Yolcu360
araç park etme, park etmiş araçlar
İlginç bilgiler

En Kolay Şekilde Öğrenmenizi Sağlayacak Araç Park Etme Tüyoları

Uygulama, temel prensip ve kurallardan yola çıkarak bir işin hayata geçirilmesine denir. Bu temel prensip ve kurallar ise teorileri oluşturur. Teoride iyi pratikte zayıfsanız bilgilerinizi faydalı ve kullanışlı bir hale getirmeniz gerekir. Tıpkı araç kullanma ve araç park etme hususlarında olduğu gibi! Araç kiralama yapıldığında bir kaza olursa ne olur?

Araç park etme oyunları ve çeşitli simülasyonlarda oldukça başarı gösterseniz dahi bu işi deneyimlemeden yapmak çok zordur. Bilindiği üzere; otomobil, ulaşım ağını yürütmede en önemli unsurların başında gelir. Peki varacakları yere gelip de sıra araç park etme işine geldiğinde ne olur? Otomobili rahatlıkla kullananından acemi sürücüsüne kadar pek çok şoför araç park etme ile ilgili sorunlar yaşar. Bu sürücülerin bazıları problemi kısa vadede çözse de diğer kısmı söz konusu araç park etme meselesine gelince tıkanabilir. O halde aracımızı nasıl daha kolay şekilde park edebiliriz, bu işin bazı tüyoları var mıdır? Hangi durumda hangi taktikleri uygularsanız araç park etme sorunu yaşamazsınız? İşte sizin için araç park etme üzerine yaptığımız inceleme!

Nerede Araç Kullanıyorsunuz?

Araç park etmek ile ilgili en önemli unsurların başında; kalabalık ve büyük bir şehirde mi yoksa ona oranla daha az araç trafiğine sahip bir başka vilayette mi araç kullandığınız gelir. Eğer yol boşken duraksadığınız anda arkadan bir korna sesi gelecek bir yerde araç kullanıyorsanız araç park etme işini kısa vadede çözmeniz sizin kârınızadır. Yok zamana yaya yaya çözerim, diyebileceğiniz sakin bir yerdeyseniz de korna seslerinden uzakta olmanız yararınıza olur. Gelgelelim her halükarda bu araç oraya park edilecek. Öyleyse araç park etme üzerine bazı tüyolar bilmeniz size kazanç sağlayabilir!

Otogar, okul önü, havaalanı, otopark gibi kalabalık araç sayısının olduğu yerlerde genellikle iki şekilde araç park etme işlemi gerçekleştirilir. Bunlar dikey araç park etme ve yatay (paralel) araç park etme olarak farklı uygulamalara sahiptir. Bakalım size derlediğimiz araç park etme yöntemlerinden memnun kalacak mısınız? Hadi gelin onları okuyalım.

Dikey Araç Park Etme

dikey araç park etme

Arabayı dikey olarak park etmek yatay araç park etmeye göre daha kolaydır. Bu iki park etme yöntemindeki farklılık diğer taşıtlarda da görülür. Örneğin motor, hatta bisiklet park ederken dahi dikey araç park etme daha kısa sürer. Bu tarz araç park etmede önceliğiniz, iki aracın arasında gireceğinizden sağ ve solunuzdaki araçlarla mesafenizi iyi ayarlamaktır. Aracınız ne sağdaki araca ne de soldaki araca çok yakın olmalı. Her iki tarafa da kapıların açılabileceği bir mesafe koymanız gerekir. Bu mesafeyi ayarladınız mı park etme işlemi başardınız demektir. Tabii ki bu sırada varsa trafiğe dikkat etmeniz belki de araç park etmenizden daha önemlidir.

Yatay (Paralel) Araç Park Etme

yatay araç park etme

Bu tür park yönteminde yapacağınız hamleler daha sık ve fazladır. Eğer uğraştırıyorsa en fazla uğraştıran araba park etme yöntemlerinden biri yatay araç park etmedir. Mesafeleri daha fazla kontrol ve hesap etmeniz, aynalardan diğer araçlara daha çok dikkat etmeniz, direksiyona daha iyi hâkimiyet sağlamanız gerekir, ancak gözünüz korkmasın. Sistemi bir kez rayına oturttuğunuz anda artık şifreyi çözüyorsunuz demektir. Bu yöntemi kullanacağınız alan ardışık olarak sıralanan araçların arasında araç park etme için bir boşluk yakaladığınız alandır. Yatay araç park etme nispeten daha karmaşık olduğundan bu yöntemi de sizin için maddelere ayırdık.

 1. Arka arkaya gelmiş araçların arasında bir boşluk bulmanız gerekir. Bu boşluk kendi aracınızı park edebileceğiniz ve sonrasında da rahatlıkla oradan çıkabileceğiniz bir boşluk olmalıdır. Öyle ki park edip de aracı oradan çıkarma vakti geldiğinde ön ve arkanız hala araçlarla dolu olabilir. Bunu da hesaba katarak artı bir boşluk daha işinize yarar. Yoksa böyle bir şeyle karşılaşabilirsiniz:yatay araç park etme
 2. Boşluğu bulduk. Sıra yavaş yavaş araç park etme işine geliyor. Öncelikle park ederken arkanızda kalacak olan araçtan uzaklaşmanız gerekiyor. Bunun için yine park ederken önünüzde kalacak araca paralel şekilde yaklaşmalısınız. Arka lastikleriniz, önde kalan aracın arka tamponuyla hizaya gelmeli, yan yana olmalıdır. Bunu matematiğe giriş sınavını geçtiğiniz anlamına geliyor. Şimdi birkaç hamle ile gelin şu aracı park edelim.paralel araç park etme
 3. Gelelim boşluğa sızmaya. İki aracın arasında 45 derecelik bir açıya gelene kadar boşluğa geri geri girmeniz ve sonrasında durmanız gerekir.
 4. Şimdi ön ve arkadaki araçlarla mesafenizi kontrol etmeniz gerekebilir. Öndeki ya da arkadaki araca fazla yaklaşmamış olmalısınız. Çünkü araç park etme diyorsak tam da bundan sonrası çok önemli.
 5. Gerekli hamleleri yerine getirdiğinizde direksiyonunuzu tam tersi yöne çevirerek düz konuma getirmeli ve yavaşça boşluğu düz biçimde doldurmalısınız. İşlem tamamlandıktan sonra bir ufak direksiyon ayarıyla hizanızı tam alırsanız yatay park sınavından başarıyla geçtiniz demektir.

paralel araç park etme, yatay araç park etme

Geri Geri Araç Park Etme

Park yöntemlerinin bir diğer önemli olanı da geri geri park etmektir. Genellikle bu tip park türünü otoparklarda görürüz. Bunun da yatay araç park etme kadar olmasa da birden fazla komutu vardır. Onlara da maddeler halinde bir bakalım.

 1. Geri geri araç park etme türünün diğer araç park etme yöntemlerine kıyasla bir avantajı var. Önünüzü görebilir, bu sayede önünüzden araç geçmesi halinde bunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.
 2. Önce aracınızı geri vitese alıyorsunuz, sonra aynalarınızdan faydalanarak diğer araçlarla aranızda makul bir mesafe kazanıyorsunuz.
 3. Devamında ise aracınızı geri geri götürerek söz konusu boşluğa park ediyorsunuz.
 4. Yan yana sıralanan araçlar için yapılan alan hesaplamasına göre her araca ortalama bir yer ayrılır. Park ederken yalnızca size ayrılan yeri doldurmanız çok önemlidir.

geri araç park etme

Araç Park Etmede Zorlanıyorsanız Bunları Deneyebilirsiniz!

Belki bilmediğiniz bir yerde araç kiraladınız, ya da henüz yeni bir sürücüsünüz ya da bir süredir araç trafiğine giriyorsunuz da arabayı park etme konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Özellikle İstanbul araç kiralama yapıyorsanız bu yoğun bölgede yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak hatalar yapacağınızı varsayarsanız park denemeleri için size geniş ve boş bir alan gerekir. Bu alan sizin için tecrübe kazanırken olası hasarları da yaşamanıza engel olacaktır. Araç park etmek ve bunu bulunduğunuz şehrin hızına uyarlayabilmek adına bu geniş ve boş alan sizin ilacınız olacaktır.

Bu denemeler dışında; park etmekte güçlük çektiğiniz alan yerine varsa daha kolay başka bir yere park edip kalan yolu yayan şekilde gidebilirsiniz. Yolcu koltuğunda oturduğunuz zamanlarda da araç park edenleri izleyebilirsiniz. Nasıl manevralar yapıyor, aynaya ne sıklıkla bakıyor, araçlarla arasına ne kadar mesafe koyuyor bunları da gözlemleriniz sırasında öğrenebilirsiniz. Tabii ki iş siz deneyip tecrübe kazandıkça pekişecek ve sonlanacaktır. Tüm bunların yanında, elbette etrafınızdaki deneyimli birilerinden yardım almanız da öğrenene kadar yapacaklarınızın arasında.

Araç Park Etmede Önem Arz Eden Hususlar

Arabayı park etmek gördüğünüz üzere bir matematik ve hesap kitap işi. Alan, mesafe, hız hesaplamaları yapmanız ve ona göre harekete geçmeniz gerekir. Arabayı park ederken pacağınız tek şey duran araçları hesaba katmanız değildir. Giden araçları da bu işin bir parçası olarak düşünüp hesabınızı ona göre yapmalısınız. Bu nedenle başarılı bir araç park etme işlemi için önemli sayılan hususlara da göz atmanız gerekebilir:

 • Aracınızı park ederken kullanacağınız araç parçalarının tümünden faydalanmalısınız. Bunlara; aynalar, direksiyon, tekerlek, fren, koltuk ayarı örnek gösterilebilir. Yetersiz bir direksiyon hâkimiyeti ya da yeterince gözlem yapılmayan aynalar iyi bir araç park etme işlemine engel olabilir.
 • Tedbirli olmanız ve diğer araçlardan gözünüzü kaçırmamanız gerekir. Araç park etme işlemi de, araç kullanımı gibi yanınızdan geçen tüm araçlarla beraber yaptığınız bir şeydir. Onları da plana katmalı, gerektiğinde önce onlara yol vermelisiniz.
 • Teknik bir hata yapmanız halinde çevreden yardım istemekten çekinmeyiniz.

Evet, araba park etmek ile alakalı irili ufaklı onlarca farklı bilgiyi sizin için derledik. Birbirinden farklı araç park etme yöntemlerini paylaştık. Hem park edilen hem de seyir halinde araçları hesaba katarak bir uyarlama yapmanızın önemli olduğunu hatırlattık. Umarız matematik hesabınızı iyi yapar, otomobilinizi park etme işlemini başarıyla yerine getirirsiniz!

İlgili Yazılar

10 Kasım Özel: Atatürk’ün kullandığı arabalar

Yolcu 360

Adanalı Ünlüler Kimler?

Yolcu 360

Dünyanın en tehlikeli yolunun Bayburt’ta olduğunu biliyor muydunuz?

Yolcu 360

Yorum Bırak