Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Pokut Yaylası: Kampçıların bulutlara sarılıp uyuduğu diyar / Rize

Pokut Yaylası: Kampçıların bulutlara sarılıp uyuduğu diyar / Rize

Pokut Yaylası, Karadeniz’in yeşil cennetinin bir başka köşesi. Ya da zirvesi demek daha doğru olur çünkü Pokut Yaylası bulutların üzerinde yüzen bir ada gibi. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, bu muhteşem gezi ve kamp rotasını sizler için yazarımız Elif Omput gezdi gördü ve kaleme aldı…

Pokut Yaylası nerededir? Nasıl gidilir?

Merhaba doğaseverler, yine Karadeniz semalarında dolaşacağız. Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Pokut Yaylası’na merhaba diyin. Google aramasına yayla yazsanız ilk çıkacak yayla fotoğraflarının arasında mutlaka Pokut Yaylası’nı görürsünüz. Pokut severler ona çıkmanın meşakkatini bilmeden hayranlık beslerler. Pokut Yaylası, Çamlıhemşin ilçesine 21 kilometre mesafededir.  Çamlıhemşin’den Çinçiva köyüne doğru ilerliyorsunuz, Çinçiva Kahve’yi geçtikten hemen sonra sol tarafa bir yol ayrılıyor. 12 kilometre, 50 den fazla keskin viraj, bir yanı uçurum bir yol biraz ürkmeniz normal.

Oysa 12 kilometre nedir ki bir solukta çıkılır elbet ama bu yol ortalama 1 saat 15 dakika sürüyor. Pokut Yaylası’na çıkmak için iyi bir 4×4 araç şart bu sebeple yola çıkmadan önce Yolcu360‘tan Rize araç kiralama seçenekleri arasında yola uygun bir araç bulmaya bakın. Trabzon Havalimanı araç kiralama seçenekleri arasında da 4×4 araç bulmanız mümkün olabilir. Keçi gibi tırmanıp geçireceğiniz bu zorlu yolculuğun sonunda Pokut Yaylası bir armağan gibi geliyor.

Pokut ne demek?

Kelime olarak Ermeni dilinden alıyor adını manası ise Rüzgarlı Vadi demek. Her iki yanı açık sırtta kalan yayla açık havada müthiş manzaralar keşfettiriyor size. Yaylanın üst kısımlarından 15 kilometre ilerde açıkta görünen Hazindak Yaylası’na göz kırpıyorsunuz. Pokut Yaylası’nın yareni Sal Yaylası size selam veriyor hemen sağ tarafta endamlı bir şekilde durarak.

Pokut Yaylası’nda 70 civarı ev bulunmakta; yaylayı Ortan köylüleri ve Konak mahallesi sakinleri kullanıyor. Aslında çoğu bulunan ev yılın çoğu şenliksiz duruyor. ( şenlik ev sahiplerinin gelme manasında kullanılıyor) Pokut’un rakımı 1900 civarı etrafını çam, ladin ve kestane sarıyor, bu sebepledir ki yeşilin tonları ile karşılaşıyoruz.

Yayla da konuk otel yok fakat 5, 10 odalı konuk evleri bulunmakta bu dağ evlerin de konaklama imkanı bulabiliyorsunuz elbet ama benim tavsiyem yazın gelecekseniz mutlaka gelmeden bir müsaitlik sorun çünkü yoğun bir ziyaretçi akını olmaya başlamış durumda. Yaylada emniyetli davranmakta fayda var.

Kampçılar dikkat!

Kamp kuracaklar için; yaylacıların belirlediği bir alan var o yüzden gittiğinizde nazik bir dille sormanızı tavsiye ederim şayet Karadeniz’in gazabına uğramak istemezsiniz. Yaz günü dahi hava geceleri serin oluyor bunu unutmayın ve coğrafya hocanızın kulaklarını çınlatın her 100 metre de bir hava sıcaklığı 0,5 derece düşer ☺  Ayrıca yanınızda mutlaka yağmurluk bulundurun.

Pokut Yaylası : Bulutların üstünde yüzen bir ada gibi

Peki pokut’u ölümsüz yapan o efsane bulut denizine denk gelir misiniz? Bunu kimse bilemez ama bu durum gün batarken ya da güneş doğarken karşılaşma olasılığı daha yüksek olan bir şölen olur. Ben kızıl bir denize denk gelmiştim nasıl bir duygu olduğunu kelimelerle ifade etmek gerçekten oldukça zor siz en iyisi mi bunu yaşamayı deneyerek öğrenin.

Yaylaya herhangi bir toplu taşıma yok sizin de tahmin edeceğiniz üzere Trabzon dan ya da Rize’den araç kiralayabilirsiniz.  Gezginkz der ki; Doğa ile kalın, doğa da kalın…

Yorum ekle