Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Eynal Kaplıcaları Hakkında | Eynal Kaplıcaları Nerede?

Eynal Kaplıcaları Hakkında | Eynal Kaplıcaları Nerede?

Kütahya’nın Simav ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıktaki Gölcük dağının eteklerinde bulunan Eynal Kaplıcaları, neredeyse tarih boyunca jeotermal tesis olarak kullanılmış, güzide mekanlardan biri. Yolunuz Kütahya’ya düşerse Eynal’a uğramayı ihmal etmeyin! Ziyaret amacınız,  şifa bulmak,  rahatlamak, keyif almak,  etrafı ormanla çevrili bir yerde birkaç gün geçirmek olabilir. Zira, bu aktivitelerin hepsi mevcut. Eynal Kaplıcaları’nda, huzur bulabileceğiniz bir sakinlik, muhteşem bir doğa ve sağlığınıza iyi gelecek termal tesisler bulunuyor. Araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Eynal Kaplıcaları için yola çıkmaya hazır mıyız? 🙂

Eynal Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Kütahya Zafer Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle Altıntaş, Gediz, Simav üzerinde 2 saat süren bir yolculuğun ardından rahatlıkla ulaşırsınız Eynal’e. Farklı bir rota tercih etmek isterseniz Anasultan, Çavdarhisar, Gediz ve Simav üzerinden giden yolu da takip edebilirsiniz. Her iki rota da farklı bir keyifle katedeceğiniz doğal görünümleri içeriyor. Ayrıca Kütahya merkez araç kiralama seçenekleriyle de bölgeye gelmek çok kolay.

Tarihi bir Doku

Balkanlar’dan başlayıp, Ortadoğu’yu da kapsayan bölgede en büyük jeotermal kaplıca ve hamam tesisine sahip olan Eynal Kaplıcaları, Evliya Çelebi’nin ünlü Seyahatnamesi’nde de kendine yer edinmiş. Çelebi, seyahatnamesinde dünyanın ve Anadolu’nun birçok yerini gezdiğini, bu gezilerde birçok kaplıcada konakladığını ama Eynal gibisine hiç rastlamadığını yazar ve ekler; “Böylesi yeryüzünde yoktur”. Seyahatname dışında kaplıcalardan bahseden yazılı eserlerin sayısı pek azdır ve bu nedenle de tarihçesi hakkında kesin bir bilgi tam olarak edinilememiştir.

Eynal Kaplıcaları Hakkında

Kaplıca suyunda etkili miktarda bulunan kalsiyum, sodyum, bikarbonat, bromür, klorür ve sülfat ile başta romatizma ve siyatik olmak üzere ağrılı kırık ve çıkıkların, cilt ve deri hastalıklarının, mide ülseri, nevrit, nevralji, egzama ve ağrılı böbrek taşı dökme tedavi edilebilmekte ya da oluşan ağrılar azaltılarak rahatlama sağlanmakta.

Tesisler 800 yatak kapasitesine sahip. Kompleksin içerisinde 2 tane termal havuzlu klasik Türk hamamı bulunuyor. 4000m² alan üzerine kurulu Termal Aquapark açık yüzme havuzu da mevcut. Aquapark, tamamen doğal termal kaynak suyu kullanılan nadir eğlence parklarından biri olma özelliğini de taşıyor. Eynal Kaplıcaları bünyesindeki tüm kapalı alanların jeotermal ısıtma sistemi ile ısıtıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, kaplıca bünyesinde bulunan apartların hepsinde termal su ile kullanılan özel tasarım küvetler bulunuyor. Konakladığınız yerde de kaplıca keyfi yaşayabiliyorsunuz yani.

Kaplıca Oteller ve Fiyatları için tıklayınız.

Simav Eynal Tesisleri

Saydıklarımızın dışında, 250 kişilik aile restoranı, kafeterya, çay bahçeleri, yürüyüş alanları, futbol sahası, çocuk oyun parkları, mangal yapılabilen doğal piknik alanları, market, pide fırını ve cami de kaplıca tesisi içerisinde bulunuyor.

Doğanın içinde, sağlıklı günler geçirmek ve tedavi aramaksa amacınız Eynal kaplıcalarına bir göz atmanızı öneririz.

Yorum ekle