Yolcu360
Faydalı bilgiler

LPG’li, Araçlara Dair Önemli Notlar

Yakın zamanda Türkiye’de LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilecek. Bunun müjdesi geçtiğimiz günlerde verildi. Yeni yasa tasarısı ile tüplü araçların kapalı otoparklara alınmasına ilişkin bir düzenleme yapılacak. Diğer yandan ülkemizde her geçen gün benzin ve mazot fiyatları daha da artıyor. Yani, benzin ne zaman ucuzlar diye beklerken yeni zam geliyor. Bu eksende LPG taktırmak ya da LPG’li araç almak hatta LPG’li araba kiralamak çok avantajlı görünüyor. LPG tehlikeli değil mi diye düşünenlere de hemen söyleyelim, LPG teknolojisi eskiye göre çok değişti. Üstelik daha çevreci bir yakıt şekli olduğunun da altını çizelim. Neden LPG sorusuna bir kaç yanıt sunalım….

LPG’nin Karışımı Nedir?

Önce, LPG tam nedir bu gaz karışımın içinde ne var, açıklayalım. Propan ve bütan ana bileşendir. Genellikle yaz aylarında 40:60 propan:bütan ve kış aylarında da 60:40 propan ve bütan kullanılır.

LPG’nin avantajları neler?

Temiz olması, uygun fiyatlı olması ana avantajlarıdır. Bunların detaylarına bakalım.

LPG Temiz Yakıt Sunar

LPG’li araçlar ya da tüplü araçlar, kesinlikle mazot ve benzine göre çok daha çevreci. Dizelden ekonomik benzinden ve dizelden temiz yakıt olan otogaz, benzin ve mazota göre çok daha az karbonmoksit salıyor. Benzinli motorlara göre %15 daha az CO2 salar.

LPG Ucuz Yakıt Sunar

LPG’li kiralık araçla ya da tüplü bir araçla alacağınız yol için harcayacağınız yakıtın maliyeti kesinlikle benzin ve Mazottan azdır. Bu da onu ekonomik yakıt kılıyor.

LPG Motoru Zorlar mı?

LPG yapısı yani gaz kullanımı motorun yapısına tam uymaz. fabrika çıkışı LPG’li olan araçlarda durum farklı tabi. Dünya genelinde yayın yapan bazı sistemler her yıl, LPG için uygun araçları listeler. Bu listeleri takip etmek, uzman bir yerde LPG taktırmak veya fabrika çıkışı LPG’li araç almak en doğrusudur.

LPG’nin Aracı Zorladığı Yerler

LPG’li araçlarda (sonradan tüp taktırılan araçlarda) yanma sırasında özellikle egzoz subapları ve bunların yuvaları çok daha fazla zorlanır. Bu nedenle silindir kafalarına sertleştirilmiş subap yuvası halkaları takılır.

Dizel Araba LPG’li Olur mu?

Dizel arabaya LPG takılır mı? Dizel dönüşüm kitleri var. Dizeli LPG’liye dönüştürmek mümkün. Ancak dizellerde buji olmadığı için yani LPG’nin tutuşturulamaması nedeniyle LPG yakıtı bir miktar dizelle karışmak zorunda.

LPG’nin En Önemli Dezavantajı Tamir Konusunda Yaşanıyor!

Tüm oto tamir ya da oto bakım servislerinde LPG’li araç hizmeti alamayabilirsiniz. Bu da tüplü araç sahibi için biraz problem.

Fabrikadan LPG’li Araba Almak

Eğer tüplü araba almak istiyorsanız en doğru yol bu. Çünkü hem garantili araç almış oluyorsunuz hem sigorta sorunu çıkmıyor hem de araç motor parçaları tamamen LPG ile uyumlu oluyor. Honda, Dacia, Lada, Kia, Fiat markalarının fabrikadan LPG’li modelleri var.

LPG’li Araç Kiralama

Günümüzde pek çok rent a car firması LPG’li araç kiralama ya da tüplü araç kiralama hizmeti sunmuyor. Belirli prosedürler nedeniyle rent a car firmaları kiralık tüplü araç konusuna mesafeli duruyor. Ancak sınırlı sayıda rent a car firmasında kiralık LPG’li araç seçeneği var. LPG’li Honda Civic kiralama ya da LPG’li Opel Corsa kiralama gibi seçenekler bulunabiliyor. Rent a car firmaları genellikle sonradan tüp taktırılan araçları değil fabrika çıkışı LPG’li olan araçları tercih ediyor. yolcu360.com ile aradığınızı hızlı ve pratik bir biçimde bulabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Kedi ve köpek sahipleri için arabayla yolculuk tüyoları

Yolcu 360

9 Taksitle Araç Kiralama

Yolcu 360

En Az Yakan Arabalar İçin 10 Öneri

Yolcu360

Yorum Bırak