Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Girit Gezilecek Yerler | Girit Gezi Rehberi

Girit Gezilecek Yerler | Girit Gezi Rehberi

Akdeniz’in en güzel adalarından biri ile bugün karşınızdayım. Muhteşem bir manzaraya sahip olan ada, adeta huzurun vücut bulmuş hali. Belki aranızda nereden bahsettiğimizi anlayanlar olmuştur. 🙂 Evet, Girit dediyseniz doğru bildiniz. Girit nerede, Girit gezilecek yerler, Girit turu, Girit’e nasıl gidilir gibi bilgilerin yer aldığı Girit gezi rehberi yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Girit Nerede?

Girit, Akdeniz’deki en büyük beşinci ada ve Yunanistan’a ait olan adalarında en büyüğü. Girit topraklarına karakteristik Akdeniz çalıları (maki veya garigue) hakim denilebilir. Palmiye ağaçları ise kıyılarda aralıklı şekilde bulunuyor.

Girit Gezilecek Yerler

 • Samariá Gorge

Avrupa’nın en uzun vadisi olan Samariá Gorge, heyecan verici bir ziyaret yeri. Patika, 18 kilometrelik muhteşem bir manzarayı ayaklarınızın önüne seriyor. Hatta burada Girit porsuğu veya dikenli fare gibi bir veya iki endemik hayvan türü ile bile karşılaşabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında bu yürüyüşü tamamlamak biraz yorucu olsa da yolculuğunuzun sonunda Libya Denizi’nin muhteşem manzaraları ile ödüllendirildiğinizi şimdiden söyleyelim.

 • Balos Lagoon

Batı Girit’te bulunan Balos lagünü mutlaka görülmesi gereken bir lokasyon. Girit’te en çok fotoğraf çekilen noktalardan biri burası. Egzotik manzarası, çarpıcı plajları ve sığ turkuaz suları, burayı aranan bir tatil yeri yapıyor.

 • Knossos Minoan Sarayı

Iraklio’dan yaklaşık beş kilometre uzaklıkta bulunan Knossos, Avrupa’nın en eski şehri olarak kabul ediliyor ve buraya gelmişken içerisindeki Minos Sarayı mutlaka görülmesi gereken bir yapı diyebiliriz. 1878’de Minos Kalokairinos tarafından keşfedilen Knossos, bir zamanlar Minos uygarlığının ve kültürünün törensel ve politik bir merkeziymiş.

 • Agios Minas Katedrali

Kandiye’deki heybetli Aziz Minas Katedrali, Yunanistan’ın en büyüklerinden biri sayılabilir. Şehrin koruyucu azizi Agios Minas’a (Aziz Minas) saygı göstermek için 1860’larda inşa edilen katedralin inşaatı ise 1895 yılında tamamlanmış.

 • Phaistos Minoan Sarayı

Girit’in ve Minos uygarlığının bir başka özelliği de ovaya bakan bir tepede yer alan Phaistos’taki Minoan Sarayı. Knossos’un kalıntılarından daha az ünlü olan saray, sade bir mimariye sahip. Ayrıca sarayın merkezi bir avluya sahip olmasının yanı sıra bir zamanlar kraliyet daireleri olduğu düşünülen yapıları da var. Aynı zamanda, gizemli amacı henüz belirlenmemiş bir eser olan ünlü Phaistos Diski’nin 1908’de ortaya çıkarıldığı yerde tam olarak burası.

Girit Turu

 • Heraklion (Kandiye) Arkeoloji Müzesi

Kandiye Arkeoloji Müzesi, 1856 yılında bir depremde yıkılan Venedik Fransisken manastırının bulunduğu yerde kurulmuş. Girit’in her yerinden etkileyici bir arkeolojik buluntu koleksiyonuna sahip olan Müze, adanın dört bir yanına dağılmış bulunan Minos uygarlığının çeşitli hazinelerine ev sahipliği yapıyor.

 • Elafonissi

Elafonissi, gerçek bir cennet dilimi… Hanya’dan yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Elafonissi; doğal güzelliği, berrak sığ suları ve ince kumlu plajları ile adeta kutsanmış bir yer.

 • Chrissokalitissa Manastırı

Elafonissi köyü yakınlarında bulunan ve Meryem Ana’ya adanmış olan Chrissoskalitissa Manastırı, bir kaya üzerine inşa edilmiş. Ayrıca 17. yüzyıldan kalma bir Ortodoks Hıristiyan manastırı olma özelliğine sahip. Venedik döneminde inşa edilen manastır şimdi ünlü bir hac bölgesi ve aynı zamanda bir folklor müzesine sahip.

 • Psychro Mağarası

Girit’in doğu kesiminde, Psychro köyünün hemen dışında, Diktean Mağarası olarak da bilinen Psychro Mağarası bulunuyor. Mitolojik önemi olmasaydı, bu mağara adadaki diğer 3.000 mağaradan çok da farklı sayılmazdı. Ancak Psychro Mağarası basit bir mağaradan çok daha fazlası. Efsaneye göre, tanrıça Rhea’nın Zeus’u doğurduğu yer işte tam da bu mağaraymış. Bu nedenle de oldukça turistik bir yer.

 • Chania (Hanya) Arkeoloji Müzesi

Eski bir Venedik Fransisken manastırında yer alan Hanya Arkeoloji Müzesi, Neolitik-Minos eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona ve geç Roma dönemlerine ait hazinelere ev sahipliği yapıyor. Kronolojik sıraya göre düzenlenen sergilerde Minos çanak çömlekleri, taş oymacılığı, mühürler, mücevherler ve diğer eşyalar yer alıyor. Koleksiyon, Konstantinos ve Marika Mitsotakis’in koleksiyonundan bağışlanan eşyalarla daha da büyümüş.

Yunan Adaları Turu yazısı için tıklayınız.

Girit’e Nasıl Gidilir?

İki farklı yolla Girit’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

 1. Marmaris üzerinden Rodos’a geçebilirsiniz. Rodos limanından Girit’e geçebilirsiniz.

İstanbul Marmaris arası kaç km? İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak O-5 üzerinden 7 saat 31 dakika içerisinde ilçeye ulaşabilir. İki lokasyon arası mesafe ise 724,9 kilometre.

Ankara Marmaris arası kaç km? Ankara ve Marmaris arası yaklaşık olarak 668,4 kilometre. Ankara araç kiralama fırsatlarından yararlanarak Dumlupınar Blv./D200 üzerinden 7 saat 56 dakika içerisinde Marmaris’e varabilirsiniz.

2. Atina’dan Pire limanından Girit’e feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Yorum ekle