Yolcu360
Malatya Gezi Rehberi
Araç kirala ve gez

Malatya Gezi Rehberi

Malatya gezi rehberi ile şehri keşfedebilirsiniz. Malatya hakkında bilgiler ve daha fazlası için okumaya devam edin…

Malatya Gezi Rehberi

Malatya, engebeli bir alana kurulmuş olan, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir şehrimizdir. Bu güzel şehrimiz hakkında genel bir bilgi mi arıyorsunuz? Aradığınız çoğu bilgiyi yazımızdan kolayca öğrenebilirsiniz. Kısaca Malatya gezi rehberi.

Malatya Gezi Rehberi

Şehri keyifle gezmek üzere Malatya merkezden araç kiralama yapabilirsiniz. Malatya’dan araç kiralamak için yolcu360.com ile fiyat araştırması yapabilir, Malatya kiralık araç fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Malatya Havalimanı araç kiralama fiyatlarına da sistem üzerinden bakabilirsiniz.

Malatya Hakkında Genel Bilgiler

Malatya, Doğu sınırlarında Fırat Nehri, Güney sınırlarını ise Toros Dağları olarak gelişmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin ekonomik alanda en gelişmiş şehridir. Malatya; Medler, Persler, Hititler, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin ve Dünyanın bir numaralı kayısı üreticisi olarak bilinmektedir.

Malatya Gezi Rehberi

Eski çağlardan beri Anadolu ve Orta Doğu’nun önemli geçiş noktalarından birinde yer almış ve “Doğunun batısı, batının doğusu” şeklinde tanımlanmış bir şehir olan Malatya, tarihi ve kültürü ile kendine hayran bırakacak yeni misafirlerini beklemektedir.

Malatya’ya Ne Zaman Gidilir?

Mevsimsel açıdan bakıldığında, Malatya’ya gitmek için doğru olan mevsim yazdır. Coğrafi yapısı nedeniyle Malatya ili kendi içerisinde birçok farklı iklim özellikleri yer almaktadır. Yükseltisi ile yıllık ortalama sıcaklıkları 6 – 13 derece arasında değişmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir il olduğu halde, karasal iklim ve akdeniz iklimi özelliklerini taşır. İlkbahar ve sonbahar ayları hava sıcaklıkları gezmeye uygun olsa da çok fazla yağış yer almaktadır. Kış aylarında ise karasal iklimin koşullarından kaynaklı olarak çok soğuk geçmektedir. Malatya’yı ziyaret etmek için en uygun zaman hem sıcaklıkların yüksek olduğu hem de yağışın az olduğu yaz dönemidir.

Malatya’da Gezilebilecek Yerler

Malatya, hem zengin kültürü hem de yeşil doğasıyla gezilecek yer açısından önemli bir şehrimizdir. Şehrin tarihinde barındırılan çeşitlilik, günümüzde de şehirdeki tarihi kalıntıların bir hayli fazla ve çeşitli olmasını sağlamıştır. İlk yerleşim milattan önce 7000’li yıllara uzandığı Malatya’da görülmesi gereken tarihi yerlerin çokluğu ile Malatya şehir merkezi ve Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde toplanmıştır.

Arslantepe Ören Yeri

Arslantepe Ören Yer

Malatya il merkezinin 7 km uzağında, Orduzu beldesinde bulunan Arslaantepe, Türkiye’deki en büyük höyüklerden birisidir. Arslantepe’de yapılan kazılar buradaki ilk yerleşimlerin MÖ 5.000 yılına kadar gittiğini göstermektedir. Tarih içerisinde Roma ve Bizans dönemlerine de tanıklık etmiştir.

Eski Malatya (Battalgazi) Ulu Camii

Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde bulunan Ulu Cami’nin tarihi 7.yüzyıla dayanmaktadır. Şu an ki cami Selçuklu hükümdarları tarafından restore edilmiş olsa da özgün yapısını her daim korumuş ve günümüze kadar gelmiştir.

Eski Malatya Şehir Surları (Malatya Kalesi)

Eski Malatya Şehir Surları

Battalgazi ilçe merkezinde bulunan Eski Malatya Surları, Roma İmparatoru Titus zamanında Lejyon Karargahı ile yapılmaya başlanmıştır ve uzun yıllar boyunca surların inşaatı devam etmiştir. Bunlar dışında surlar yıllarca aşınmıştır ve belli bir kısmı günümüzde Malatya’nın Battalgazi Belediyesi öncülüğünde restorasyona alınmıştır ve geçtiğimiz seneler içerisinde bu çalışmalar aslında uygun şekilde tamamlanmıştır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Tarihi Battalgazi ilçesinde görülmesi gereken yapılardan bir diğeri ise Alacakapı Mahallesi’nde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’dır. Yapı 1637 yılında IV. Murat’ın silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Açık bir avlu ve kapalı bir hol olarak inşa edilmiştir.

Yeni Cami (Hacı Yusuf Cami)

Yeni Cami, 1843 yılında ulemadan Hocazade Hacı Yusuf tarafından yaptırılmıştır, Malatya şehir merkezinde yer almaktadır. 1893’te gerçekleşen ve Malatya halkı tarafından büyük zelzele olarak adlandırılan depremden sonra cami neredeyse tamamen yıkılmış ve ilk camiden günümüze sadece şerefesine kadar sağlam kalan minaresi gelebilmiştir. Sonrada orijinaline benzer bir şekilde düzenlenmiştir.

Levent Vadisi

Levent Vadisi

İl merkezine yaklaşık 47 km uzaklıkta bulunan Levent Vadisi, Malatya’nın Akçadağ ilçesi Levent kötü sınırları içerisinde yer alır. Tarihi kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor ve Malatya’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Son yıllarda doğa yürüyüşü, kampçılık, kaya tırmanışı ve paraşüt gibi alternatif turizm faaliyetlerinin yeni rotası olmuştur.

Malatya Mutfağı

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Malatya’nın mutfağı da bu çeşitlilikten etkilenmiştir. Şehri görmeye gelen ziyaretçilere mutfağıyla zengin bir içerik sunmaktadır. Malatya mutfağının yemeklerinde et ve bulgur iki önemli malzemedir. Bulgur ve et ağırlıklı köfteleri vardır; analıkızlı, içli köfte, kiraz yaprağı köftesi, kurşun geçmez köfte ve keloğlan köftesidir.

kurşun geçmez köfte
kurşun geçmez köfte

Malatya mutfağının en gözde yemeklerinden birisi de kağıt kebabıdır. Bunlar dışında kuzu dolma, kaburga dolması, geleli kebap, incik kebabı, kuzu tandır, patlıcan tava ve domates kebap gibi lezzetlerdir.

Malatya’da Alışveriş

Malatya, buradan alışveriş yapmak isteyenler için birçok seçenek barındırmaktadır. Her ne kadar son yıllarda şehrin çeşitli yerlerinde modern alışveriş merkezleri kurulmaya başlasa da şehirde geleneksel çarşı ve pazar hala varlığını korumaktadır.

Malatya geleneksel el sanatları açısından da gelişmiştir. Halı ve kilim dokumacılığı ile öne çıkmaktadır. El dokuması halı ve kilimler çeşitli mağazalarda satılmaktadır. Malatya’nın el sanatı ile ünlü bir diğer eşyası ise tahta çivili ayakkabılardır.

Malatya’ya Nasıl Gidilir?

Bulunduğu bölgenin engebeli bir araziye sahip olması nedeniyle yakın bir döneme kadar ulaşımı zor olan bir il olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzde ise Malatya’ya hem kara hem hava hem de demiryolları ile ulaşım gayet uygun bir hale gelmiştir.

Malatya – İzmir arası yaklaşık 1.136 km, Malatya – İstanbul arası 1.038 km ve Malatya – Ankara arası ise yaklaşık olarak 631 km’dir. Ankara’dan trenle de ulaşım mümkündür. (Güney Kurtalan Ekspresi, Van Gölü Ekspresi ve Fırat Ekspresi.)

 

İlgili Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri – Muğla – Köyceğiz – Kaunos Antik Sahili

Yolcu360

Çıralı Sahili : Tarih ve efsanelerin ortasında kalan kıyılar / Antalya

Yolcu 360

Tron Vadisi Şenliği: Karadeniz’in mutluluk kaynağı

Yolcu 360

1 yorum

GezgininKalemi 28/01/2019 at 10:46 am

Levent Vadisi, Arslantepe Höyüğü Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden, Malatya’da doğal ve tarihi güzellikleri ile gezilmesi gereken bir çok yer bulunmakta, bilgiler için teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Bırak