Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Ödemiş Gezi Rehberi | Ödemiş’te Ne Yenir?

Ödemiş Gezi Rehberi | Ödemiş’te Ne Yenir?

Bu sene araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak Ödemiş’i gezmeye ne dersiniz? Ödemiş’in nesi meşhur ve Ödemiş’te gezilip görülecek neler var. İşte bu sorulara yanıt ararken çok keyifli bir Ödemiş gezi rehberi hazırladık. Ödemiş’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gerekenler ve Ödemiş’te ne yenir sorunun yanıtı ile birlikte.

Ödemiş Gezi Rehberi

Ödemiş havadan çekim

Ödemiş, Ege Bölgesi’nde bulunuyor olup, İzmir’e bağlı bir ilçedir. Nüfusu yaklaşık olarak 130.000 olan ilçe, İzmir’in, merkez ilçeleri hariç tutulduğunda, en büyük ilçesi konumundadır. Ortasından Küçük Menderes Nehri geçen bu ilçe, bünyesinde barındırdığı Gölcük Gölü ile meşhurdur. Bunun yanında yörenin Ödemiş sandviçi, Ödemiş kebabı ve Töngül pidesi de oldukça ünlüdür.

Ödemiş Hakkında

Ödemiş’ten bahsetmeden önce, Ödemiş isminin nereden geldiğine değinelim. “Ödemiş” ismi, kimilerince Eski Yunanca “mutluluk” anlamına gelen “Eudaimos” kelimesinden, veya bir tanrıçanın adı olan “Adamis”ten, ya da burada yerleşmiş olan Teke Türkmenlerine bağlı Ötemiş oymağından geliyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Ödemiş’te Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ödemiş’te gezilecek yerler listesi daha çok tarihle ilgili. Bu tarihi mirasın yegane örneği de Derviş Ağa Camii. Derviş Ağa Camii, 1663 yılında Derviş Ağa tarafından yaptırılıyor. Daha sonraları Evliya Çelebi’nin yaptığı tasvire göre, bu Derviş Ağa Camii’nin yanında 70 adet hücresi olan Derviş Ağa Medresesi ve 200 adet dükkan bulunuyormuş. Bunun yanında, Derviş Ağa Camii’ne bir sokak uzaklıkta olan Derviş Ağa Medresesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye edelim. Derviş Ağa Medresesi 1657 yılında Derviş Ağa tarafından yaptırılmış olup Ödemiş gezi rehberinin en popüler destinasyonudur.

Ödemiş’in Göcük blgesi

Bunların haricinde yine Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan Çakıroğlu Konağı’nı Ödemiş gezisine dahil etmelisiniz. Bu konak, varsıl bir ticaret adamı olan Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından 1761 yılında yaptırılmış olup 90’lı yıllarda restore edilip müze haline getirildi. Bunlara ek olarak tarihi Birgi evleri de çok güzel bir görünüm sunar. Birgi’de devam eden sanat tarihi ve arkeoloji kazıları olduğunun da altını çizelim.

Ödemiş’in kültüre ve tarihi öğelerinin yanı sıra, en ünlü noktlaarından biri, belki de en ünlüsü Gölcük Gölü’dür. Yayın, sazan ve ıstakoz balıklarının avlanmasına elverişli olan göl ve çevresi doğal güzelikler açısından oldukça tatmin edicidir.

İzmir Koyları yazısı için tıklayınız.

Ödemiş’te Ne Yenir?

Ödemiş’e gidildiğinde hem Ege mutfağının benzersiz lezzetlerinden hem de Ödemiş mutfağının rafine tatlarından faydalanmalı insan. Ege mutfağından önerilerimizi saymakla bitiremeyeceğimiz için, sizlere doğrudan doğruya Ödemiş mutfağının ünlü tatlarını önerelim; Bunların başında Ödemiş kebabı ya da diğer adıyla ödemiş köfte gelmekte. Hemen ardından, Ödemiş’te yalnızca sandviç yapan birkaç büfe ile ünlenen, pek çok karışık malzeme ile yapılan Ödemiş sandviçini ve töngül pidesini yemelisiniz.

Ödemiş’in Nesi Meşhur?

Ödemiş, günümüze değin korunmuş tarihi dokusu, yöresinde üretilen patateslerin benzersiz bir lezzete sahip olması, ödemiş kebabı, ödemiş sandviçi ve töngül pide gibi lezzetlere sahip mutfağı ve genel olarak çevresinde bulunan doğal güzelliği ile meşhurdur.

Ödemiş ve Ulaşım

Ödemiş’e havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşım mümkün. Karayolu ile ulaşım için pek çok alternatif bulunurken, demiryolu ile ulaşım için İzmir Basmane Tren Garı’ndan Ödemiş’e ulaşım mevcut. Havayolu içinse Adnan Menderes Havalimanı’na erişmeniz gerekmekte.

İzmir araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Ödemiş Araç Kiralama

Ödemiş kiralık araç seçenekleri için yolcu360.com sistemini güvenle kullanabilirsiniz. yolcu360.com ile Ödemiş araç kiralama fiyatlarına bakabilir ya da size uygun olan kiralık aracı hızlıca bulabilirsiniz. İzmir Ödemiş kiralık araç seçenekleri için hızlı ve kolay bir biçimde arama yapabilirsiniz.  

Yorum ekle