Yolcu360
Bilgi Faydalı bilgiler Otomotiv Dünyası Otomotiv Haberleri

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? 2021-2022 Yılı Ehliyet Türleri

⏱: 4 dk

Ehliyet sınıfları nelerdir ekseninde araştırma yapanlar için detayları inceledik. 2021 yılı ehliyet türleri için bir liste hazırladık. 2021 ehliyet sınıfları incelemesi ile ihtiyacınız olan seçeneği tercih ederek ilerleyebilirsiniz.

Ehliyette Yeni Düzenleme ile Değişenler

Geçtiğimiz aylarda araçlara takılan ek yükler için bir düzenleme yapılmıştı. Özellikle römorklara göre ehliyet sınıfı çeşitlenmesi bu açıdan önemli. Ayrıca yeni ehliyet düzenlemesi ile yaş sınırlarında da değişiklik yapıldı. Buna ek olarak minibüs gibi yolcu taşıyan araçlar için ehliyet almak da yeterli değil. Yeni ehliyet yasası ile örneğin ilk defa minibüs kullanacak kişinin önceden bir araç kullanmış olması yani deneyimli olması şartı getirildi. MOPED sürücüleri için yaş sınırı 16’ya düşürüldü. Bilindiği gibi motosiklet grubu eskiden A1, A2 gibi isimlendiriliyordu. Ancak şimdi;  M, A1, A2 ve A ehliyet sınıfları şeklinde listeleniyor.

Eskiden engelli vatandaşlar için H sınıfı ehliyet vardır. Ancak bu da yeni düzenleme ile kaldırıldı. Artık engelli vatandaşlar da ilgili araç için ilgili sınıfta ehliyet alacak. Sadece ehliyette söz konusu engel durumu yazılı olacak. Tıpkı “gözlüksüz araç kullanamaz” ibaresi gibi. Yeni düzenlemenin en sevilen tarafı ise otomatik şanzımanlı araç kullananlar için otomatik vites ehliyeti oldu. Böylece kullanıcı, sadece otomatik araç kullanabiliyorsa ehliyet başvurusunu doğrudan otomatik vites ehliyet için şeklinde yapabilecek.

Şimdi, yeni ehliyet sınıflarını ve bu ehliyet sınıfına sahip kişilerin kullandıkları araçları inceleyelim…

ehliyet sınıfları nelerdir?

Ehliyet Sınıfları 2021

 • M Sınıfı Ehliyet: 2, 3, 4 tekerlekli motorlu bisiklet kullanımı için.
 • A1 Sınıfı Ehliyet: 125 CC’ye kadar olan 2/3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için.
 • A2 Sınıfı Ehliyet: 35Kw kadar olan  2/3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için.
 • A Sınıfı Ehliyet: 35Kw üzerinde olan  2/3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için.
 • B1 Sınıfı Ehliyet: 4 tekerlekli motosikletleri kullanmak için
 • B Sınıfı Ehliyet: Otomobil ve kamyonet kullanmak için
 • BE Sınıfı Ehliyet: Otomobil ve römorklu kamyonet kullanmak için
 • C1 Sınıfı Ehliyet: 7500 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanmak için.
 • C1E Sınıfı Ehliyet: 1200 kg’a kadar römorklu kamyon ve çekici kullanmak için.
 • D1 Sınıfı Ehliyet: 16+1 kişilik minibüs kullanmak için
 • D1E Sınıfı Ehliyet: 16+1 kişilik römorklu minibüs kullanmak için
 • D Sınıfı Ehliyet: otobüs kullanmak için
 • DE Sınıfı Ehliyet: Römorklu otobüs kullanmak için
 • F Sınıfı Ehliyet: Traktör kullanmak için
 • G Sınıfı Ehliyet: İş makinesi kullanmak için

Ehliyet türleri listesi, kullanmak istediğiniz araca göre hangi ehliyeti almanız gerektiği konusunda önemli bir rehber. Bu listeye bakara kullanmak istediğiniz araca göre ehliyet türü seçebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

ehliyet sınıfları nelerdir? ehliyet türleri

Deneyim Şartı Olan Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Yeni düzenleme ile ehliyette deneyim şartı aranan bazı sınıflar var. Bunları da bilmek önemli. Zira, ehliyeti alır almaz söz konusu araçları kullanamıyorsunuz. Peki, deneyim şartı aranan sürücü belgesi sınıfları hangileri?

Ehliyet Sınıfları: A Ehliyet Sınıfı

A sınıfı ehliyette deneyim şartı aranıyor. Şimdi detaylara gelelim. A sınıfı ehliyet; 35Kw üzerinde olan  2/ 3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için alınıyor. 35Kw üzerinde olan  2/ 3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için 24 yaş ve üstünde olmak şartı var. Ayrıca 35Kw üzerinde olan  2/ 3 tekerlekli motosikletleri kullanmak için iki yıllık A2 ehliyeti şartı söz konusu.

BE Ehliyet Sınıfı

BE sınıfı ehliyet alabilmek için de sınırlama var. Şimdi detaylara gelelim. BE sınıfı ehliyet; römorklu otomobil ve römorklu kamyonet kullanmak için isteniyor. Ancak bu ehliyeti doğrudan alamıyorsunuz. Yani hiç ehliyeti olmayan bir vatandaş ilk olarak BE sınıfı ehliyet alamıyor. B sınıfı ehliyet şartı aranıyor.

C1 Ehliyet Sınıfı

C1 sınıfı ehliyet de doğrudan alınamıyor. 7500 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanmak için olan C1 sınıfı ehliyet almak üzere önce B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak gerekiyor.

Ehliyet Sınıfları: C1E Ehliyet Sınıfı

C1E sürücü belgesini de doğrudan alamıyorsunuz. 1200 kg’a kadar römorklu kamyon ve çekici kullanmak için olan C1E sürücü belgesi almadan önce C1 belgenizin olması gerekiyor.

C Ehliyet Sınıfı

Kamyon ve çekici kullanmanızı sağlayan sürücü belgesi olan C sınıfı da doğrudan verilmiyor. C sınıfı sürücü belgesi için önce B sınıfı ehliyetiniz olmalı.

CE Ehliyet Sınıfı

CE belgesi almak için önceden yine C sınıfı sürücü belgesine sahip olmalısınız. Yasa, C sınıfı sürücü belgesi olmayana römorklu kamyon ve çekici kullanma belgesi olan CE sürücü belgesini vermiyor!

Ehliyet Sınıfları: D1 Ehliyet Sınıfı

Diyelim ki daha önce ehliyet almadınız ama 16+1 kişilik minibüs kullanmak ve bu konuda alacağınız ehliyetle başlangıç yapmak istiyorsunuz. Maalesef bu da olmuyor! Önce B sınıfı ehliyetiniz olmalı. Yani B sınıfı sürücü belgesi olmayanlar D1 belgesi alamıyor.

D1E Ehliyet Sınıfı

16+1 kişilik minibüs kullanmak için B sınıfı ehliyet şartı var. Ama römorklu 16+1 kişilik minibüs kullanmak için de D1 belgesi şartı var.

D Ehliyet Sınıfı

Otobüs kullanma ehliyeti olan D sınıfı ehliyet için önce B sınıfı sürücü belgesi yeterliliği gerekiyor.

Ehliyet Sınıfları: DE Ehliyet Sınıfı

Otobüs kullanmak için önce B sınıfı belge şart. Benzer şekilde römorklu otobüs kullanmak için de önce D sınıfı yani otobüs ehliyeti şart.

F ve G Ehliyet Sınıfları

Traktör ve iş makinesi kullanmak için de öncede M sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor.

yolcu360 blog arama banner

Yolcu360 Otomotiv Dünyasının Her Alanında Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilir, ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Araç kiralamak için ehliyetinizin en az 1 yıllık olması gerektiğini hatırlatalım. Detaylar için Araç Kiralamada Yaş Sınırı Var mı? yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

2021’in En Pahalı Arabaları: Türkiye Pazarındaki En Pahalı 10 Otomobil

Felat Delibalta

Hyundai Tucson vs Kia Sportage 2021 Karşılaştırması

Felat Delibalta

2022’de Türkiye’ye Gelecek Arabalar Listesi

Felat Delibalta

Yorum Bırak