Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Çeşme Dalış Noktaları Listesi

Çeşme Dalış Noktaları Listesi

Çeşme dalış noktalarını mı araştırıyorsunuz? Çeşme’de batık var mı? Çeşme’de dalmak için uygun yerler nereleri? Çeşme’de tüple dalış ya da Çeşme’de snorkeller dalmak için tavsiyeler

Çeşme dalış noktalarının listesini yaptık. Okumaya devam edin…

Çeşme Dalış Noktaları Listesi

Çeşme’ye tatile gitmek son on yılın en trend tatil seçeneği. Çeşme sokakları, hele Alaçatı sokakları öyle güzel ki. Denize girmeseniz bile sadece bu sokaklarda vakit geçirmek bile çok güzel. Çeşme’de rüzgar sörfü yapmak, Çeşme’den Yunan Adalarına geçmek gibi şahane fikirler de var. Çeşme’de dalış yapmak ya da Çeşme’de dalmak da iyi fikir. Çünkü Çeşme kıyıları görüş mesafesi uzun berrak sulara sahip. Balık çeşitliliği fazla. Özellikle Ildırı bölgesi Ildırı sahili dalgıçlar tarafından çok tercih ediliyor. Peki, Çeşme’de dalış yapılacak yerler listesi var mı? Sizin için yaptık. 

Çeşme’de Nerede Denize Girilir?

Yarımada İzmir ve Çeşme’de Dalmak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yarımada İzmir adlı bir proje yapmış. Bu projede İzmir Yarımadasının çok değerli rotaları paylaşılmış. Rotalardan birinde de dalmayı sevenler için tavsiyeler var. Yarımada izmir projesi araştırmalarından biri de Dalış Noktaları başlığını kapsıyor. Bu başlık altında akademisyenler tek tek deneyerek Çeşme’de dalınabilecek en güzel yerleri listelemişler. Biz de onlardan yararlandık. 

Çeşme Monem Batığı

Almanya’nın Nürnberg kentinde 75 metre uzunluğunda ve 13,5 metre genişliğinde bir yük gemisi olarak inşa edilen Monem, Dalyanköy açıklarında batmış. Batma hikayesi de şöyle: 2004 yılında tekneyi parçalamak için Aliağa limanına çekmek isterlerken çekme halatı kopmuş. O zamandan beri yapay resif. Dalgıçlar için de muhteşem bir batık. Bu arada Monem batığı, Türkiye’deki batıkların en büyüğü. Bu batığa ille de tüple dalmak zorunda da değilsiniz. Şnorkelle de dalabilirsiniz. Su altı fotoğrafçıları için muhteşem bir alan sunar. 

Çeşme Yarık Kaya / Çeşme Ayrık Taş

3 parkura sahip olan dalış noktası, adını karadan bir metre kadar ayrılmış olan büyük bir kaya parçasından alıyor. 42m yüksekliğindeki bu kaya parçası, dalgıçlar için çok güzel bir alan sunuyor. Suyun altında, kayanın kovuklarına yerleşen istakozlar, kabuklular ile muhteşem bir görünüm var. 

Çeşme Yatak Adası

Dip derinliği 40 metre olan Yatak Adası’nda bir mağara var. 8 metre daldığınızda mağaraya ulaşıyorsunuz. Mağaraya varmadan geçilen bir kemer var. Bu kemere yapışık süngerler adeta masalsı bir görsellik sunuyor. Mağara tepesindeki açıklıktan güneş ışınları içeri süzülüyor ve mağarayı aydınlatıyor. Bu arada Yatak Adası, AKdeniz foklarının evlerinden biri. 

Çeşme Fener Adası

Dip derinliği en fazla 18 metre olan ada, akıntılı dalış yapmayı sevenler için ideal bir alan. Dalış sırasında adanın ev sahipleri foklarla da karşılaşabilirsiniz. Sünger ve mercan çeşitliliği açısından çok zengin. Adada eski fok mağaraları da var. Karagöz ve sarpa sürüleri de yanınızdan geçip gidiyor. 

Çeşme Göbek Taşı

Eşek Adasının mercan boğazında yer alan geniş bir alana yayılmış dev resif. Bu resif duvarının yüksekliği 16 metreyi buluyor. Akya, snarit, barakuda gibi balıklar yaygın. Akıntı kuvvetli olduğu için sadece tecrübeli dalgıçlara tavsiye ediliyor. 

Çeşme Eşek Adası

Eski adı Goni Adası olan Eşek adası, muhteşem bir dalış rotası sunar. Eşek Adasında dalmak, çok keyiflidir. Eşek Adası yarık kaya alanı da dalış için en popüler yerler arasında. Eşek Adasındaki yarık kaya dalgıçları her yıl kendine çekiyor. 

Çeşme 88 Taşları

Eşek Adasının güneyinde kalıyor. Özellikle porazlı havalarda dalmak için tercih ediliyor. Dip derinliği 43 metre ve görüş mesafesi efsane. Sazlıkların arasından çıkan ahtapotlar, pinalar, renkli balıklar, sübyeler, Roma Dönemine ait kalıntılar arasında  görülüyor. Amforaların arasından çıkan mürenler, eşkina sürüleri, istakozlar dalgıçlara görsel şölen yaşatıyor. 

Çeşme Nanome

Dalyanköy’e bakan kıyıda yer alıyor. Poyrazda tercih edilen bir dalış bölgesidir. Dip derinliği 15 metre. Denizatları d aburada yoğun. 

Çeşme Patlak Taş

Abarakuda ve ayka sürülerinin geçiş noktası olan alan açık konumda. Serpme kayalardan oluşuyor. Profesyonel dalgıçlar için uygun.

Çeşme Baraküda Taşları

10m- 50m derinlik sunan alan, su altı canlıları açısından çok zengindir. 

Çeşme Orkinos Çiftliği

Çeşme’deki Orkinos çiftliğinde dalışlar

Çeşme’deki Orkinos çiftliğinde dalışlar da yapılıyor. Burada Burada 600 kiloluk dev orkinos sürüsü ile dalmak çok eğlenceli. 

Çeşme Araç Kiralama Fiyatları

Çeşme’ye dalış için gittiğinizde araca ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu amaçla Çeşme araç kiralama fiyatlarına da yolcu360.com üzerinden bakabilirsiniz. yolcu360.com ile Çeşme kiralık araba fiyatlarını kıyaslayabilir, Çeşme’den uygun fiyata oto kiralama yapabilirsiniz. 

Çeşme Kiralık Araç Fiyatları Listesi

 

Yorum ekle