Yolcu360 Blog
citroen ami incelemesi, Citroén AMI özellikleri, elektrikli araba
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Araç inceleme > Citroen AMI İncelemesi ve Özellikleri

Citroen AMI İncelemesi ve Özellikleri

Citroen AMI incelemesi ve özellikleri ile karşınızdayız. Beklenen Citroén Ami hakkında söylenecek çok şey var. Sevimli tasarımı, ehliyetsiz kullanılan otomobil olması, %100 elektrikli olması gibi konular önemli. 2019 yılında konsept tasarımını gördüğümüz Citroen Amie ilginç özellikleri ile merak uyandırıyor.  Fiyatı, şehir içine ne kadar uygun olduğu gibi pek çok detay da merak ediliyor. Bakalım, detayları ile Citroen AMI nasıl?

citroen ami özellikleri, donanım ve fiyatları, citroen ami türkiye'ye geldi mi?
https://www.citroen.com/

Citroen AMI Özellikleri 2021

Model, ilk olarak 2019 yılında cenevre Otomobil Fuarında konsept olarak tanıtılmıştı. Citroen AMI özellikleri için detayları vermeden önce onun öne çıkan bazı niteliklerinin altını çizelim. 6 bin Euro’luk fiyatı ile çok çok çekici görünen model, elektrikli scooter olarak sınıflandırılıyor. ÖTV’siz araba arayışına da yanıt verecek, diyebiliriz. AMI; yeni araba öğrenmek isteyenler için de çok ideal. Ortalama 7,5 metre dönüş esnekliği sunuyor. Ehliyetsiz kullanılan araba ihtiyacına uygun tasarlanan harika ve çok yenilikçi bir şehir içi otomobili. 

Ami, özellikleri ile Smart EQ ForTwo modeline rakip olabilir. Ayrıca Renault Twizy için de rekabet kızışabilir. Ancak bu iki modelin otomobil olduğunun Ami’nin ise kabinli scooter olarak pazara sunulduğunun altını çizmek gerek. 

Citroen elektrikli araba modelleri arasında yer alan Ami hakkında daha detaylı bir inceleme için okumaya devam edin…

citroen ami, ehliyetsiz elektrikli araba modelleriCitroen AMI Öne Çıkan Özellikleri

Beklenen Citroen elektrikli modeli Türkiye’ye geldi. Eylül 2021 otomobil pazarının en çok konuşulan modeli Ami’nin anlamı Fransızca “arkadaş” demek. Yeni Ami’nin özellikleri şöyle:

 • Çevreci bir otomobil. Çünkü %100 elektrikli ve parçaları üretilirken geri dönüşümlü malzeme tercih edilmiş. 
 • İki kişilik bir otomobil. Arka koltuk sırası yok. İki kişi ile şehirde özgürce gezmek için ideal. 
 • 70 km menzili var. Bu da semtler arası seyahat için yeterli.
 • Önden çekişli bir otomobil.
 • Motor gücü düşük. 8 beygir güç üretiyor. 
 • Düşük motor gücü ve hızlanma görüyoruz. Ayrıca 45 km maksimum hızlanması var.
 • 485 kg ağırlığında olan otomobil, neredeyse bir scooter gibi. 
 • Avrupa’da ehliyetsiz kullanılabiliyor. Türkiye’de bu konu henüz açıklığa kavuşmuş değil. 
 • ​​Vites kolu veya debriyaj yok. Sürüş özellikleri yalın. 

Şimdi; Citroén Ami tasarımı, donanımı, bataryası ve fiyatları konularındaki ayrıntılara bakalım…

citroen ami teknik özellikleri, donanım, fiyatlar, 2021Citroen AMI Tasarım Özellikleri

Öncelikle 2019 yılında gördüğümüz konsept otomobilden epey farklı. Konsept otomobilde daha fazla girinti çıkıntıya sahipti. Ayrıca Citroén’e özgü airbump kullanımı vardı. Ancak 2021 Ami’de daha sade bir görünümle karşılaşıyoruz. 

Minimalist Çizgiler

Detaylara baktığımızda otomobilin önü ve arkasının birbirine çok benzediğini görüyoruz. Hatta ön ve arka kısım ayırt edilemiyor. Küçük sınıf bir otomobil görünümünde. Ancak elektrikli scooter olarak geçiyor. Bu küçük otomobil, sevimli ve çok sıcak! Yuvarlak hatları ve küçük boyutu ile kolay park ediliyor. Minimal bir iç mekan tasarımı var. Düz, sade ve kolay olma odağında bir iç mekan tasarımı bizi bekliyor. 

Citroén AMI Boyutları

 • Uzunluk: 2,41 m 
 • Genişlik: 1,39 m 
 • Yükseklik: 1,52 m 

citroen ami türkiye'ye geldi mi? citroen ami 2021 fiyatlarıCitroen AMI Menzili ve Şarj Süresi

Otomobil, 5,5 KB lityum ion batarya ile geliyor. Ev tipi şarj için uygun. 220 W prizlerde sadece 3 saat için de şarj olabiliyor. 70 km menzili var. Burada araca binen kişi sayısı, hız, yokuş gibi detaylar menzili etkiliyor. Söz konusu şarj ve menzil süresi düşünülünce şehir içinden çok semt içi için uygun bir otomobil. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirler için genel anlamda uygunluğunu tartışabiliriz. Elbette hızlanma verilerini de düşününce çevre yolunda ya da seri akan trafikte sorunlar görebiliriz. 

Citroen AMI Donanımı

Otomobilin donanım özelliklerine baktığımızda, yalınlık görüyoruz. Tıpkı kabinli bir scooter gibi! Direksiyonun yönlendirilmesi ve ileri-geri vites yapılması gibi son derece yalın bir donanıma sahip. 45 km/s maksimum hızı ile asla yarışçı değil. İçinde klima ve eşya gözleri sunuluyor. Koltuklar basit şekilde ayarlanabiliyor. 

citroen ami fiyatları ne kadar?Citroen AMI Fiyatları

Citroén ehliyetsiz araba fiyatları ekseninde Ami, güzel bir seçenek. Citroen AMI fiyatları, Fransa’da listelere yansıdı. Fransa’da Citroen AMI 2021 fiyatları, 6 bin Euro. Türkiye Citroen AMI fiyatları henüz açıklanmadı. Türkiye Citroén fiyat listesinde henüz Ami modelinin fiyatı yok. 

Citroen AMI fiyat bilgisi için bu sayfaya göz atmak isteyebilirsiniz.

yolcu360 blog arama banner

En son teknoloji kiralık araçlar Yolcu360 listelerinde!

Türkiye’nin en iyi araç kiralama platformu Yolcu360 ile dilediğiniz aracı istediğiniz an kiralayın. 1 dakikadan kısa sürede rezervasyon yapmanızı ve en iyi fiyatlara ulaşmanızı sağlayan algoritmalarıyla Yolcu360 tüm keşiflerinizde yanınızda! Ayrıca mobil uygulamamızı indirmeyi unutmayın 😎
yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Citroen AMI Türkiye’de Trafiğe Çıkabilecek mi?

Sınırlı sayıda Citroén Ami, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldi. Plaka tescilleri de tamamlandı. Bu araçların ne zaman satışa çıkacağı konusunda resmi bir açıklama yok. Ayrıca ehliyetsiz kullanımına izin verilip verilmeyeceği ve fiyatlarının ne olacağı bilinmiyor. Pek çok otomobil yazarı, Ami’yi ÖTV’den muaf araç olarak duyurdu. Ancak bu konu da henüz net değil. 

Model Türkiye’de trafiğe giriş yapabilecek mi konusu da henüz net değil. Uzmanlara göre, 45 km maksimum hızı ile trafikte tehlike yaratabilir. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yok. 

Ehliyetsiz Kullanılabilecek mi?

Citroén Ami ehliyetsiz araba şeklinde algılanıyor. Pek çok haberde model hakkında B sınıfı ehliyete gerek yok, açıklaması var. Ancak henüz Türkiye’de ne olacağı belli değil. Fransa’da 14 yaşını doldurmuş herkes kullanabiliyor. Ehliyet zorunluluğu yok. Diğer Avrupa ülkelerinde ise 16 yaş sınırı var ve yine ehliyet zorunluluğu yok. Ancak Citroén Ami Türkiye’de ehliyetsiz şekilde kullanılabilecek mi? Henüz bu yanıtın cevabını bilmiyoruz. 

Yorum ekle