Yolcu360
Yaşam

Kasım’da Gezilecek Yerler / Türkiye’de Gezilecek Yerler

⏱: 3 dk

Kasım’da aşk başkadır diyip, gezmeyi sevenler için rota önerileri hazırlayalım dedik. Gezmek için illa yazı beklememize gerek yok. Sonbaharın eşsiz manzaralarına yine bu mevsimin en son ki ayında tanıklık etmek için neyi bekliyoruz? 🙂  Araç kiralama olanaklarına göz atarak, Türkiye’de gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz. Hazırsanız, Kasım‘da yola çıkmaya ne dersiniz? Kasım’da gezilecek yerler yazısını Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

Kasım’da gezilecek yerler

Neden aklıma geliyor istasyon büfesindeki duruşun. Hava soğudu -kasımın son günleri- kar yağacak, bembeyaz olacak unutulmuşluğum demiş Edip Cansever. Nedendir bilinmez ama Eylül ve Ekim ayları gibi Kasım ayı da bir çok şiirin konusu olmuş. Kasım, hüzünle ve özlemle özdeşleştirilmiş. Ama öyle bir aydır ki Kasım, aslında en güzel manzaralara ve anlara tanıklık edersiniz. O yüzden Kasım’ı hüzün ve özlemden uzaklaştırarak, eğlenceli anılarla hatırlayabileceğiz bir ay olsun istedik. 🙂

  • Blaundus Antik Kenti

Uşak Blaundus Antik Kenti hakkında kısa bilgi olarak hemen şunu belirtelim, derin ve dik vadiler ile çevrili yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerine antik kent kurulmuş. Antik kentin önemli yapıları arasında stadyum, kale, tiyatro, tapınaklar ve kaya mezarları yer almakta. Uşak gezi rehberi dahilinde mutlaka gezilmesi gereken kentin günümüze ulaşan kalıntıları ise tek taraflı oturma kademeleri olan stadyum, kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, sur duvarlarının bazı bölümleri, darphane ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi.

Blaundus antik kenti nerede? Uşak’ın Ulubey ilçesindeki Sülümenli köyü sınırlarında bulunmakta. Uşak il merkezine uzaklığı yaklaşık 40 kilometre. Eskişehir Havalimanı araç kiralama veya Eskişehir merkez araç kiralama seçeneklerine bakarak, burayı rahatlıkla gezebilirsiniz.

  • Karabük 

Karabük gezilecek yerler arasında Safranbolu Evleri, Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Yörük Köyü gibi birçok tarihi yerler mevcut. Hadrianapolis Antik Kenti ise Karabük’te gezilmesi gereken yerlerin başında gelmekte. Erken Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıları içeren antik kent, üç tane erken Bizans kilisesine ve bir de sarnıç kalıntısına sahip. Karabük gezi rehberi için Kastamonu araç kiralama imkanlarını inceleyerek, her bütçeye uygun olan fırsatları yakalayabilirsiniz.

Türkiye gezi rehberi

  • Buruciye Medresesi

Sivas gezilecek yerler arasında bulunan Buruciye Medresesi, 1271 yılında Selçuklu döneminde inşa edilmiş. Medrese; fizik, kimya ve astronomi alanlarında eğitim vermek için kullanılmış. İnanç turizmi açısından Sivas gezilecek tarihi yerler arasında olan Buruciye medresesi nerede diye düşünüyorsanız, Sivas şehir merkezinde Tarihi Kent Meydanı kısmında bulunmakta. Sivas araç kiralama seçeneklerine göz atarak, Sivas gezisi için konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Trabzon Zil Kale

Türkiye’deki tarihi kaleler arasında bulunan Zil kale, Trabzon Kommenosları zamanında yerel yöneticiler tarafından yaptırıldığı düşünülmekte. Zil Kale’nin yapılış tarihi ise bilinmemekte. Trabzon merkez araç kiralama seçeneklerini tercih ederek, Trabzon’a doğru Kasım ayında yola çıkmaya ne dersiniz?

Türkiye gezilecek yerler

  • Alacahöyük / Çorum

Çorum’da gezilecek yerler arasında olan Alacahöyük, Çorum gezi rehberi planlamanızda en başlarda yer almalı. Çorum turu için gezilecek tarihi yerler arasında olan yer içerisinde blok evler, sokaklar, büyük ve küçük su kanalları ve şehir suru bulunmakta. Alacahöyük Kral Mezarları ise yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumunda. Anıtsal sfenksler ile sizi karşılayan kral mezarları, binlerce yıllık bir tarihin eseri.

Alacahöyük nerede? Çorum merkez ilçesinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Alacahöyük,  Çorum merkezden araç kiralama seçeneklerinden yararlanılarak ile kolayca gezilebilir.

  • Saint Pierre Kilisesi

Hatay’da gezilecek yerler arasında olan kilise, Hac dağının eteklerine kurulmuş. Hristiyanlar tarafından gidilen 3 hac noktasından biri olan yapı, ilk katolik kilise olarak kabul edilir. Aziz Petrus’un hristiyanlığı yaymak için ilk dini toplantıyı burada yaptığı düşünüldüğü için önemli bir inanç merkezi niteliğinde. Hatay araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Karagöl ‘ü Marc Levy’den “Başka Bir Mutluluk Fikri” ile gezmek

Yolcu 360

Gülhane Parkı : İstanbul’da mutlaka uğramanız gereken bir gezi durağı

Yolcu 360

Sakarya: En güzel Sonhabar fotoğrafı nasıl çekilir?

Yolcu 360

Yorum Bırak