Yolcu360 Blog
plakasız araç kullanma
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Plakasız Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Plakasız Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Trafikte otomobillerin kimliği görevini gören plaka, her aracın ön ve arka kısmında görünür şekilde bulunması gerekir. Plakasız trafiğe çıkan araçlar tespit edilerek sürücülere plakasız araç kullanma cezası verilir. Sürücüler bazen geçici durumlarda bazen ise sürekli plakayı sökerlerse plakasız araç cezası alacaktır. Peki plaka takmama cezası nedir? 2020 yeni trafik cezaları ile beraber plakasız araç kullanma cezası 2020 fiyatları ne oldu? ve sahte plaka cezası gibi bilgileri sizler için derledik.

Plakasız Araç Kullanma Cezası Hakkında

Trafik kurallarının başında araçların plaka ile trafiğe çıkması gerekliliği geliyor. Plakasız araç kullanma durumunda caydırıcı olması adına Trafik Kanununun 23. maddesinde açıkça belirtildiği gibi ceza uygulanır. Aracın tescil belgesi veya plakasının araçta takılı olmaması durumunda veya yanlış yere monte edidiği durumlarda idari para cezası uygulanır.

plakasız araç kullanma

Plakasız Araç Kullanma Süresi

Aracın yeni alındığı durumlarda henüz bir plakası yoksa geçici plaka prosedürü uygulanır. Bu durumlarda G Plaka adı verilen geçici plakalar araca takılır. Böylece bu plakalar sayesinde araç yeni olduğundan geçici bir plaka takıldığı ekiplerce anlaşılmış olur ve ceza yazılmaz. Ancak bu plakaların kullanım süreleri 3 gün ile sınırlıdır. 3 gün sonunda hala kullanılmaya devam edilirse plakasız araç kullanma cezası yine geçerli olur. Plakasız motorlarda ise eğer yeni plaka bekleniyorsa 3 ay süreyle trafikte plakasız dolaşabilir.

Plakasız Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden  “Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama” kısmından trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizden istenen bilgileri girdikten sonra “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama” bölümleri içinden ilgili bölümü seçerek ceza tutarlarına ulaşabilirsiniz.

Plakasız Araç Cezası 2022 Ücretleri

2022 yeni trafik cezaları ile beraber plaka takmama cezası da belli oldu. Buna göre plaka takmama cezası 2022 itibarıyla 3.091 TL. İlk 15 gün içinde cezayı ödeme durumunda uygulanan %25 indirimle ise 2.318.25 TL ceza ödemesi yapılıyor. Yönetmeliğe aykırı şekilde plaka takmanın cezası ise 750 TL.

Tescilli aracı plakasız kullanma 3.091 TL
Yönetmeliğe aykırı ölçülerde plaka takmanın cezası 750 TL
Sahte ya da başka bir araca ait plakayı takma cezası 9.107 TL

plakasız araç kullanma

Kiralık Araçlarda Trafik Cezalarını Kim Öder?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiştir. Yani o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılıyor. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Trafik cezaları ile ilgili diğer içeriklere de göz atabilirsiniz:

Yorum ekle