Yolcu360
Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar?
Faydalı bilgiler

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar? Başka bir deyişle kırmızı ışıkta geçmenin para cezası nedir? Peki, kırmızı ışıkta geçen kişiler nasıl tespit ediliyor? Trafik cezası tutanağı eve ne zaman gelecek?

Kırmızı Işık cezalarına geçmeden önce Trafik ışıklarının tarihçesine bakalım.

Trafik Işıklarının Tarihçesi

Trafiğin nasıl işleyeceğinin kontrol edilmesi gereken durumlarda trafik ışıkları kullanılır. İlk elektrikli trafik lambasını 1920 yılında Amerika’da yaşayan Garret Morgan geliştirmiştir. Dünya da ise trafik ışıklarının konulduğu ilk yer, at arabalarının çarpışmasını önlemek için (1870 yılında) Londra’da bir meydandır. Türkiye’de ise ilk olarak (1929 yılında) İstanbul’da kullanılmıştır.

Kırmızı Işık Nedir?

Kırmızı ışık yandığında o yol trafiğe kapalı demektir. Kazaları önlemek için araçların durması gerekmektedir. Zihinlerde ölümü ve kanı çağrıştırdığı için kırmızı renk seçilmiştir. Kırmızı ışıkta geçmek caydırıcılığı olsun diye tüm dünyada cezaya tabidir.

Kırmızı Işıkta Geçtiğiniz Nasıl Tespit Edilir?

Kırmızı ışıkta geçildiğinin tespiti teknolojinin de gelişmesiyle çok kolay bir hal almıştır. Günümüzde her şeritte bir tane bulunmak üzere “Kırmızı Işık İhlal Sistemi” yer almaktadır. Bu sistem plakaları tanımak için kullanılır. Sistemde geniş açılı görüş kamerası, yüksek güçte flash bulunur. Tanınan plakalar PLATÜRK adlı yazılıma aktarılır. Cezalar otomatik olarak operatör onayına sunulur.

2019 Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2018 yılındaki düzenlemelerle 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 47/1-b maddesine göre 235 TL para cezası ve 20 ceza puanıdır. Sürücüler son ihlalin yapıldığı zamanın geriye doğru 1 yıllık döneminde 3 defa daha ihlal etmişse sürücü belgesine 30 gün el konulur. Aynı yıl içinde 2. Kez 3 defa ihlalinde sürücü belgesi 45 gün, 3 ve daha fazla ihlal durumunda 60 gün süreyle el konulur.

Aynı yıl içinde 2 ve daha fazla sürücü belgesine el konulan kişiler psikolog onayından geçmek zorundadır.

Not: Cezalar peşin ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanarak 176,25 TL olur. Cezalar ihlalin yapıldığı zamandan 1 hafta ya da 1 ay arasında sizlere ulaşır. E devlet üzerinden plakanıza tanımlı ceza olup olmadığına bakabilirsiniz. Araç kiralama yaptığınızda ve ceza aldığınızda örneğin İstanbul araç kiralama yaparak kiraladığınız araç ile ceza aldıysanız da kiralama şirketi tarafınıza bu cezayı iletir. 

 

İlgili Yazılar

2019 Trafik Para Cezası Rakamları

Yolcu 360

Kiralanan Aracın Arıza Yapması Durumunda Ne Yapılır?

Yolcu360

Bir Gezginin Ağzından Ayrıntılı Gezi Hazırlıkları Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak