Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Alicante : İspanya’da mutlaka uğramanız gereken bir gezi durağı

Alicante : İspanya’da mutlaka uğramanız gereken bir gezi durağı

Alicante uçsuz bucaksız sahilleri, güzeller güzeli kızlarıyla daha çok bilinse de Alicante, 7000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Alicante’yi çevreleyen tepeler nedeniyle uzmanlar Alicante’nin ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu düşünmektedir. Yapılan araştırmalar da bu düşünceyi doğrular niteliktedir. (Yapılan kazı çalışmalarında Tunç Çağına ait kalıntılara bile rastlanmıştır.) Bu küçük şehir geçmişinde Kartacalıları, Roma İmparatorluğunu hatta Arapları ağırlamıştır. Kültürel bakımdan çok zengin olan bu şehrin tarihi yapılarını ve kültürel yerlerini yakından tanıyalım.

Alicante Tarihi Ve Kültürel Yerler

Santa Barbara Castle

Müslümanlar tarafından koruma amaçlı yapılmıştır. Kalenin kökenleri 9 yy. a kadar uzanır. 4 Aralık 1248 tarihinde kale Alfonso tarafından ele geçirildi. 1296 yılında ise James 2’nci Aragon tarafından feth edildi.  Peter 4’ncü Aragon ,  Charles I of Spain, Philip II of Spain  daha fazla yer denetlemek için yeniden inşasını emretti. Kale 3 farklı dönemden 3 farklı korumaya sahiptir. Kalenin yüksekliği tam olarak 166 metredir.

Kalenin içinde 16 yy’den kalma: Salon Felipe 2 salonu, Cuerpo de Guardia nöbetçi kulübesi, Patiano del Armas geçidi gibi tarihi eserler vardır.

Santa Maria Kilisesi

14 yy. da inşa edilmiştir. Bu özelliği kiliseye “en eski” unvanını kazandırmıştır. Cami harabeleri üzerine inşa edilen bu kilisede gotik mimariyi rahatlıkla yakından görebilirsiniz. Fakat, bu kilise çıkan bir yangın sebebiyle yeniden inşa edilmek zorunda kalınmıştır. Ana cephesinde Bakire Meryem’in görüntüsü vardır. Kiliseye göz gezdirince görebileceğiniz diğer mimariler ise Rokoko ve Barok’tur. Ziyaret etmek isteyenlere ufak bir hatırlatma Kilise 11 de açılıp 12 de kapanıyor.

Alicante Sanat Müzesi

İsmini eski bir binadan alır.  Eusebio Sembere gibi sanatçıların en büyük eserleri bu müzede sergilenmektedir. Müzede Dali, Zobel, Picasso gibi 150 ye yakın İspanyol sanatçının eserleri sergilenmektedir. Müzede 20 yy. a ait eserleri kolaylıkla görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretsizdir.

Alicante Arkeoloji Müzesi

1932 yılında hastane kalıntıları üzerine kurulmuştur. Müze çağları yansıtan tam 81 bin parçadan oluşan sanat eserlerine ev sahipliği yapar. 2004 yılında “Avrupa Müzesi” seçilen bu müzeye giriş gayet ucuzdur fakat farklı bölümleri görmek isteyenler için ek ücret talep etmektedir.

Müze toplam da 4 saat açık kalmaktadır.

Volvo Ocean Race Müzesi

Alicante’nin merkezinde bulunur. İnteraktif bir müzedir. Denizler alemini rahatlıkla yakından inceleyebilirsiniz. Son teknolojiyle donatılan bu müzede okyanusun saklı cennetlerini, akıl almaz alemlerini görebilirsiniz

Alicante Tren İstasyonu

Alicante’nin merkezi istasyonudur. Yerel olarak ‘RENFE’ istasyonu diye bilinir. ADİF sisteminin bir parçası ve istasyonudur. İstasyonda uzun mesafe ve orta mesafe diye 2 türlü tren vardır.

Alicante Tren İstasyonun Tarihiçesi

İstasyonların ilk tasarımı 1853 yılında onaylandı. Ek uzantılar ise 1857 yılında tamamlandı. İlk tren ise 1858 yılında Madrid’den bu şehre gelmiştir. Madrid-Alicante demiryolunun inşası 10 yıl sürmüştür. İlk sefer aynı yıl içinde yapılmış olmasına rağmen resmi açılış ondan 3 ay sonra İkinci Quen İsabella tarafından gerçekleştirildi.

Alicante Tren İstasyonundan Araç Kiralamak

Alicante Tren İstasyonundan araba kiralamak için Yolcu360 üzerinden fiyatlara ve müsait araçlara bakabilirsiniz. Alicante Tren İstasyonu oto kiralama fiyatları hakkında detaylı bilgi edinebilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Yolcu360 üzerinden aracınızı online olarak kiralayarak konforlu bir biçimde şehri keşfedebilirsiniz. Alicante araç kiralama

Alicante Havalimanı Hakkında

Alicante ve Murcia bölgelerinin ana havalimanıdır. İsmini şehrin bir bölümü olan Elx’den almıştır. Tek pistli bu havalimanı 1967 yılında açılmış ve açıldığı günden itibaren yolcu sayısını arttırmıştır. İspanya’daki en işlek altıncı havalimanı olmuştur. Bu seviyeye gelmesinde Rynair’in merkezini buraya taşımasında da büyük pay sahibidir.

Alicante Havalimanı Yakınındaki Havalimanları

Murcia Havaalanı 60 km

Region De Murcia havaalanı 74 km

Albacete havaalanı 134 km

Valencia havaalanı 134 km

İbiza havaalanı 181 km

Yorum ekle