Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Efes Antik Kenti | İzmir Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti | İzmir Gezilecek Yerler

İzmir gezilecek yerler arasında olan Efes Antik Kenti genelde yaz aylarında tatilcilerin uğrak yerleri arasına giriyor. Ancak pek çok gezgin kavurucu sıcaklarda bu tarihi şehrin sokaklarını arşınlamakta zorlanıyor. Oldukça büyük olan Efes antik kenti gezmek için aslında Sonbahar en ideal zamanlama. Serinleyen hava sayesinde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak rahat bir kültür gezisi yapmak mümkün oluyor. Ülkemizin en önemli kültürel mirasları arasında yer alan bu gezi noktasını Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için gezdi gördü ve yazdı.

İzmir Efes

Efes antik kent, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan ülkemizin en önemli antik şehirlerinden. Günübirlik gezimde sabah Şirince’yi gezdikten sonra yönümü Selçuk İlçe’sine 3km mesafedeki Efes antik kentine / Ephessus çevirdim. Siz de Yolcu360’ın cazip fiyatları sayesinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirip, İzmir’e ayak basar basmaz yola çıkabilirsiniz.

Müze kartınızla yılda iki kez ücretsiz gezebileceğiniz antik şehre, müze kartınız yoksa 30TL ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Yıllık alacağınız müze kart bir yıl boyunca pek çok müzeye ücretsiz giriş yapmanızı sağlayacak 🙂 1994 yılında Dünya Unesco Geçici Miras Listesi’ne girmeye hak kazanan Efes antik kenti, klasik Yunan dönemindeki İyonya’nın 12 şehrinden biri ve kesinlikle görülmeye değer.

Antik şehrin iki giriş kapısı bulunuyor, ben ana üst kapıyı tercih ettim. Geldiğiniz yolu geri dönmemek için alt kapıdan çıkış yapabilirsiniz. Yine bu kapıdan Selçuk minibüslerine binebilirsiniz.

İzmir gezilecek yerler için Germiyan köyü yazısına tıklayınız.

Tarihin İzlerini Efes’te Bulacaksınız

Efes antik kenti, dört ana bölümden oluşuyor; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes antik kenti ve Meryem ana evi.

Antik şehrin gezilecek yerleriyse; Magnesia kapısı, Yukarı Agora ve Bazilika, Celcus Kütüphanesi (Bana göre Efes’in kalbi), Meryem Kilisesi, Yedi Uyuyanlar (Ashab-ı Keyf), Odeon, Tetragonos Agora, Prytneion, Herakles Kapısı, Doğu Gymnasionu ve Devlet Agorası Hamamları Domitianus Tapınağı, Artemis Tapınağı (sadece ne yazıkki 2-3 sütün kalmış), Tiyatro Gymnasionu, Pollio Çeşmesi, Memmius Anıtı, Traian Çeşmesi, Yamaç Evler , Kuretler Caddesi, Liman Hamamı, Hadrianus Tapınağı, Aşk Evi, Oktagon, Mermer Cadde, Büyük Tiyatro, Saray Kapısı, Stadyum Caddesi’dir.

Şirince gezi rehberi için tıklayınız.

Efes Antik Kenti

Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanını yaşayan ve bir liman şehri olan Efes antik kenti, ikiyüzbin kişilik nüfusa sahipmiş. Tüm değerli eserler, Herakles Kapısı’ndan başlayarak, Celsus Kütüphanesi’ne kadar uzanan Kuretler Caddesi’nde toplanmış. Tarihi kalıntılar arasında gezmek gerçekten büyüleyici.

Dokuz bin yıl kesintisiz yerleşim görmüş bu antik şehri uzun uzun anlatıp sizi sıkmak istemem ama bu tarihi değeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Fazlasıyla güzel görüntü çekeceğinize eminim.

İzmir gezi rehberi kapsamında Birgi köyünü keşfetmek için tıklayınız.

İzmir otelleri

Efes antik kenti için şehre geldiyseniz, İzmir otel fiyatları konusunda her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz. Bu yüzden İzmir konaklama konusunda aklınızda soru işareti oluşmasın. İzmir hostel ve İzmir pansiyon listesi için en iyi yerleri sizler için araştırdık ve bulduk. 🙂

 • Hilton İzmir
 • İzmir pansiyon
 • Mövenpick İzmir
 • Karşıyaka otel
 • Deniz pansiyon Alsancak
 • Ramada plaza İzmir
 • Volley hotel İzmir
 • Swiss otel İzmir
 • İzmir Konak pansiyon
 • İzmir Alsancak pansiyon
 • Anemon otel İzmir
 • İzmir butik
 • Çiğli pansiyon

İzmir tatil planı kapsamında Kalemlik orman kampı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İzmir’e nasıl gidilir?

Ankara İzmir arası kaç km? Ankara İzmir arası O-5 üzerinden 462,8 kilometre. Ankara araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 4 saat 31 dakika içerisinde İzmir için gezinize başlayabilirsiniz.

İstanbul İzmir arası kaç kmİstanbul araç kiralama fırsatlarından yararlanarak, İzmir gezi rehberi için yola çıkmaya ne dersiniz? O-5 üzerinden 4 saat 52 dakika içerisinde 479,2 kilometre yolu tamamlayarak Efes antik kenti gezinize başlayabilirsiniz.

Antalya İzmir arası kaç km? Antalya üzerinden İzmir gezisi için yola çıkanlar, Antalya araç  kiralama opsiyonlarını değerlendirerek E87 üzerinden 457,2 kilometre yolu yaklaşık 5 saat 35 dakika içerisinde gidebilirler.

Bursa İzmir arası kaç km? Bursa’dan İzmir’e gidecek olanlar, Bursa araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak O-5 üzerinden 3 saat 35 dakika içerisinde 345,1 kilometre yolu rahatlıkla tamamlayabilirler.

İzmir gezisi için öneriler

1 yorum