Yolcu360 Blog
arabayla yurt dışına çıkmak
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > Arabayla Yurt Dışına Çıkmak için Gerekli Belgeler ve Fazlası

Arabayla Yurt Dışına Çıkmak için Gerekli Belgeler ve Fazlası

Arabayla yurt dışına çıkmak, şehirleri daha özgür keşfetmenize olanak tanır. Hem istediğiniz yerde kısa bir mola verirsiniz hem de manzaranın tadına doyasıya varırsınız. Bunun yanı sıra yolculuğunuzda yerel lezzetleri tatmak için de fazlasıyla vaktiniz olur. Kısacası vaktinizi istediğiniz gibi kullanmanıza imkan tanır. Şayet siz de bizim gibi aynı düşünceye sahipseniz bu yazı tam size göre.

Peki, araçla yurt dışına çıkmak için gerekli belgeler 2022 neler? Şimdi gelin, araçla yurt dışına çıkarken dikkat edilmesi gerekenleri birlikte inceleyelim.

türkiye road trip rotaları, selçuk fethiye arabayla nasıl gidilir, sürücü, şoför, uzun yol, otoban manzarası

Özel Arabayla Yurt Dışına Çıkmak Zor mu?

Özel aracınızla yurt dışına çıkmaya karar verdiyseniz aracınızın bazı belgelere sahip olması gerekiyor. Belge denilince aklınıza hemen uzun uzadıya karmaşık süreçler gelmesin. Çünkü oldukça basit belgeler… Bu belgeler neler, sorunuza yanıt vereceğiz. Ancak öncelikle yurt dışına özel aracınızla çıkmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

gece sürüşü, arabayla yurt dışına çıkmak

Özel Araçla Yurt Dışına Çıkmanın Avantajları

Söylediğimiz gibi özel araçla yurt dışı seyahatine çıkmak size özgür bir tatil olanağı sağlayacaktır.

En basitinden canınızın istediği anda istediğiniz yere gidebilmenizi sağlar. Araç size ait olduğu için istediğiniz yerde durup mola verebilir, dinlenebilir, uyuyabilirsiniz. Özellikle ülkemize yakın mesafede olan ülkeleri tercih etmeniz durumunda çok yorucu bir seyahatte olmayacaktır. Aynı zamanda fahiş tur ücretleri yerine kesenize göre bir tatili de yapmanız mümkün olacaktır.

Özel Araç ile Yurt Dışına Çıkmanın Dezavantajları

Şahsi aracınızla yurt dışına çıkmanın dezavantajları arasında sayabileceğimiz bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, sınır kapısından geçiş yaparken birçok belgenin hazırlanması gerekmesi… Ancak bu güzel bir yurt dışı seyahatinde göz ardı edebileceğiniz bir eksi.

Araçla yurt dışına çıkmak için gerekli evrakları hazırladınız. Sıra geldi; gittiğiniz ülkenin trafik kurallarını öğrenmenize… Seyahat etmek için rotanızda olan ülkenin trafik akış yönünü, kurallarını iyi bilmeniz gerekiyor. Özellikle aracınızda olması gereken zorunlu ekipmanlar olmazsa olmaz. Bunun yanı sıra yanınızda bir tur rehberi olmayacağından rotanızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde yanlış yollara saparak saatleriniz doğru rotaya ulaşmak için heba olabilir.

Diyelim ki işler istediğiniz gibi gitmedi yolda kaldınız. En basitinden bir yol yardımı çağırmak için yabancı dil lisanınızın olması oldukça kıymetli. En azından işlerinizi yoluna koyacak kadar…

Malum farklı ülke, farklı insanlar derken dolayısıyla farklı kültürlerle karşılaşacaksınız. Alışık olmadığınız ülkenin geleneklerine yanlış davranışlar sergileme olasılığınız da olabilir. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Bu dezavantajlardan olumsuz etkilenmemek adına gideceğiniz yerle ilgili öncesinde iyi bir araştırma yapmanız isabetli olacaktır.

arabayla yurt dışına çıkmak, otoban fotoğrafı

Arabayla Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Yurt dışına şahsi aracınızla çıkmaya karar verdiyseniz, öncelikli olarak uluslararası ehliyet sahibi olmanız gerekiyor.
  • Yeni çipli ehliyet uygulamasıyla birlikte ilk ehliyet başvurularında uluslararası ehliyet sahibi olmanız zor değil. Bunun yanı sıra halihazırdaki ehliyetinizi yenileyerek bu işlemi kolaylıkla da tamamlayabilirsiniz. Bu sayede çipli ehliyet sahibi olmanızla birlikte yurt dışında araç kullanmanız mümkün hale geliyor.
  • Özel aracınızla yurt dışına çıkmak için pasaport, Schengen vizesi, aracın ruhsatı, yeşil kart sigortası, seyahat sigortası poliçesi gibi belgeleriniz de hazır olmalı. Ayrıca pasaport bitiş süreci vize bitiş süresinden evvel sonlanıyorsa seyahatinizden önce pasaport yenileme işleminizi yapmalısınız.
  • Yurt dışına çıkacağınız aracın ruhsatı ya sizin üzerinize ya da araçta bulunan kişinin üzerine kayıtlı olması gerekiyor. Aracın sahibi siz değilseniz aracın sahibi sizinle de gelmiyorsa araç sahibinden tasdikli vekaletname almanız çok önemli. Tasdikli vekaletname ve aracın ruhsatı seyahatiniz boyunca yanınızda olması gerekiyor. Şayet yurt dışına çıkacağınız aracı kiralayacaksanız da araç kiralama şirketine bu hususta danışmanızı öneriyoruz.
  • Güvenli bir seyahat gerçekleştirmeniz için bazı ülkelerin vize şartlarında seyahat sigortası bulunuyor. Olası bir kaza durumunda yaşayabileceğiz hastane tedavi süreçleri bu sigortadan karşılanıyor.
  • Aracınızla yurt dışında bir kazaya karışmanız durumunda ise yeşil kart sigortanızın olması önemli. Bu sigorta sayesinde karşı tarafta oluşan maddi zarar poliçenizden karşılanıyor. Yeşil kart sigortası 46 ülkede kabul ediliyor. Dilerseniz mevcut sigortanıza ekletebilir, dilerseniz de sigorta şirketlerinden kolayca yaptırabilirsiniz. Bu sigorta ile trafikte meydana gelebilecek kazalardan hem kendinizi hem de karşı tarafı olumsuzluklardan koruyabilirsiniz.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yurt Dışında Araç Kiralama Hakkında Bilgiler

Yorum ekle