Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kartalkaya: Kar tatili için ideal bir seyahat rotası / Bolu

Kartalkaya: Kar tatili için ideal bir seyahat rotası / Bolu

Kartalkaya yıllardır Uludağ ve Erciyes gibi kar tatili ve kış sporları düşkünleri için ideal bir seyahat noktası olma özelliğini koruyor. Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya sizler için çok özel bir Kartalkaya gezi rehberi hazırladı…

Kış mevsimi yaklaşırken tatil planları da hız kazanmaya başladı. Eğer siz de kışın tatil yapmayı seviyorsanız rotanızı Kartalkaya’ya çevirebilirsiniz. Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan bu bölge hem kış hem de doğa sporlarının merkezi konumunda.

Bolu’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya her seviyeye uygun pistleri, konforlu otelleri ve kartpostallık manzaralar sunan ortamıyla kışın gözde tatil bölgeleri arasında yer alıyor. Kayak yapmayı sevmeseniz bile, karlar altında yürüyüşe çıkmak, beyazlara bürünmüş doğayı fotoğraflamak oldukça keyifli.

Kartalkaya ‘da kayak

Ben de ilk kayak deneyimimi burada yaşadım☺ Hayatta olmaz, ne işim var derken kendimi pistte kayarken bulmak öyle keyifliydi ki. Eğer sizin de ilk kayak deneyiminiz olacaksa ekipman kiralayarak deneyimli hocalardan saatlik ders alabilirsiniz. Evet, belki bol bol düşeceksiniz ama sonrasında “iyi ki yapmışım” diyeceğinize eminim☺ Kartalkaya’da her seviyeye uygun pist bulunuyor. Biz günübirlik seyahatimizde Dorukkaya Hotel’in pistini kullanmıştık.

Günlük giriş için Skipass aldıktan sonra otelin içerisinden ekipmanlarımızı kiraladık ve kendimizi bembeyaz karların arasına bıraktık. Otelin ilk kez kayak yapacaklar için Babylift adında 100 metrelik pisti bulunuyor. Burada istediğiniz kadar alıştırma yapabiliyorsunuz. Eğer daha önce kayak deneyiminiz varsa orta ve zor seviyedeki kayak pistlerinde hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

Kartalkaya ‘da sezon ne zaman açılıyor?

Kartalkaya’da kayak sezonu çoğunlukla Aralık ayında başlıyor, Mart ayının sonlarına kadar sürüyor. Biz Şubat’ın son haftasında gittiğimizde kar kalınlığı bir buçuk metre civarındaydı. Lapa lapa yağan karla birlikte ortam inanılmaz keyifli ve eğlenceliydi. Yeterince kaydıktan sonra acıkan karnımızı bir dağ klasiği olan sucuk ekmekle doyurduk. Tabii yanında sıcak şarabı da unutmamak lazım. Bu ikili yorgun düşen bünyemize ilaç gibi geldi☺

Hatırlatmakta fayda var, Kartalkaya Kayak Merkezi’nde soğuktan hasta olmak istemiyorsanız mutlaka sıkı giyinin. Yanınıza gözlük almanızı tavsiye ederim, çünkü devamlı beyaz renge bakmaktan bir süre sonra gözleriniz kamaşıyor.  Eğer kayak kıyafetiniz yoksa ve sık kayak yapan biri değilseniz kayak pistini kullanacağınız otelden kiralayabilirsiniz.

Kartalkaya ’ya Nasıl Gidilir?

Kartalkaya hem İstanbul hem de Ankara’ya yakın olduğu için kış aylarında kayakseverlerin akınına uğruyor. Yolcu360‘a göz atmadan yola çıkmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İstanbul’dan yolculuk yaklaşık 3.5 saat sürüyor. İstanbul araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ankara ile arası ise araçla yaklaşık 2.5 saat ve Yolcu360‘ın Ankara araç kiralama için makul teklifleri var. Yoğun kar yağışlı ve sisli havalarda Kartalkaya’ya ulaşımda aksamalar olabileceğini unutmayın. Hepinize şimdiden keyifli tatiller!

Yorum ekle