Yolcu360
Güncel

Audi Dikiz Aynasını Kaldırdı!

Dikiz aynası olmayan araba olur mu? Dikiz aynası hiç olmasa ne olur ki? Audi dikiz aynasını kaldırdı!

Audi Dikiz Aynasını Kaldırdı!

Audi e-Tron modelinde dikiz aynalarını kaldırdı ve sanal dikiz aynası koydu. Uzun yıllardır, otomotiv dünyasında konuşulan, tartışılan bir konu vardı: dikiz aynaları kalsa mı? Dikiz aynaları olmaksızın ya da onların verdiği görüş olmaksızın güvenli sürüş imkansız. Ancak dikiz aynaları aracın dışında bir çıkıntı olarak bulunmak zorunda değil. Araç içindeki kameralarla bu iş yapılamaz mı?

Audi, bunu denedi. Üstelik seri üretimle uygulamaya koydu. Audi e-Tron modelinde artık dikiz aynası olmayacak. Onun yerine sanal aynalar olacak. Nasıl mı?

Araçtaki görüş açıları için kapı kolları üstüne konumlanan kameralar kullanılacak. Kameranın açısı içinde tıpkı dikiz aynası kontrolü gibi bir sistem sunulacak. Aslında dikiz aynasının konumu değişiyor sadece. Dikiz aynası aracın dışında değil içinde yer alıyor.

Dikiz aynası, araç dışında bir çıkıntı yaparak dar alanlarda sürücüyü zorlayan bir unsurdur. Ancak bu unsur aynı zamanda güvenli sürüş için elemdir. Audi’nin hayata geçirdiği bu sanal dikiz aynaları ile ufak dikiz aynası kazaları da önlenmiş olacak.

Audi e-Tron’un sanal dikiz aynalarını beğenmeyenler var!

Bu bir ilk. Audi, aslında bu ilk olmanın handikapını göze alıyor. Alıyor ki seri üretime geçti. Ancak dikiz aynasız e-Tron’u test edenlerin bazı notları var:

  • Park etmede görüş açısı sürücünün bilgisi dışında otomatik olarak değişiyor.
  • Fotoğraf kalitesi yüksekse de ekran çok parlak ve göz alıyor.
  • Ekranlar biraz aşağıda konumlanmış.
  • Hala gelişmesi gerekiyor, şimdilik eski tarz aynalar daha güvenli.

İlgili Yazılar

Volkswagen İçten Yanmalı Motor İşini Bitiriyor!

Yolcu 360

ABD’den İthal Arabalara %60 İndirim!

Yolcu360

Avrupa’nın En Çok Satan Elektrikli Otomobili Nissan Leaf Oldu!

Yolcu360

Yorum Bırak