Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizin dört bir yanında her mevsim festivaller düzenleniyor. Köklü festivallerden biri ise İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali. 40 yılı aşkın bir süredir düzenlenen festival kirazıyla ünlü Kemalpaşa halkı kadar dışarıdan gelen ziyaretçiler tarafından da yoğun ilgiyle karşılanıyor.

kemalpasa-kiraz-festivali

Baharın gelişiyle birlikte harika festivallere konuk olacağımız bir sezonu açtık. Ülkemizde festivaller her mevsim güzel olsa da ilkbahar festivallerin ayrı bir yeri olduğunu kabul etmek gerek. Kışın ardından doğa yavaş yavaş uyanıp renk renk çiçeklerle süslenirken festivaller de adeta bu uyanışı kutluyor. Doğanın bütün bereketiyle bizlere sunduğu her şey ilkbaharda göz alıcı bir canlılık kazanıyor.

Geleneksel birçok festivalde bölgeye ait danslar sergileniyor, geleneksel oyunlar yeniden oynanıyor. Üstelik bazı festivallerde halkın katılımına açık olan geleneksel oyunlar oynanıyor. Üstüne üstlük damağınızda lezzet patlaması yaratacak yöresel lezzetleri bulabileceğiniz festivaller yemek kültürünü keşfetmek için harika bir fırsat. Bu festivallere katılarak hem bölgenin kültürünü en yoğun haliyle deneyimleyip hem de doyasıya eğlenebilirsiniz.

İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali tam olarak bu festivallerden biri. Bahar aylarını değerlendirmek için farklı alternatifler arıyorsanız kültürel festivaller tam size göre.

Kemalpaşa Kiraz Festivali’nden önce gelin biraz Kemalpaşa ilçesi ve tarihiyle ilgili bilgi edinelim. Bölgede Orta Asya Türk kültürünün yaşayan bir örneğinin bulunmasıyla sizi şaşırtabileceğine eminiz. Detaylar yazımızın devamında!

Kemalpaşa Nerede?

Kemalpaşa ilçesi, İzmir’de. Kirazının ünüyle öne çıkan ilçenin eski ismi ise Nif olarak karşımıza çıkıyor. Nif, Yunanca “gelin” anlamına geliyor. İlçenin bu ismi almasındaki neden ise her mevsim adeta bir gelin gibi doğal güzellikleriyle süslenmesi. Kemalpaşa, aynı zamanda İzmir’in en büyük ilçelerinden biri. Manisa ile komşu olan ilçede Kemalpaşa Tren İstasyonu var.

İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler için tıklayın!

Kemalpaşa Tarihi

Eski ismi Nif ( Nymphaion) olan ilçe, 9 Eylül 1922’de Mustafa Kemal Paşa’nın konaklaması sebebiyle Kemalpaşa adını alıyor.

İlçede Ulucak Höyük çalışmalarıyla kültürel ve tarihi anlamda önemli bilgiler ediniliyor. Yerleşim tarihi çok eskilere dayanan Ulucak Höyük bize tarih ve kültür hakkında değerli bilgiler kazandırıyor. Bu keşiflere bir örnek ise Ulucak Höyük’te cenaze törenlerinde ölülerin küp ve çömleklerin içerisine koyulması diyebiliriz. Bölgedeki kazı çalışmalarının oldukça aydınlatıcı olmasının en büyük sebebi ise Ulucak Höyük’ün ani bir yangınla terk edilmesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle bölgede yaşamın ve kalıntıların dokusu büyük oranda korunabilmiş. Ayrıca Çambel Mahallesi etrafında da pek çok tümülüs mevcut. Bu kalıntılar sayesinde Kemalpaşa, tarihi aydınlatmada önemli katkılar sağlıyor.

Ayrıca ilçede Nemrut Höyük, Nymphaeion, Emet Bey Camii, Yenmiş Höyük yer alıyor.

Derin bir tarihi mirasa ev sahipliği yapan Kemalpaşa ilçesi aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Bölgede bulunan Nif Çayı adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de yer alan Kemalpaşa, konumu ve bereketli topraklarıyla neredeyse tarihin her döneminde canlılığını koruyabilmiş bir yer.

Kemalpaşa Torbalı yolu üzerinde Karabel Kaya Kabartması yer alıyor. Kabartmada Hitit kültürüne ait giysiler giyen bir erkek canlandırılıyor. Kabartmanın altında yer alan yazılar okunamayacak kadar zarar gördüğü için kabartmanın kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor.

İlçede bulunan Alaş Kımız Üretme çiftliği, Kazak Otağı, Orta Asya Türk Mutfağı da dikkatleri üzerine çekiyor.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi

Burası “Mini Kazakistan” olarak anılıyor. Alaş Kımız Üretme Çiftliği’nin sahibi bir Kazak Türk’ü. Bu kimiz üretme tesisi Türkiye’de ilk ve tek olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda burada bir otağ mevcut. Burada yöresel ürünlerin satış ve tanıtımı yapılıyor. Ayrıca Kazak Vadisi içerisinde Orta Asya Lokantası var. Orta Asya lezzetlerini gönlünüzce tadıp keyfini çıkarabileceğiniz restoranda pek çok seçenek var.

Atlar sizi bekliyor! Orta Asya Türk kültürü denildiğinde akla ilk gelen hayvan belki de attır. Burada güzelliği ve asaletiyle birbiriyle yarışan atlar var. Üstelik ücretini ödediğiniz takdirde atlara binme imkanınız var.

Kemalpaşa Kız Kulesi (Laskaris Sarayı)

Kemalpaşa’nın sembolü olarak anılan Laskaris Sarayı’nın Bizans döneminde yapıldığı söyleniyor. Kemalpaşa ilçesine girer girmez görebileceğiniz bu yapının iki katı hala ayakta. Efsaneye göre sarayın inşa ediliş öyküsü acıklı bir nedene dayanıyor. İonya prensesi Sart kralına gelin olmuştur ve yolu Nif üzerinden geçmektedir. Tam bu esnada gelin olarak gittiği kralın ölüm haberini Nif’te alır. Bunun ardından bölgede bir saray yapılmasını buyurur ve kalan yaşamını burada geçirir.

İzmir Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali

İlk olarak 1936 yılında düzenlenen İzmir Kemalpaşa Altın Kültür ve Sanat Festivali varlığını günümüze dek sürdürmesiyle büyük bir tarihin taşıyıcısı diyebiliriz. Festivalin üstlendiği amaçlardan biri ise kiraz yetiştiriciliği konusunda daha iyi olmaya teşvik niteliğinde olması.

Kemalpaşa Kiraz Festivali Ne Zaman? Festival her yıl mayıs ayı sonlarında düzenleniyor. Festival çeşitli etkinliklerle oldukça renkli geçiyor. İlçe halkının yanı sıra çevre illerden ziyaretçilerin de katılımıyla yoğun ilgi gören kiraz festivali ünlü isimlerin konserleriyle eğlence katıyor.

Festivale katılırsanız deneyimlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın! İzmir’in turizmle öne çıkan Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi ilçelerinin yanında sakin bir durak olan Kemalpaşa sizi bekliyor!

İzmir’de Kiralık Araç mı Arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

 

Yorum ekle