkaval peyniri), splendor (tavuklu salata) yiyip ve Bulgar birası Kamenitza içtim. Yemeğin fiyatı ise 19 Leva (yaklaşık 29,5 TL). Gün içinde deneyimlediğim diğer bir yiyecek havaların sıcaklığı ile dondurmaydı. Hemen hemen her köşe başında dondurmacılar görebilirsiniz. 100 gr dondurma 3 Leva (yaklaşık 4.60 TL) bir çok çeşidini deneyimleyebilirsiniz.

Bulgaristan gerçekten ucuz mu?

Sofya bize yakınlığı ile bir çok Türk’ün yaşadığı bir yer. Geniş ve temiz caddeleri, kolay ulaşılabilir merkezi ile az gelişmiş ama keyifli bir yer. Fakat bir günde şehrin temel görülebilecek alanları ziyaret edebilirsiniz. Büyük bir şehir olmasına rağmen hemen hemen tüm tarihi yapıları merkeze yakın bir konumda toplanmış. Yaptığım gözlemlemede ise fiyat ucuzluğu bize göre mümkün değil. Eskidendi o 100 dolara krallar gibi bir hafta sonu geçirmek Bulgaristan’da. Nerden mi biliyorum? Bulgaristan’a yakın bir şehirde yaşıyorum. Dünyanın her ülkesi, her şehri gibi Bulgaristan ve Sofya’da görülebilecek yerleri ama dediğim gibi dolu dolu  1-2 gün yeterli şehre derim. Bir hafta sonu tatilinde bile burada keyifle vakit geçirebilirsiniz. Destinasyon olarak ülkemize yakınlığıyla da iyi bir tercih nedenlerinden birisi olabilir. Bu güzel şehri keşfetmeniz dileğiyle…

İlgili Yazılar

Ribeauville : Ahşabın dile geldiği bir köy / Fransa

Yolcu 360

Hamburg gezi rehberi / Müzeler ve gezilecek yerler / Almanya

Yolcu 360

Avrupa’nın en iyi müzik festivalleri / Avrupa

Yolcu 360

Yorum Bırak