Yolcu360
Avrupa'yı keşfet

Lizbon gezi rehberi / Lizbon’da mutlaka görmeniz gereken yerler / Portekiz

Lizbon her zaman Avrupa’nın en ilgi çeken şehirlerinden biri olmuştur. Peki Portekiz‘in başkenti olan bu harika kentte mutlaka görmeniz gereken yerler nereler? Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için Lizbon turu sırasında aldığı notlardan bir gezi rehberi hazırladı…

Lizbon turu gezi rehberi

Portekiz’in en güzel şehirlerinin başında Lizbon gelir. Portekiz mimarisindeki bina ve yapıları, okyanus kıyısında bir kent olmasının da etkisiyle insanı esintilere götürüyor. Özellikle eski evlerde seramik süslemelere bolca rastlayabilirsiniz. Avrupa-Amerika yapılarının bir araya geldiği Lizbon ‘un beni oldukça etkilediğini belirtmeliyim. Şehrin eski yapılarının büyük bir depremle yerle bir olmasından sonra günümüze kadar sadece birkaç mahalle ayakta kalmayı başarabilmiş.

Lizbon ‘da ulaşım

Öncelikle ” İstanbul Lizbon kaç km ? “diye soracak olursanız; 4261 km’lik bir mesafe söz konusu. Uçakla bu mesafeyi ortalama 3-4 saatle aşabiliyorsunuz. Lizbon’da keyifli bir keşif turu yapabilmek için araç kiralama en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor. Yolcu360‘tan Lizbon araç kiralama ya da Lisboa Portela Havaalanı araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

Gezinizde farkedeceğiz ve vaktinizin büyük bölümünü geçireceğiniz bu mahalleler, Bairra Alto, Baixa ve Chiado’dur. Maritim Moniz Meydanı’ndan kalkan ve Yokuşun yukarısındaki Alfama mahallesinden geçen 28 numaralı tramvaya da bir şans verin.

Nostaljik bir tur olacaktır. Şehrin enteresan ve eski noktalarını görmek için size tavsiyem bu tramvayla baştan sona şehri turlamanız. İşte Portekiz’in kalbi diyebileceğimiz bu kente geldiğinizdey yapmadan dönmemeniz gereken şeyler…

Lizbon’da mutlaka görmeniz gereken yerler

  • Ortaçağ’dan kalma savunma kulesi olan Belem Kulesini görün.
  • Dünya mirası listesinde yer alan Gotik mimari yapı olan Jeronimos Manastırını ziyaret edin.
  • Muhteşem yapısıyla dikkat çeken Sao Jorge kalesini gezin.
  • Keyifle gezeceğiniz Alfama mahallesinde dolaşın.
  • Lizbon sokaklarında tramvay ile dolaşın.
  • Okyanus kasabası olan Cascasia’yı gezin.
  • Hindistan’a ulaşan ilk kaşif Vasca Da Gama’nında mezarının olduğu Jeronimos manastırını görün.
Lizbon ‘da ne yenir?
  • Muhteşem Belen pastanesine uğrayıp nefis lezzetlere bakın.
  • Portekiz’in geleneksel tatlısı Pastel De Nata’yı yiyin.
  • Geleneksel lezzetlerinden olan Bacahau’yu mutlaka deneyin.

Bu güzel şehre gelmek için bu sebepler az bile olabilir, lakin şehir kültürü, tarihi eserleri, insanı içine çeken mahalleleri ve nefis lezzetleriyle sizi içine çekecektir. Portekiz’in başkenti Lizbon her Avrupa şehrinin aksine mistik ve özel bir şehirdir. Keyifli bir hafta sonu gezisinin yeterli olacağı şehir sizi bekliyor.

İlgili Yazılar

Èze köyü gezi rehberi / Fransız Rivierası – Cote d’Azur / Fransa

Yolcu 360

San Sebastian Gezi Rehberi / Gezilecek Yerler ve Ne Yenir? / İspanya

Yolcu 360

Fransa turu için görmeniz gereken şehirler

Yolcu 360

Yorum Bırak