Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Prens Adaları Gezilecek Yerler | Adalar Gezi Rehberi

Prens Adaları Gezilecek Yerler | Adalar Gezi Rehberi

Prens Adaları, bahar kaçamaklarının en huzurlu adreslerinden biridir. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada da sürekli bir yaşam bulunurken Sedef Adası halkı ise evlerinde yalnızca yaz aylarında gelip kalıyorlar. Prens Adaları içerisinde bizim tek bir favorimiz yok hepsini ayrı seviyoruz. Sizle de hepsini paylaşmak istedik. Prens Adaları gezilecek yerler / Adalar gezi rehberi yazısı sizler için Elitfukara tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak yola çıkmaya ne dersiniz? 🙂

Prens Adaları Gezilecek Yerler

  • Büyükada 

Prens adalarının en büyüğü olan Büyükada aynı zamanda Prens adalarının en ünlüsüdür. 5,4 km2’lik yüzölçümüne sahip. Bu yüzölçümüyle de Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’nın toplamından daha büyüktür.  Yaz kış yerleşimin olması burayı oldukça hareketli kılıyor. Yazın özellikle hafta sonu turist akınına uğrasa da geri kalan her mevsim verdiği huzurla Büyükada hepimizin vazgeçilmezi…

Büyükada Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

  • Heybeliada

Heybeliada, Büyükada’dan sonra gerek yüz ölçümü, gerekse nüfusu yönünden ikinci en büyük adasıdır. Yerleşim vardır. Konaklamak isterseniz oteller de bulunuyor. Plajları, doğası, sokakları… Adaların en güzel yanı sanırım sokaklarını gezmek. O güzel evleri, ağaçlarla dolu sokakları… Adaların hepsinde ayrı bir hisle karşılaşıyorsunuz. Size güzel duygular bırakacak bir ada…

Heybeliada Gezi Rehberi için tıklayınız.

  • Burgazada

İstanbul’a Kınalıada’dan sonra en yakın olan adadır. Prens Adaları içerisinde de en büyük üçüncü adadır. Burgazada’da yerleşim bulunuyor. Konaklamak isteyenlere de her bütçeye uygun imkanlar sunuyor. Dilerseniz denize girebilir ya da bir kafede oturup manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz. Dilerseniz de sokaklarında gezerek Burgazada’yı doya doya yaşayabilirsiniz.

İstanbul’un Yanı Başında Bir Cennet: Burgazada yazısı için tıklayınız.

  • Kınalıada

Kınalıada, İstanbul’a en yakın adadır. Aynı zamanda en büyük dördüncü adasıdır. Diğer üç büyük ada kadar yeşillik bakımından zengin olmasa da kesinlikle daha önce yolu düşmeyenlerin gidip görmesi gereken adalardan biri.  Nüfus sayısı az olsa da yerleşim var. Konaklamak isteyenler için seçenekler de mevcut… Ayrıca belirtmek isterim ki biz bu adayı aralarda deniz ve kafe molası vererek baştan sona yürüyerek bitirdik. Siz de yürümeyi seviyorsanız, size harika manzaralar sunacak bu adayı yürüyerek gezebilirsiniz.

İstanbul araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

  • Sedef Adası

Sedef adası, yerleşime açık en küçük adadır.  Bu ada size fazla bir aktivite seçeneği sunmuyor. Sadece deniz keyfi sürebilirsiniz. 3 plaj ve az sayıda ev bulunuyor. Onun dışında kalan alanlar ise tamamen ormanlık. Tabi dilerseniz doğa içinde yürüyüş de yapabilirsiniz.

Adalar Gezi Rehberi

  • Sivriada

Sivriada, Prens Adaları’nın üçüncü küçük adasıdır. Burada hiç bir yerleşim bulunmuyor.

  • Yassıada

Yassıada tarihinde çok amaç için kullanılmış ve her defasında sonu yine yalnızlığına terk edilmek olmuş. Ada 4. yüzyılda politik mahkumlar için uygun görülürken sonrasında bir çok farklı amaç için kullanılmış. En son 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne devrediliyor. Fakültenin 1995’te terk edilmesi ile tekrar bir süre boş kalıyor. Adı Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada 2015 yılında halkın hizmetine sunulması için başlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB ve GTİ işbirliğiyle 5 yılın sonunda tamamlandı. Adada 125 odalı otel, 30 bungalov bulunuyor.

  • Tavşan Adası

Prens adalarının ikinci en küçük adası Tavşan Adası’dır. Herhangi bir yerleşim bulunmuyor. Burayı ziyaret etmek isteyenler için de tekneyle girebileceğiniz bir mağara olduğunu söyleyelim.

İstanbul Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

  • Kaşık Adası

Burgazada’nın doğusunda bulunan Kaşık adası özel mülkiyettir. Turist olarak gidip gezme imkanı yok.

  • Vordonos

İstanbul’un şuan olmayan batık adası Vordonos… 1010 yılında olan büyük bir depremin ardından sular altında kalıyor. Günümüzde de kalıntıları hala görülüyor.

Vordonisi Adası / İstanbul’un Kayıp Adası Vordonisi yazısı için tıklayınız.

Yorum ekle