Yolcu360 Blog
kasimda-gezilecek-yerler-1.jpg
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Kasımda Gezilecek En Güzel 30 Yer

Kasımda Gezilecek En Güzel 30 Yer

Kasımda gezilecek yerler konusunda aşk dolu bir maceraya başlıyoruz. Sonbaharın sonlarına gelirken, ülkemizin birçok yerinde hüzünlü renkler bizi bekliyor. Fakat hüzünlü dediğimize bakmayın, sonuçta kasımda aşk başkadır!

kasımda gezilecek yerler, balayı rotaları, kapadokya'da fotoğraf çeken çift

Kasım Ayında Balayı için Nereye Gidilir? En Güzel 3 Balayı Rotası

İlk önceliğimiz kasım balayı rotaları. Sonbaharın son anlarını yaşıyoruz. Yani Türkiye’de birçok yerde soğuk havalar hissedeceğiz. O nedenle kasım ayı balayı tavsiyeleri konusunda önerimiz daha çok otel içinde vakit geçirebileceğiniz bir denetim tatili planlamanız.

Kapadokya

Kasımda Türkiye’de balayına nereye gidilir? Bu sorunun birinci cevabı, tabii ki Kapadokya. Konsept otelleri ve fantastik manzaralarıyla Kapadokya’da rüya gibi bir balayı yaşayabilirsiniz.

Kıbrıs

Kasım ayı balayı önerilerimizde ultra konfor ve lüksle tatil yapabileceğiniz otellerin olduğu rotalar var. Bunlardan ikincisi eğlence hayatıyla meşhur Kıbrıs. Kıbrıs otelleri bir balayında arayabileceğiniz tüm lüksleri sunuyor.

Muğla

Kasım ayında balayına gitmeyi düşünüyorsanız, Muğla’nın dillere destan butik otellerinde baş başa bir tatil geçirebilirsiniz. Özellikle Yalıkavak’ta inanılmaz butik oteller var!

kasımda gezilecek yerler, 4 erkek arkadaş doğa tatilinde

Kasımda Ege’de Gezilecek Yerler

Kasım ayında Ege’yi gezmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki rotaları mutlaka gezi programınıza ekleyin!

Gelibolu

Doğası ve tarihiyle pek meşhur Gelibolu, tertemiz havası ve ayrıca muhteşem manzaralarıyla sizi bekliyor.

Kazdağları

Türkiye’nin en temiz havası Kazdağları’nda. Burada kasımda tatil yaparken oksijeni doya doya ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Ayrıca bölge boyunca birçok kendin pişir kendin ye tesisi var. Aklınızda bulunsun!

Ayvalık

Yaz mevsiminde yazlıkçıların merkezi Ayvalık, kasım ayında tenha fakat çok güzel. Özellikle deniz manzaraları muhteşem! Ayrıca bu dönemde otel fiyatları daha ucuz.

kasımda gezilecek yerler, yol, otoban

Kasım Ayında Yurt İçinde Tatile Gidilecek Yerler: İlk 3 Rota!

Kasım ayında Türkiye’de nereye tatile gidelim? Öncelikle nasıl bir tatil istediğimize karar vermeliyiz. Denize mi girmek istiyoruz? Muhteşem sonbahar manzaraları mı görmek istiyoruz? Ya da her şey dahil bir tatilin keyfini mi hayal ediyoruz?

Antalya

Kasımda tatile gidilecek yerlerin ilk sırasında Antalya var. Kasım’da denize girmeyi düşünüyorsanız, Antalya’da bu mümkün. Kasım sonunda pastırma sıcağı gördüğümüz Antalya’nın birçok sahilinde ılık suların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca burası hala bir tatil merkezi. Yani diğer yazlık bölgeler gibi tenhalaşmıyor.

Mardin

Kasımda Türkiye’de nerede tatil yapılır sorusuna yanıt aramaya devam ediyoruz. Sonbaharda otantik bir tatil düşünüyorsanız, Mardin çok iyi fikir. Kendine has mutfağı ve tarihi evleriyle burası kasımda bir başka!

Sapanca

Peki, kasım ayını muhteşem orman ve dağ manzaralarıyla kaplı bir villa ya da dağ evinde geçirmeye ne dersiniz? O zaman rotanızı Sapanca ya da Abant’a çevirin!

kasımda gezilecek yerler, sonbaharda trabzon yayla manzaralarıKasımda Gezip Görülecek Yerler: Kasım Rotaları

Neden aklıma geliyor istasyon büfesindeki duruşun. Hava soğudu -kasımın son günleri- kar yağacak, bembeyaz olacak unutulmuşluğum” demiş Edip Cansever. Kasım, hüzün ve özlemi hatırlatıyor. Ama öyle bir aydır ki Kasım, aslında en güzel manzaralara ve anlara tanıklık edersiniz. O yüzden Kasım’ı hüzün ve özlemden uzaklaştırarak, eğlenceli anılarla hatırlayabileceğiz bir ay olsun istedik.

Blaundus Antik Kenti

Uşak Blaundus Antik Kenti hakkında kısa bilgi olarak hemen şunu belirtelim. Öncelikle antik kent, derin ve dik vadiler ile çevrili yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerinde. Ayrıca antik kentin önemli yapıları arasında stadyum, kale, tiyatro, tapınaklar ve kaya mezarları yer almakta. Bunun yanı sıra Uşak gezi rehberi dahilinde mutlaka gezilmesi gereken kentin günümüze ulaşan kalıntıları ise tek taraflı oturma kademeleri olan stadyum, kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, sur duvarlarının bazı bölümleri, darphane ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi.

Blaundus Antik Kenti Nerede?

Uşak’ın Ulubey ilçesindeki Sülümenli köyü sınırlarında bulunmakta. Ayrıca Uşak il merkezine uzaklığı yaklaşık 40 kilometre. Eskişehir Havalimanı araç kiralama veya Eskişehir merkez araç kiralama seçeneklerine bakarak, burayı rahatlıkla gezebilirsiniz.

Karabük

Karabük’te gezebileceğiniz yerler arasında Safranbolu Evleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve ayrıca Yörük Köyü gibi birçok tarihi yerler mevcut. Hadrianapolis Antik Kenti ise Karabük’te gezilmesi gereken yerlerin başında gelmekte. Erken Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıları içeren antik kent, üç tane erken Bizans kilisesine ve ayrıca sarnıç kalıntısına sahip. Karabük gezi rehberi için Kastamonu araç kiralama imkanlarını inceleyerek, her bütçeye uygun olan fırsatları yakalayabilirsiniz.

Buruciye Medresesi

Sivas gezilecek yerler arasında bulunan Buruciye Medresesi, 1271 yılında Selçuklu döneminde inşa edilmiş. Medrese; fizik, kimya ve astronomi alanlarında eğitim merkeziymiş.İnanç turizmi açısından Sivas gezebileceğiniz tarihi yerler arasındaki Buruciye medresesi nerede diye düşünüyorsanız, Sivas şehir merkezinde Tarihi Kent Meydanı kısmında bulunmakta. Ayrıca Sivas araç kiralama seçeneklerine göz atarak, Sivas gezisi için konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rize Zil Kalesi

Türkiye’deki tarihi kaleler arasında bulunan Zil Kale, Trabzon Komninosları zamanında yerel yöneticiler tarafından yaptırıldığı düşünülmekte. Zil Kale’nin yapılış tarihi ise bilinmemekte.

Alacahöyük, Çorum

Çorum’da gezilecek yerler arasında olan Alacahöyük, Çorum gezi rehberi planlamanızda en başlarda yer almalı. Çorum turu için gezebileceğiniz tarihi yerler arasındaki yer içerisinde blok evler, sokaklar, büyük ve ayrıca küçük su kanalları ve şehir suru bulunmakta. Alacahöyük Kral Mezarları ise yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumunda. Anıtsal sfenksler ile sizi karşılayan kral mezarları, binlerce yıllık bir tarihin eseri.

Alacahöyük nerede?

Çorum merkez ilçesinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Alacahöyük,  Çorum merkezden araç kiralama seçeneklerinden yararlanılarak ile kolayca gezilebilir. Ayrıca buraya minibüs seferleri de var.

Saint Pierre Kilisesi

Hatay’da gezebileceğiniz yerler arasındaki kilise, Hac dağının eteklerinde sizi bekliyor. Öncelikle Hristiyanlık dininin 3 hac noktasından biri olan yapı, ayrıca ilk Katolik kilise unvanına sahip. Bunun yanı sıra Aziz Petrus’un Hristiyanlığı yaymak için ilk dini toplantıyı burada yaptığı düşünüldüğü için önemli bir inanç merkezi niteliğinde. Ayrıca buraya Hatay araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, kolayca ulaşabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Stresin kaynağı olan şehirlerden uzaklaşıp doyasıya eğleneceğiniz yerlerden biri olan Uludağ kayak merkezi, Bursa şehir merkezine 30 km mesafede yer alıyor. Kasım ayında çocuklar gibi eğleneceğiniz kayak merkezinde kızak, kayak ve snowboard deneyimleyerek dilediğiniz gibi keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

Kayak yapmak istemiyorsanız, Uludağ’da yer alan milli park ve şelaleleri gezebilirsiniz. Ayrıca teleferiğe binerek Bursa manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz.

Odunpazarı, Eskişehir

Ulaşımın kolay sağlandığı Eskişehir, öğrenci nüfusu, hareketi ve tarihiyle modern zamanları ve nostaljiyi bir arada yaşayabileceğiniz bir yer. Kış ayları oldukça soğuk ve sert, yazın ise çok sıcak olan Eskişehir, bu sezonlarda çok fazla gezmek için tercih edilmiyor. Bu nedenle Eskişehir’i ziyaret etmek için en güzel mevsim sonbahar diyebiliriz. 

Odunpazarı’nda Arnavut kaldırımlı sokakları gezerek nostaljiyi yaşamak, müzelerde geçmişe yolculuk yapmak ve muhteşem hamur işlerini tatmak için kasım ayında Eskişehir’i listenize ekleyebilirsiniz. 

Eskişehir’e İstanbul ya da Ankara’dan hızlı treni tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Eskişehir araç kiralama seçeneklerimizden yararlanarak bu güzel kenti özgürce keşfe çıkabilirsiniz.

Sazova Parkı, Eskişehir

Eskişehir’de yer alan Sazova Parkı, çocuklarla beraber yetişkinlerin de keyifle zaman geçirecekleri seçeneklerden biri. Sonbaharda bir başka güzel olan Odunpazarı’nı gezdikten sonra Masal Şatosu’nda masal kahramanlarını izleyebilir veya su altındaki canlıları yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek çocuklarınızla eğlenceli ve eğitici dakikalar geçirebilirsiniz.

Mudurnu, Bolu

İstanbul gibi büyük bir şehrin stresinden uzaklaşmak için Mudurnu’yu tercih edebilirsiniz. Sakinliğiyle öne çıkan Mudurnu, doğası, tarihi yapıları ve lezzetli yemekleriyle ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. 

İlçe içerisinde bulunan Sülüklü Göl ise el değmemiş doğası ve mevsimin getirdiği doğal renklerle görsel şölen sunuyor. Dilerseniz göl etrafında yürüyüşe çıkabilir, çadırınızla kamp yapabilir ya da glamping konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Kayak denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Palandöken’dir. Palandöken Kayak Merkezi Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptığı için oldukça ünlüdür. 

Pist, kar kalitesi ve konaklama seçenekleriyle en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biridir. Sizler de kayarak eğlenmek ve karın keyfini çıkarmak istiyorsanız, tercihinizi Palandöken Kayak Merkezinden yana yapabilirsiniz.

Kartepe, Kocaeli

Kocaeli’nin uğrak noktalarından biri olan Kartepe, kasım ayında size mükemmel alternatifler sunuyor. Kartepe’yi diğer benzer bölgelerden ayıran özelliklerin başında deniz manzarasına sahip olması gelir. 

Kartepe’ye gitmeye karar verirseniz, Kuzu Yaylası Milli Parkı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın. Bu alanda sizi 10 kilometrelik kocaman yürüyüş parkuru karşılayacak.

Bozcaada, Çanakkale

Çanakkale Kasım ayında denize girmek için soğuk olsa da çevreyi keşfetmek için muazzamdır. Üzüm bağlarında gezmek ve kum plajlarda dolaşmak için kasım ayında Bozcaada en güzel tercihlerden biri olabilir. 

Bozcaada’da gün batımını izledikten sonra civar restoranlarda nefis deniz ürünleri deneyebilirsiniz. Bol bol deniz havası almak ve ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, Kasım ayında Bozcaada’yı tercih edebilirsiniz. 

Pamukkale, Denizli

Pamukkale’nin doğal güzelliklerini bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyoruz. Pamukkale’de travertenlerin ve kaplıcaların yanı sıra tarihle ilgilenenlerin dikkatini çekecek yerler de mevcut.

UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Hierapolis Antik Kenti’ni ziyaret ederek eski kral yolundan yürüyebilir, tapınakları inceleyebilirsiniz. Ayrıca uzun stresli bir dönemden sonra rahatlamak istiyorsanız, Pamukkale’nin şifalı sularında vücudunuzu yenileyebilirsiniz. Ayrıca termal otellerin spa, sauna, buhar banyosu, masaj gibi hizmetleriyle kendinizi şımartabilirsiniz.

İğneada, Kırklareli

Kırklareli’nde bulunan İğneada, tertemiz kalmış doğası, ormanları ve deniziyle ihtiyaç duyulan sakinliği vadediyor. Longoz ormanlarında doğayla iç içe yürüyüş yapabilir, aynı bölgede yer alan Mert Gölü’nde kanoyla gezerken farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Eğer fotoğraf tutkunuz varsa Limanköy’de bulunan deniz feneri, mutlaka gitmeniz gereken bir yer olabilir. Biraz aksiyon arıyorsanız, ATV ile bölgeyi keşfedebilirsiniz. Ayrıca bölgenin sınıra olan yakınlığı sayesinde Bulgaristan’ın köylerini de çıplak gözle görebilirsiniz.

Ayder Yaylası, Rize

Kasım ayında Ayder Yaylası, aile fertleriyle doğada zaman geçirebileceğiniz ve kar yağışı olduğunda kayak yapabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Burada doyasıya kar topu oynayıp Karadeniz’in nefis köy kahvaltılarının tadına bakabilirsiniz. 

Bölgede dilerseniz mangal yapabilir ya da kaplıcalarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Ayder Yaylası’nda kış aylarında kar festivali de düzenlenir.

Bozburun, Marmaris, Muğla

Salaş bir balıkçı kasabası keşfetmek istiyorsanız, tekne yapımıyla meşhur Marmaris Bozburun’u mutlaka Kasım ayında ziyaret etmelisiniz. Yaz sezonu gelen tatilci kalabalığın çekildiği Kasım ayı, Bozburun sahilinde sadece balıkçıları ve yerel halkı görebileceğiniz en güzel zamanlardan biridir.

Sizler de sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirmek istiyorsanız tercihinizi Bozburun’dan yana kullanabilirsiniz.

Marmaris’e gitmişken gezebileceğiniz başka yerleri de anlattığımız Marmaris Gezi Rehberi yazımızı okumak için tıklayın.

Eski Foça, İzmir

Konu balıkçı kasabasından açılmışken Eski Foça’dan bahsetmemek olmaz. Hemen hemen her mevsim ayrı güzel olan Eski Foça, Kasım ayının verdiği sakinlikle ziyaretçilerini adeta büyülüyor. 

Tarihi taş evlerle donatılmış dar sokaklar ve bölgenin güler yüzlü insanları, hemen buraya yerleşme ihtiyacı doğuruyor. Muhteşem doğası, deniz ürünleri, gün batımı manzarası ve tarihi ile Eski Foça mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca her sokakta onlarca kedi ile karşılaşabileceğiniz Eski Foça, duyduğumuza göre denizi, kedisi ve delisi ile ünlüymüş.

Foça’da uygun fiyatlı araç kiralama seçenekleri arıyorsanız tıklayın.

Eski Foça Gezisi: Yakamoz Dizisi ile Yeniden Gündemde!

Kasımda Yurt Dışı Tatili için Nereye Gidilir?

Şimdi sıra kasım ayında yurt dışı tatil önerilerinde. Kasım ayında Avrupa’da nereye gitmeli? Peki, Asya’da? Sizin için 3 önerimizi derledik.

Venedik, İtalya

Kasımda aşk başkadır diyorsak, bu ay özelinde aşkın şehrine gidebiliriz. İtalya’nın en romantik şehri Venedik, kasım ayında soğuk ama çok keyifli.

 Strazburg, Fransa

Sonbaharın en güzel yönlerinden biri nedir? Mesela sıcacık kahve keyfi. O zaman neden dünyanın romantizm merkezi Fransa’ya gitmeyelim? Mesela Strazburg.

Şarm el Şeyh, Mısır

Kasımda yüzme hayaliniz varsa, Kızıldeniz’in en güzel sahilleriyle kaplı Şarm el Şeyh sizi bekliyor! Burada kasımda deniz çok sıcak! Ayrıca Şarm el Şeyh tam bir tatil şehri. Özellikle sahil kısmında oteller ultra lüks…

Yorum ekle