Yolcu360 Blog
Foça'da Ne Yenir?

Foça’da Ne Yenir?

Foça’da ne yenir, Foça’nın nesi meşhur, Foça yemekleri ve Foça restoranları nasıldır…Foça tatili yapanların aklında bu sorular var. Size Foça hakkında ve Foça restoranları hakkında bir kaç ipucu verelim.

Not: Bu içeriğe kaleme alan kişi Foçalıdır 🙂

Foça’da Ne Yenir?

İyonlar dönemine dayanan, adını etrafında ve karşı adalarda yaşayan Fok balıklarından alan, İzmir’in güzel bir sahil ilçesidir Foça. Yemek zenginliği, antik kentleri, tarihi mirasları ve bitki zenginliği ilçenin önemli özelliklerini oluşturuyor. Diğer yandan İzmir’de denize girilecek en güzel yerlerden biridir Foça. Peki, Foça’da ne yenir?

Foça Yemekleri

Tarih boyunca denizin tüm nimetlerinden yararlanan Foça halkının, balık ve deniz ürünleri ile birlikte ana mutfakları oluşuyor. Yemek kültürleri hem  Akdeniz hem de Ege mutfağını bir arada barındırıyor. Otlar, zeytinyağlılar ve bolca deniz ürünü Foça’daki yaz sofralarının olmazsa olmazları…

Foça'da Ne Yenir?

Foça’da Kahvaltı

Günün ilk başlangıç zamanı kahvaltı, Foça’da zengin bir şekilde sunuluyor. Özel ve yöresel tatlar barındıran sunumuyla mideleri ve gözleri dolduruyor. Ege yöresine has boyoz, hamur işi kahvaltının baş köşesinde yerini alıyor. İzmir tulumu çanakta eritilerek ikram ediliyor.  Kızarmış hellim peyniri, kekikli zeytinyağı, zeytin, kumru ve ev yapımı reçeller ile ahenk yakalayan kahvaltı masasından uzun bir süre kalkılmıyor. Tabi ki Egenin her yerinde olduğu gibi damla sakızlı kahve içmek sindirime yardımcı oluyor.

Foça'da Ne Yenir?

Foça’da  Yoğurtlu Kupa

Sarmısaklı yoğurdun balığın üzerine dökülmesi ile oluşan ve yoğurt ile balığın bir arada yenilmemesi tezini çürüten yöresel yemeğin adı Yoğurtlu Kupa.  Kaya barbun balığı ile yapılıyor. Foça denizinin kayalık olmasından dolayı yılın her ayı bu balık aynı lezzet ile tüketiliyor.

Enginarlı Otlu Kavurma

Foça’lılar bitki örtüsü zenginliğinden ötürü besleyici otlar ile yaratıcı bir şekilde mutfaklarına yeni listeler eklemişler. Ve bu listelere zamanla yenileri eklenmeye devam ediyor.  Otlu kavurma egenin en büyük zenginliği enginarın, çeşitli otlar ile kavrulmasıyla oluşuyor.

Salatalarda da ot zenginliği ön plana çıkıyor. Ebegümeci, arapsaçı, tarakotu, radika ve turp otu gibi bir çok kişinin ilk defa duyduğu otlar, özel soslar ile salata tabaklarında buluşuyor.

Foça sokaklarında bölgeye özgü, erimiş peynir, salam, sucuk ve domates ile yapılan kumru ve midye dolmanın satıldığı tezgahlar, rotanızın yönünü değiştirmenize sebep oluyor.

Foça’nın Nesi Meşhur?

Foça'da Ne Yenir?

Bu konuda akla ilk gelen yer Siren Kayalıkları oluyor. Yunan Mitolojisinde de bu kayalıklardan bahsediliyor. Uğultu şeklinde kayalıklardan ses gelmesi ve fok balıklarının daha çok bu bölgede yaşaması kayalıkları daha da özel kılıyor. Fok balıklarını korumak için kayalıkların bulunduğu bölgede yüzmek ve kayalıklara çıkmak yasaklanmış durumda.

Antik şölenin yaşandığı  İyonlardan kalma Athena Tapınağı, surlarının bir bölümü harçsız yapılan Kybele Açık Hava Tapınağı, son zamanlarda yapılan kazılarda ortaya çıkan ve  Heredot’un sıkça bahsetmesi sebebiyle adını aldığı Heredot duvarı, Antik çağdan kalma Şeytan Hamamı, Pers kültürünü yansıtan Taş Evi gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Foça'da Ne Yenir?

Foça Araç Kiralama Fiyatları Nasıl?

Foça araba kiralama fiyatları, aracın markasına, modeline göre değişiyor. Elbette aynı markanın aynı model aracının günlük kiralama bedeli, bir rent a car şirketinden diğerine de değişiklik gösterebilir. Foça’dan uygun fiyata araç kiralamak için yolcu360.com ile fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Böylece Foça sahillerini, köylerini aracınızın konforuyla gezebilirsiniz.

 

Yorum ekle