Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Doğru Araç Temizliği Hakkında Her Şey

Doğru Araç Temizliği Hakkında Her Şey

Özellikle şehirde yaşayanların yaşam alanlarından bir tanesi haline gelen arabaları sürekli temiz tutmak da zor olabiliyor bu sebeple doğru araç temizliği önemli. Peki araç temizliği nasıl yapılır? Araba iç temizliği nasıl yapılmalı? Araç kiralama yapıldığında araç nasıl teslim edilir ve araç  temizliği hakkında birçok detayı bu yazıda bir araya getirdik.

Araç Temizliği

Şehir hayatında pek çok kişinin sürekli kullandığı araçlar haliyle hızlıca kirlenirken çok sık kullanılmayan araçlar da zaman içinde tozlanıp kirlenebiliyor. Bu yüzden dönem dönem hem detaylı araç iç temizliği hem de detaylı araç dış temizliği yapılmalı. Araç temizliği sadece aracı yıkamak olarak görülmemeli aynı zamanda araç temizliği için pasta ve cila yaptırmak da önemli. Aracın hem temiz hem de uzun ömürlü olması açısından paspasların, camların ve daha birçok bölümünü doğru temizlemek gerekiyor. Doğru araç temizliği için kullanılan malzemeler de çok önemli. Aracı yıkayacağınız şampuan mutlaka oto şampuanı olmalıdır. Otomobiller için özel üretilen bu şampuanların cilalı olanlarından kullanırsanız aracınız adeta vitrindeki yeni bir araç gibi görünebilir.


Araç Dış Temizliği

Araçlar ne kadar az kullanılırsa kullanılsın hem içi hem de dışı için düzenli araç temizleme işlemine mutlaka ihtiyaç vardır. Fakat bunu sadece araç yıkama olarak algılamamakta fayda var. Öyle ki pasta ciladan, koltuk temizliğine kadar her şeyi düşünmek gerekir. Unutmayın ki, rutin bakımlar sadece otomobilinizin temiz olması için değil, daha uzun süreli kullanabilmeniz için de çok önemlidir.Araç iç temizliği kadar önemli olan bir diğer konu araç dış temizliği. Aracın dışını temizlemeye başlamadan önce tazyikli suyla yıkamak gerekiyor. Tazyikli su işleminin ardından özellikle mikro fiber özelliği bulunan süngerlerle köpüklü suyla detaylı silmek gerekli. Süngerle köpüklenen aracı yukarıdan aşağı gidecek şekilde durulamak da önemli. Böylece kirler doğrudan aşağıya akacaktır. Köpüklü suyla temizleyip kuruladığınız aracı sonrasında yine mikro fiber özellikli bezlerle kurulamalısınız.


Araç İç Temizliği

Yağışlar, kuş pislemeleri ve daha birçok dış etkene maruz alan aracın dış temizliği kadar iç temizliği de çok önemli. Zira birçok insan trafikte kalarak araçta vakit geçirdiğinden aracın içi hemen tozlanıp kirlenebiliyor. Araç içi temizleme spreyi ve yumuşak kumaşlarla yapılan araç iç temizliği önemli. Peki araç iç temizliği yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Araç Koltuk Temizleme

Arabanızda koltuk temizliği yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken koltuğun kumaş yapısıdır. Araç koltuğu deriden yapılmışsa farklı tekstil ürünüyse farklı işlemler uygulanmalıdır. Örneğin araç koltuğu deriyse deri koltuklar için yapılmış özel ürünleri kullanmalısınız. Deri koltuk temizlenirken sert bir bez yerine daha yumuşak dokulu bir bez tercih etmeli ve daha hassas davranmalısınız. Araç deri koltuk temizleme malzemeleri bu konuda çok önemli. Eğer koltuk kumaş ise de bu koltuklara özel olarak üretilen spreyleri tercih edebilirsiniz. Kumaş araç koltuklarına bu spreyi sıkarak bir süre bekledikten sonra uygun bir bez ile veya tercihe göre sünger ile temizleyebilirsiniz.


Araba Paspas Temizleme

Araç iç temizliğinde paspaslar önemli bir yer tutar. Araçlarda bulunan paspaslar genellikle ikiye ayılır. Bunlar kauçuk ve halıdır. Her iki paspas türüne göre uygun temizleme ürünleri seçmeniz gerekir. Örneğin kauçuk paspaslar için köpüklü su ve fırça gerekirken halı olan paspaslar biraz daha hassas temizlik ister. Öncelikle süpürmeli ve daha sert bir uygulama ile sabunla temizlenmelidir. Araba paspası temizlemeden önce mutlaka tozlarından arındırılmalı ve öyle su temas ettirilmelidir. Aksi halde tozla buluşan su paspasın daha çok kirlenmesine sebep olabilir.


Araba Konsol Temizleme

Arabanın en çok görünen yerlerinden biri olan ön konsol bölümü ve kapılarında bulunan plastik kısımlar bu bölümler için özel satılan temizlik malzemeleri ile güzelce silinmelidir. Uygun temizleme ürünü bu alanlara sıkıldıktan sonra çok sert olmayan bir bez ile silinmeli ve temizlik malzemesinin aracın havalandırmasına gelmemesine özen gösterilmelidir.

Araba Kalorifer Peteği Temizleme

Özellikle klima kullanılırken aracın havalandırma bölümünde hava giriş çıkışı olduğundan tozlanma yapabiliyor. Aracın havalandırma bölümleri temizlenirken ince bir temizlik gerekiyor. Bunun için havalandırma bölümünü temizlemeye başlamadan önce klimayı yüksek ayarda çalıştırarak ince bir fırça ile içini temizleyebilirsiniz.

 

Yorum ekle