Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır? (2022)

Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır? (2022)

Trafikte emniyet şeridi ihlali yapmak birçok kazaya sebebiyet verebildiğinden trafik ekipleri tespit ettiklerine emniyet şeridi cezası keser. Emniyet şeridine girme cezası trafik kazalarının önüne geçmede caydırıcı rol oynuyor. Peki, emniyet şeridi cezası 2022 ücretleri ne kadar ve detayları neler? ve emniyet şeridine girme cezası sorgulaması hakkında bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Enmiyet Şeridi Cezası Sorgulama

Emniyet şeridi cezası alan sürücüler e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapın, sonrasında sistem üzerindeki e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girin. ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayın. Böylece trafik ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayın. Böylece emniyet şeridine girme cezası sorgulaması yapabilirsiniz.

emniyet şeridi cezasıEmniyet Şeridi Cezası Ödeme

Ödemeleri gerçekleştirebilmeniz için cezanın tebliğ edilmesi gerekiyor. Cezanın sürücüye tebliğ edilmesinin ardından araç sürücüleri anlaşmalı bankalar üzerinden radar cezası ödemesi yapabilirler. Bankaların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerinden nakit şeklinde ödeyebilirsiniz.

Emniyet Şeridi Cezası 2022 Ücretleri

Trafik ekiplerinin denetimleri sonucunda emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere ceza kesme işlemi uygulanıyor. Aynı zamanda elektronik denetleme sistemleri ile şerit ihlallerini plaka üzerinden takip ederek trafik cezasına dönüştürülüyor. 2022 trafik cezaları zamlı olarak güncellendi. Buna göre emniyet şeridini uygunsuz kullanma cezası 2022 itibarıyla 1.823 TL tutarında. Ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız indirimli ödüyorsunuz. Böylece diğer cezalardaki gibi %25 indirimli ödeyebilirsiniz.

Emniyet şeridi cezası ücreti 1.823 TL
15 gün içinde ödenirse 1367.25 TL

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiştir. Böylece o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılıyor. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

yolcu360 blog arama banner

Trafik cezaları ile ilgili bu içeriklere de göz atabilirsiniz

Yorum ekle