Yolcu360 Blog
2022 national geographic gezilecek yerler listesi (1)
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > 2022 National Geographic Gezilecek Yerler Listesi

2022 National Geographic Gezilecek Yerler Listesi

National Geographic gezilecek yerler listesini merak ediyor musunuz? İşte karşınızda 2022 National Geographic gezilecek yerler listesi!

Seyahat etmek insanların bakış açısını geliştiren, olgunlaştıran, yeni dostluklar kurmasını sağlayan, başarı getiren bir aktivite. Bunların arasında en önemlisi dünyayı keşfetmek. Gezmeye duyulan bu özlemin temel sebebi bu.

Bazı kurumlar her yıl yeni bir liste yayınlıyor. Böylece gezebileceğiniz yerleri sizin için listeliyorlar. İşte bu listelerden belki de en önemlisi National Geographic kuruluşunun hazırladığı liste. Bu içerik üzerinden National Geographic önerileriyle 2022 gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz. 

2022 national geographic gezilecek yerler listesi en iyi şehirler (1) (1)

Gezerek Keşfetmenin Keyfi!

Geçtiğimiz yıllarda pandemi etkisiyle evden çıkamamanın verdiği stres herkesin hayatını büyük ölçüde etkiledi. Giderek bu etki azalıp yasaklar kalktıktan sonra insanlar normal hayatına dönmeye başladı. Bu normallik maske ve mesafe ile önemler dahilinde devam ederken gezmeye, görmeye ve öğrenmeye olan özlem arttı.

Aşının yaygınlaşması dünyayı yeniden keşfedebileceğiniz! Böyle olunca nereye gitsek diye düşünmeye başladık. Kimden ilham almalı? Mesela National Geographic gezebileceğiniz yerleri size öneriyor. 

Toplam 25 farklı ülkenin farklı doğal güzellikleri National Geographic tarafından öneriliyor. Gezmeyi, görmeyi ve macerayı seven insanlara yönelik bu yazıyı okuyabilirsiniz. Böylece kendinize 2022’de güzel rotalar oluşturabilirsiniz.

Gezerken öğrenebileceğiniz, farklı maceralar deneyimleyebileceğiniz, farklı yemekler tadıp farklı insanlarla tanışabileceğiniz bu liste farklı kategorilerle size sunuluyor. Beş farklı kategori şeklinde oluşturulan bu liste şöyle sıralanıyor. Doğa, sürdürülebilirlik, kültür, macera ve aile.

Farklı kültür ve beraberinde birçok şeyi keşfetmenizi sağlayan National Geographic 2022 gezilecek yerler listesi için yazının devamını okuyarak keşfedebilirsiniz.

kuzey minnesota, national geographic gezilecek yerler 2022 (1)

National Geographic Gezilecek Yerler Listesi: Doğa Seyahati

2022 doğa gezisi kategorisi temelde doğal güzelliklerin bulunduğu yerleri keşfetmenizi hedefliyor. Göller, dağlar, ovalar ve daha birçok doğal oluşumun yarattığı güzelliklerle başbaşa kalmanız için National Geographic listesi üzerindeki doğa kategorisinde aşağıdaki lokasyonlar öneriliyor.

 • Baykal Gölü, Rusya
 • Kent, İngiltere
 • Maya Orman Koruma Alanı, Belize
 • Victoria, Avustralya
 • Kuzey Minnesota, ABD
 • Caprivi Ucu, Namibya

el hamra, granada, national geographic gezilecek yerler 2022 listesi

National Geographic Gezilecek Yerler Listesi: Aile Seyahati

Aile kategorisinde yer alan yerler arasında farklı kültür ve doğa güzellikleri ile size enfes bir liste sunuluyor. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu aile gezme listesinde Likya ile kültürel ve tarihsel bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuklarınızı ufkunu genişletecek, doğa güzelliğinin ve farklı kültürlerin varlığını keşfetmelerini sağlayan güzel bir liste.

 • Tuna Nehri; Avrupa’nın en büyük ikinci nehridir.
 • Granada, İspanya; El Hamra Sarayı ile ünlüdür.
 • Bonaire; Doğu Kıyısı, Maryland, ABD
 • Hadrian Duvarı, Birleşik Krallık
 • Likya, Türkiye

jingmei dağı, çin, national geographic gezilecek yerler 2022

National Geographic Gezilecek Yerler Listesi: Kültür Gezisi

Kültür kategorisinde farklı insan yapılarını ve tarihlerini keşfetmenize olanak sağlıyor. Farklı kültürden yerleri gezerken aynı zamanda dilleri keşfediyor ve birden fazla geleneğe şahitlik ediyorsunuz.

Ufkunuzu açan ve kültürel anlamda sizi öne taşıyacak bir gezi planınız için ister yalnız ister arkadaşlarınızla gidebileceğiniz National Geographic’in açıkladığı o liste işte hemen aşağıda yer alıyor.

 • Jingmei Dağı, Yunnan, Çin
 • Tin Pan Alley, Londra, İngiltere
 • Hokkaido, Japonya
 • Procida, İtalya
 • Atlanta, Georgia, ABD
 • Oslo, Norveç

Parque Nacional Yasuni, national geographic gezilecek yerler 2022

National Geographic Gezilecek Yerler Listesi: Sürdürülebilirlik Gezisi

Metropol düzene ve kentleşmeye karşı hala biyoçeşitliliğini sürdüren ve doğal kaynaklarıyla yaşamlarını idam ettiren birçok kültür arasında yer alan bu liste ile farklı şehir planlamalarına şahit olabilirsiniz. Doğal güzellikleri ve habitat ile farklı canlı türleri ve farklı yer şekillerini görme imkanı sunan National Geographic listesi şöyle sıralanıyor.

 • Ruhr Vadisi, Almanya
 • Parque Nacional Yasuni, Ekvador
 • Łódź, Polonya
 • National Columbia Gorge Manzara Alanı, Oregon/Washington, ABD
 • Chimanimani Ulusal Parkı, Mozambik
 • Adelaide, Avustralya
 • Grenoble, Fransa

Nepisiguit Mi’gmaq, kanada, national geographic gezilecek yerler 2022

National Geographic Gezilecek Yerler Listesi: Macera Gezisi

Macera kategorisi tabiki aksiyon ve farklı yaşam tarzları ile öne çıkıyor. Bu listede birden fazla aktiviteyi ve sporu gerçekleştirebileceğiniz yerler var.. Kamp ateşinde bir kaç gün geçirmek isterseniz öneriler tam size göre. Ayrıca doğa da yürüyüş yapabileceğiniz yerler var. Tırmanış, rafting yada bisiklet sürmek gibi bir çok spor dalını gerçekleştirebileceğiniz bu liste kesinlikle çok ilham verici!

 • Seine Nehri Bisiklet Yolu, Fransa
 • Kosta Rika
 • Nepisiguit Mi’gmaq Yolu, New Brunswick, Kanada
 • Palau Adası
 • Arapahoe Havzası, Colorado, ABD
 • Taghazout, Fas
 • Chankillo, Peru

2022 yılını daha çok gezgin olarak geçirmek isteyenlere güzel bir liste oluyor. 2022 yılında nereye gitsem sorusuna yanıt olarak bu listeye göz atabiliyorsunuz. Her alanda kategorize edilmesi aynı zamanda ilginize göre seçebileceğiniz seyahat rotaları sıralanıyor.

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

National Geographic’in hazırladığı Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler kitabı birçok farklı şehri ve güzellikleri okuyucularına aktarıyor. Bu listenin oluşturulmasının temel amacı dünya üzerindeki doğal ve yapay güzelliklerin herkes tarafından bilinmesi.

Onlarca mağara, antik yapı, göl ve daha birçok kategori üzerinden binlerce önerinin bulunduğu bu kitabı edinebilirsiniz. Bu kitabın içerisinde yer alan ve Türkiye’de bulunan yerleri yazının devamında inceleyebilirsiniz.

National Geographic’in hazırlayıp tüm dünyada yayınladığı ölmeden önce görülmesi gereken yerler kitabında Türkiye’den de birçok yer var. Türkiye’de bulunan yerlerin ortak özelliği kültür mirası olmaları.

Ayasofya gece manzarası, istanbul

National Geographic’ten Türkiye Keşif Rotaları

Dünyaca ünlü keşif ve coğrafya kuruluşu olan National Geographic 319 sayfadan oluşan kitabında “Belki de inşa edilmiş en mükemmel bina” olarak Ayasofya’yı işaret ediyor. Ayasofya’nın tüm dünyada yaşayan insanlar tarafından mutlaka gezilip görülmesini öneriyor. Kitabın dünyanın en eski mekanları bölümünde ise yine Türkiye’den lokasyonlar var.

Bu lokasyonlar arasında Göbeklitepe yer alıyor. Göbeklitepe Mısır Piramitlerinden 7.500 sene önce yapılan, dünyada yerleşik hayata geçişin izlerinin ilk bulunduğu yer. Ayrıca dinler tarihi açısından da çok etkili olan Göbeklitepe keşfedildiği günden bu yana ilk ibadet merkezi ve bilinen en eski yapı olarak adını tarihe yazdırdı. Türkiye’de böyle özel bir lokasyonun varlığı elbette National Geographic dikkatini çekecekti…

Başka Nereler Var?

National Geographic’in bu eserinde dağ manastırları bölümünde Trabzon Sümela Manastırı dikkat çekiyor. Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte bulunan Rum Ortodoks manastır ve ayrıca kilise kompleksi olan Sümela çok ilginç bir yapıdır. Ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odası, kutsal ayazma ve ayrıca kütüphaneden oluşan bu yapı sarp bir yamaca inşa edilmiştir.

Milattan sonra 386 yılında yapılan bu manastır mutlaka gezilmesi gereken yerler listesini yerini alıyor. Kitabın muhteşem oteller bölümünde ise Türkiye’den Kapadokya dikkat çekiyor.

Çok boyutlu bir coğrafya olan Kapadokya her katı ayrı tarih içeriyor. Sıcak hava balonu ile gezilebilen bu coğrafya dünyanın bu alandaki en popüler duraklarından biri olarak öne çıkıyor.

Kitapta büyük pazarlar bölümünde Türkiye’den Mısır Çarşısı var. Mısır Çarşısı tarih açısından çok önemli bir lokasyon olarak dikkat çekiyor.

Kurulduğu günden bugüne çok önemli bir ticaret merkezi olan Mısır Çarşısı her yıl binlerce yerli ve yabancı gezgini ağırlıyor. 400 yıldır yaşayan Mısır Çarşısı baharat ticaretinin en önemli duraklarından biri olarak kabul ediliyor.

Bu yazıda 2022 National Geographic gezilecek yerler listesini kategoriler üzerinden derledik. Ayrıca dünyaca ünlü keşif ve coğrafya kuruluşu olan National Geographic kitabında Türkiye’de bulunan lokasyonlardan bahsettik.

yolcu360 blog arama banner

Tüm Keşiflerinizde Kiralık Aracınız Yolcu360’da!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle