Yolcu360
Mutlaka gidin

Güneydoğu Anadolu’da gitmeniz gereken şehirler / Güneydoğu turu

Güneydoğu Anadolu’da gitmeniz gereken şehirler arasında kaç tanesini şu güne kadar ziyaret ettiniz? Çağlar boyunca onlarca medeniyetin kurulup yıkıldığı ve arkalarında muhteşem eserler bıraktıkları bu bölgemize yakından bakmaya ne dersiniz. Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizler için Güneydoğu’nun mistik hazinelerini gezdi gördü ve yazdı.

Ülkemizin mistik topraklarıdır Güneydoğu Anadolu bölgesi. Özellikle bereketli toprakları ve büyük bir tarihe ev sahipliği yapan Mezopotamya ovası ülkemizin cennet güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülke turizmimizin en az Ege, Akdeniz ve Karadeniz kadar önemli olan bu topraklar her yıl milyonlarca ziyaretçileri ağırlıyorlar. İşte Güneydoğu Adadolu’da gitmeniz gereken antik şehirler

Mardin

Mardin: Cennet ülkemin en mistik şehirlerinden birisidir. Gerek kültürü, gerek büyük tarihe ev sahipliği yapan toprakları, muhteşem lezzetleriyle ziyaretçilerini mutlu eden bir şehirdir. 3 günlük bir gezide keyifli zamanlar geçirmekle beraber şehrin mistik özelliği sizi fazlasıyla hayran bırakacaktır.

Bir çok farklı kimlikteki topluma ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmeli. Taş sokaklar, manastırlar, muhteşem büyüklükteki Mezopotamya ovası, nefis mahalli yemekleri ve güzel insanlarıyla mistik özelliklerini koruyan bir şehirdir. Eğer Mardin’i görmediyseniz bence çok şey kaçırmışsınızdır.

Gaziantep

Gaziantep: Gaziantep mutfağı şüphesiz ki ülkemizin en güzel mutfağıdır. Öyle bir geniş mutfağa sahiptir ki Gaziantep saymakla bitiremeyiz. Sabah erken saatlerinde yenilen Beyran, ardından katmer, kebap, küşleme, yuvarlama ve baklava bu şehrin lezzetlerinden sadece bir kaçı.

Gaziantep gastronomi konusunda başarılı olduğu kadar önemli tarihi alanlarıyla da dikkat çekmektedir. Öyle ki şehir dünyanın en büyük mozaik müzesine de ev sahipliği yapmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesinde yer alan Çingene Kızı mozaiğini her yıl görmeye gelen yüzbinlerce ziyaretçisi vardır. Güneydoğu gezisinde mutlaka listenize eklemelisiniz.

Şanlıurfa

Şanlıurfa: Güneydoğu’nun mistik şehirlerindendir, öyle ki muhteşem bir tarihi esere sahipliği yapar. Buranın ismi Göbeklitepe’dir. Binlerce yıl öncesinde ilk yerleşik hayata geçildiği topraklara ev sahipliği yapan Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın gururudur.

Harran, Halfeti ve Balıklıgöl şehrin diğer önemli gezilecek yerleridir. Şanlıurfa’ya gelindiğinde bence olmazsa olmaz mevsiminde Patlıcan kebabı ve yılda sadece bir ay çıkan Keme kebabı mutlaka yenmelidir. Ayrıca ülkemizin en büyük müzesinin burada olduğunu unutmamak gerek.

Adıyaman

Adıyaman: Büyük bir krallığa ev sahibi yapan Adıyaman tarihi kadar çiğ köftesiyle de meşhurdur. Kommegene Krallığının izleri bugün hala korunmaktadır. Nemrut dağında ki heykeller ülkemde görebileceğiniz en güzel tarihi eserlerden birisidir.

Özellikle burada gün doğumunu mutlaka izlemenizi öneririm. Ayrıca bu şehre geldiğinizde muhteşem Adıyaman tavası yemeyi unutmamalısınız.

 

İlgili Yazılar

Ege’de kesinlikle görmeniz gereken antik kentler

Yolcu 360

Türkiyedeki En Büyük Sanat Galerilerini Araştırdık!

Yolcu 360

Türkiye’deki Yemek Pazarları

Yolcu 360

Yorum Bırak