Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

⏱: 2 dk

Araba farı, gerek gece gerek ise gündüz her zaman güvenli bir sürüşte önemli yer kaplıyor. Ancak zaman zaman güneş ışığı ve dış etkenlere bağlı olarak araç farında sararmalar ve solmalar meydana geliyor. Solmuş araba farı için ne yapılmalı? Araç far temizliği nasıl yapılır? gibi soruları cevapladığımız bu yazıda araba farı temizleme ile ilgili detaylı bilgileri bir araya getirdik.

Araç Far Temizliği

Genellikle polikarbondan üretilen araç farı, güneşten ve oluşabilecek çiziklerden dolayı akrilik ile kaplanır. Ancak zamanla akrilik aşınır ve araba farında sararma meydana gelir. Araç farında oluşan sararıp solmalar basit bir araç far temizliği ile ortadan kalkabiliyor. Araç farı sarardığında sürücüler nasıl çözeceğini bilemeyip bir tamirciye götürüyor. Bu da zaten fazla olan araç masraflarını daha da arttırıyor. Oysa solmuş farın bir çaresi var. Basit malzemeler ve biraz uğraş ile araba farı temizleme işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece gerekli malzemeleri almak ve araba temizliği yaparken araba farını da temizlemek.


Araba Farı Temizleme Malzemeleri

Öncelikli araba farı temizleme için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Araba farı temizleme malzemeleri:

  1. Sıvı pasta
  2. Plastik cilası
  3. Maskeleme bandı
  4. Su zımparası
  5. Polisaj makinesi
  6. Sünger başlık

Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Araba farı temizleme malzemelerini aldıktan sonra yapmanız gereken işlemler ise sırasıyla şu şekilde;

Araç far temizli için öncelikle yapmanız gereken maskeleme bandı kullanarak farın etrafını bantlamak. Kullanacağınız kimyasallar yüzünden araba boyasına zarar gelmemesi için bu bantlardan bolca kullanmanızda yarar var.

Araç farının etrafı bantlandıktan sonra ince kumlu bir zımpara yardımıyla farkı zımparalayın. Çok fazla bastırmadan ve çok zarar vermeden mat görüntüyü elde edene kadar zımparalayın ardından güzelce yıkayıp kurutun.

Farın etrafı bantlanıp far zımparalandıktan sonra cila işlemine geçin. Aldığınız plastik cilasını sünger ve polisaj makinesini kullanarak yavaş yavaş camın üzerine yedirin. Kısa zamanda ne kadar parladığını göreceksiniz.

Aşağıdaki içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:

 

İlgili Yazılar

Pandemi Döneminde Türk Otomotiv Sektörü

Yolcu 360

2020’de Türkiye’ye Gelecek Yeni Araba Modelleri

Yolcu 360

Yağmurlu Havalar İçin Yan Aynalar Tavsiyeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak