Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Antifiriz Nedir? Arabaya Nasıl Konulur?

⏱: 3 dk

Antifiriz özellikle sıcaklık farklılıkların çokça yaşandığı coğrafyamızda motorlu taşıtların mutlaka kullanması gerekli. Motorlu taşıtların kesinlikle kullanması gereken antifiriz nedir? Arabaya antifiriz nasıl konulur? Antifiriz ne işe yarar ve antifiriz çeşitleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını bu yazıda detaylı antifiriz bilgileri ile bir araya getirdik.

Antifiriz Nedir?

Antifiriz soğuk havalarda aracın ihtiyaç duyduğu bir kış bakımı olarak görülse de aslında her mevsim kullanılmalıdır. Bir alkol çeşidi olan antifiriz; araç motorunun ve motor bağlantılarının donmasını ve ısınmasını engelleyen bir sıvıdır. Antifiriz içindeki ‘glikol’ sayesinde suyun donma derecesinin düşmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde yaz aylarında da motorun sıcaklık dengesini korur. Aynı zamanda antifiriz özelliklerinden bir diğeri ise motor bloklarının paslanmasını engellemesi. Radyatör suyunun kireçlenme oranını minimumda tutarak motorun zarar görmesini engeller. Motor tıpalarında görülebilecek su sızıntıları ve pompa sorunlarını da engellediğinden hem dizel hem de benzinli araçların kullanması önerilir.

Uzun dönem araç kiralama için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Arabaya Antifiriz Nasıl Konulur?

Antifiriz nedir dediğimizde ortaya çıkan cevaplar sonunda mutlaka arabaya antifiriz koymamız gerektiğini görüyoruz.  Peki arabaya nasıl antifiriz konulur? Arabaya antifiriz koyarken nelere dikkat etmeliyiz? Hep birlikte bakalım;

Arabaya antifiriz koymadan önce aracın soğuk olduğundan emin olunmalı.

 • Aracın kaputu açılır ve şekli ızgaraya benzeyen radyatör bulunur,
 • Radyatörün kapağı ve yedek su kapağı açılır,
 • Radyatörün  hemen altında bulunan tahliye kapağı açılarak içindeki su dışarıya boşaltılır,
 • Su tahliye edildikten sonra kapak sıkıca kapatılır,
 • Ardından alınan 3 litre kadar antifiriz yavaş yavaş radyatörün içine dökülür,
 • Antifirizi koyduktan sonra bir de üzerine saf su eklenir,
 • Antifiriz ve su radyatörü doldurduğunda araç çalıştırılır,
 • İlk araç çalışırken su kaybı meydana gelir. Su standart doluluk seviyesine gelene kadar su eklenir,
 • Motor standart araç ısısına gelene kadar ve fan açılana kadar su ekleme işlemini yapılmaya devam edilir,
 • Aracın fanı açılıp kapanır ve radyatördeki su aynı kaldıysa, kapak iyice kapatılır.
 • Araç motoru soğuyunca aracın altına bakarak su sızdırmadığından emin olunmalıdır.

Aylık araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

LPG’li Araçlarda Antifiriz

LPG sistemi ile çalışan araçlarda tekleme sorunu yaşanabilir, teklemeyi durdurmak için su ilave ederek tekleme sonlanana kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bir süre rölanti dengesizliği yaşanabilir bir miktar yol gittikten sonra bu sorunun da kaybolduğunu görebilirsiniz.

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Antifiriz Çeşitleri

Antifriz çeşitleri renkleri ile birbirinden ayrılır. Kırmızı antifiriz veya turuncu, sarı, mavi gibi renklerle birbirinden ayrılan bu antifiriz çeşitleri nedir? Antifiriz renkleri; kırmızı, turuncu, sarı, pembe, mavi ve yeşil olarak piyasada bulunur.

 • İnorganik Antifiriz (IAT-Inornagic Acid Technology)

Yeşil antifiriz olarak da bilinen antifiriz çeşidi içeriğinde; Fosfat (demir koruyucu) ve silikat (alüminyum koruyucu) bulunur. Demir motor blok, alüminyum pompa ve soğutma sıvısının geçtiği parçalardaki oksitlenmeyi önlemeye yarar. Ortalama ömrü ise 40.000-50.000 km arasında ve 2 yıldır.

Ucuz araç kiralama için Ankara araç kiralama opsiyonlarına bakabilirsiniz.

 • Organik Antifiriz (OAT-Organic Acid Technology)

Turuncu, pembe, koyu yeşil renklerine sahip bu antifiriz çeşidi, içeriğinde organik asitler barındırır. İnorganik asitlerden farklı olarak fosfat ve silikat içermez. Bu yüzden de oksitlenmeyi önleme oranı azdır. Avantajı ise yavaş ama uzun süre bir motor koruması sağlaması. Ortalama ömrü 200.000 km’ye kadar ve 5 yıldır.

 • Hibrit Organik Antifiriz (HOAT-Hybrid Organic Acid Technology)

Sarı ve turuncu antifiriz olarak bilinen bu antifiriz çeşidi kırmızı ve pembe renkte de karşımıza çıkabilir. Bu antifiriz çeşidinde organik ve inorganik antifiriz bir aradadır.

Kiralık araba için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 • Nitritli Organik Antifriz (NOAT-Nitrited Organic Acid Technology)

Kırmızı antifiriz ve koyu pembe antifiriz olarak bilinen bu antifiriz çeşidi uzun ömrü ile bilinir. Öyle ki diğer antifiriz çeşitlerine oranla ömrü 1 milyon km’ye kadar çıkar ve bu sebeple de daha pahalıdır. Kullanma alanları büyük motorlu araçlardır. İş makineleri ve uzun yol araçlarda kullanılması önerilir.

Antifiriz Fiyatı

Antifiriz fiyatı dönem dönem değişiklik gösterse de piyasa da genellikle 3 litrelik ambalajlar halinde satılır. Antifiriz fiyatları da 20 TL ila 30 TL arasında seyrediyor.

Araç kiralama yapılırken özellikle kış aylarında araç tesliminde antifiriz kontrol edilmeli eğer eklenmemişse kiralama ofisine bildirilmeli ve antifiriz eklenerek yola çıkılmalıdır. Araç kıyaslama ve araba karşılaştırma yapılarak araç kiralama hizmeti veren yolcu360.com’u inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Trafik Levha İşaretlerinin Anlamları ve Resimleri

Yolcu 360

Egzozdan Siyah Duman Çıkıyorsa!

Yolcu360

Elektrikli Corvette İçin Geri Sayım Başladı!

Yolcu 360

Yorum Bırak