Yolcu360
Güncel

ABD’den İthal Arabalara %60 İndirim!

ABD’den ithal ettiğimiz arabalarda indirim söz konusu. ABD’den gelen arabaları artık daha pahalıya alacağımıza dair bir haberimiz olmuştu. Zira, geçtiğimiz kış, ABD’den gelen arabalar için bir ek vergi söz konusu olmuştu. Ancak Mayıs ayı itibariyle karşılıklı olarak vergi rakamları değişti.

ABD’den İthal Arabalara %60 İndirim!

Geçtiğimiz aylarda ABD menşeli pek çok ürün için ek vergi söz konusu olmuştu. Bu da özellikle Amerika’da üretilen ve Amerika’dan ithal edilen otomobillerin fiyatlarını epeyce arttırmıştı. Şimdi işler değişiyor…

ABD’den Gelen Ürünlere Vergi İndirimi

Geçtiğimiz günlerde ABD Türkiye’den gelen çelik ürünlerine vergi indirimi kararı almıştı. ABD’nin aldığı karara göre Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde %25 vergi indirimi uygulandı.

ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çeliğe uyguladığı vergiyi %50’den %25’e düşürmesi önemli bir haberdi. Hemen Türkiye’den de karşı hamle geldi. Bu süreçte, ABD’den gelen ürünlere Türkiye tarafından da vergi indirimi uygulanacak.  

Bakanlıktan verilen bilgiye göre ABD’den ithal ettiğimiz ürünlerin bazılarında %50’ye varan vergi indirimi başlayacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“ABD ürünlerine uygulanan 521,2 milyon dolar ilave vergi 260,6 milyon dolara inecektir”

ABD’den gelen içecekler, yaprak tütün, binek otomobil, güzellik veya makyaj malzemelerinin de aralarında bulunduğu 22 kalem ürünün ithalatına uygulanan ek mali yükümlülük yarı yarıya düşürüldü.

21 Mayıs itibariye geçerli olmak üzere ABD Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmî Gazetede yayımlanan değişiklikle ABD’den getireceğimiz otomobillerde %60’a varan vergi indirimi olacak.

ABD’den gelen BMW, Volkswagen, Ford ve diğer markaların sıfır km fiyatlarına kısa sürede yansıma olacaktır.

 

İlgili Yazılar

Schumacher İçin Ferrari Sergisi Yapıldı!

Yolcu360

Bursa Otoshow Ne Zaman?

Yolcu360

Elektrikli Otomobil Satışları Katlayarak Artıyor!

Yolcu360

Yorum Bırak