Yolcu360 Blog
dunyanin-en-pahali-arabalari
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Dünyanın En Pahalı Arabaları (2022)

Dünyanın En Pahalı Arabaları (2022)

Araba tutkunlarının yakından takip ettiği markalar, ürettiği otomobillerle kendilerine hayran bırakıyor. En pahalı arabalar listesinde yer alan bu modeller arasında, rekor fiyatları ile bu kadar da olmaz dedirten bile var. Dünyanın en pahalı arabalarını açık artırma ve 0 km olanlar olarak incelemek gerekiyor. Biz bu yazımızda, en yüksek satış bedeline sahip sıfır otomobilleri derledik. Karşınızda dünyanın en pahalı arabaları.

dunyanin-en-pahali-arabalari-1.jpg

Süper Spor Arabalar yazımız için tıklayın!

Mercedes, Maybach Exelero; 8 Milyon Dolar 

2005 yılında yalnızda bir adet üretilen Mercedes-Maybach Exelero, hala dünyanın en pahalı arabaları arasında olma özelliğini koruyor. Yaklaşık 8 milyon dolara satılan bu çılgın makine, Mercedes-Benz’in çift turbo beslemeli V12 motoru ile hareket ediyor. Yaklaşık 690 HP güç ve 1000 Nm tork değerlerine ulaşan araba, 350 km/s’de limitlendi. Mercedes-Maybach Exelero’nun üretilme hikayesi de oldukça ilgi çekiyor. Bir lastik markasının ağır otomobillere yönelik yüksek performanslı lastiklerinin test edilmesi üretilen araba, testler sonrası koleksiyonerlerin ilgi alanına girdi. Bu arabanın bugün el değiştirmesi durumunda yaklaşık 11-12 milyon dolara satılabileceği iddia ediliyor.  

Bugatti, Centodieci; 9 Milyon Dolar 

2019 yılının ağustos ayında görücüye çıkan Bugatti Centodieci, markanın 110. yaşı dolayısıyla yalnızca 10 adet üretildi. Bu nedenle arabanın adındaki “Cento” İtalyanca’da “100”, “Dieci” de “10” anlamına geliyor. Yaklaşık 9 milyon dolarlık satış fiyatı taşıyan Bugatti, markanın doksanlı yıllardaki yeniden dirilişindeki EB110 modeline göndermede yapıyor. Bugatti EB110’a verilen isim ise markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin 110. doğum gününe gönderme yapıyordu.     

Rolls-Royce, Sweptail; 12.8 Milyon Dolar 

Rolls-Royce, 2017 yılında Sweptail adındaki özel aracını 12.8 milyon dolarlık satış fiyatıyla görücüye çıkardı.  Bu model çıktığı yılda dünyanın en pahalı 0 km aracı olarak tarihe geçti. Yaklaşık dört yılda üretilen arabanın, her noktası eşsiz. Alamet-i farikası ise arka tasarımı. Yarış botları gibi tasarlanan arka bölümde sonsuza kadar uzayacak gibi izlenimler veren tavan hattı dikkat çekiyor. Kapıların üstünden arkada omurga şeklinde birleşen tavanın orta bölümün de tamamen cam olması diğer güzel bir detay. İç mekanda ise yarış botlarında da bulunan parlatılmış ahşap, alüminyum ve deri döşemeler dikkat çekiyor. 

Yalnızca 1 adet üretilen Rolls-Royce Sweptail’de markanın karakteristiği olan “Pantheon” radyatör ızgarası ise önde dev bir alanı kaplıyor. Bu modelin üretilme sebebi ise markasının kişiye özel, “türünün tek otomobilleri” imajına vurgu yapmak. İki kişilik olan Sweptail, arka koltuklarının yerinde muhteşem ahşap işçiliğiyle göz dolduruyor. Ön koltukların ortasında ise soğutucu ve kadeh tutucular da var.  

Pagani Zonda, HP Barchetta; 17.5 Milyon Dolar 

Dünyanın en pahalı arabaları arasında çok az bilinen bir marka var. Bu model Pagani Zonda’nın “HP Barchetta” uzantılı versiyonu. Arjantin üretimi bu araba, Horacio Pagani’nin, Ferrari ve Lamborghini  rakip olarak üretildi. Pagani markası kapsamında üretilen en pahalı örnek ise bu tavanı olmayan Zonda. Yalnızca üç adet üretilen Pagani Zonda HP Barchetta’nın biri markanın sahibinde.  

Bugatti, La Voiture Noire; 18.9 Milyon Dolar 

En pahalı arabalar unvanı Haziran 2021 tarihine kadar kadar Bugatti La Voiture Noire’deydi. 2019 yılında tanıtılan ve sadece bir tane üretilen aracın sahibinin kim olduğu halen gizemini koruyor. İlk başlarda Volkswagen Grubu’nun efsanevi CEO’su Ferdinand Piech’in bu aracı aldığına dair iddialar ortaya atılmıştı daha sonra da aracın sahibinin Cristiano Ronaldo olduğu iddia edilmişti. Ama iki haberde doğrulanmadı.   

Rolls-Royce, Boat Tail; 28 Milyon Dolar 

Dünyanın en pahalı arabaları listesinde zirvenin sahibi Rolls-Royce oldu. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında tanıtılan Rolls-Royce Boat Tail, 28 milyon dolarlık (20 milyon sterlin) fiyatıyla yeni bir rekora imza attı. Yaklaşık dört yıllık uğraş sonucu üretilen aracın, 3 adet üretileceği duyuruldu ve sahiplerinin kimler olacağı açıklanmadı. Güncel Rolls-Royce Phantom 8 şasisi üzerinden üretilen bu otomobil, “Lüksün Mimarisi” olarak adlandırılıyor. Yol üstünde süzülen bir tekne gibi olan Rolls-Royce Boat Tail, önde 2 arkada da 2 kişilik bir oturma düzenine sahip.  

Yeni Bugatti Divo

En pahalı arabalar listesine yeni Bugatti Divo  ile devam ediyoruz. Araba, 8ç0 litre 16 silindirli 4 turbolu devasa bir benzinli motor kullanıyor. Araba aynı zamanda, 1500 ps ve 1600 Nm tork güç sunuyor. 0’dan 100 km/s hıza kaç saniyede ulaştığı henüz açıklanmayan aracın ulaşabildiği maksimum hız 380 km/s olarak açıklandı. Yeni Bugatti Divo, fiyatı ise 5.8 milyon dolar. 

Dünyanın En Pahalı Arabaları (2022): Pagani Huayra Imola

Pagani, ile en pahalı arabalar listesinde ikinci modeli ile yer alıyor. Süper spor otomobil serilerinden olan Pagani Huayra Imola, dünyadaki en nadir hiper otomobillerden birisidir. Araba, Mercedes-AMG tarafından özel olarak geliştirilen çift turbolu 6.0 litrelik V12 motorla donatılmış durumda. 827 beygirlik motoru 1.100 Nm tork güç üretiyor. Yalnızca beş adet üretilen Pagani Huayra Imola’nın fiyatı da 5.4 milyon dolar. 

Lamborghini Veneno  

Lüks spor araba deyince akla ilk gelen markalardan biri Lamborghini. Tabii ki bu kez de dünyanın en pahalı arabaları listesinde. Veneno, Lamborghini’nin en pahalı modellerinden biri ve araçta V12 motor mevcut. Dolayısıyla aracın 0’dan 100 km/s hıza ulaşması sadece 2.8 saniye alıyor. 355 km/s.’lik maksimum hızı ile beğeni toplayan aracın fiyatı, 4.5 milyon dolar. 

Dünyanın En Pahalı Arabaları (2022): Bugatti Chiron Super Sport 300+  

Pahalı arablar listesi olur da Bugatti bunlar arasında olmaz mı! Dev marka, Chrion Super Sport 300+ modeli ile araba meraklılarını kendisine hayran bırakıyor. Modelde, chiron modeli gibi 8 litre 16 silindirli motor mevcut ve 1600 beygir güç üretiyor. Arabanın ulaşabileceği maksimum hız 490.484 km/s. Bu hızıyla yeni bir rekora imza atan arabanın fiyatı ise 4 milyon dolar.

Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı vade farksız 3 taksitle kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

Yorum ekle