Yolcu360 Blog
2023-dacia-duster-4

2023 Dacia Duster İncelemesi

Dacia Duster, 2023 yılında en çok satan SUV araç olmasının dışında oldukça popüler ve insanların severek bindiği araç modellerinin başında yer alıyor. 2010 yılında üretimine başlanan Duster serisi, 2023 yılında da makyajlı versiyonu ile karşımıza çıktı. SUV segmenti bir araçtan beklentiler ne ise Duster da tasarım, konfor, günvelik özellikleri ve yakıt tüketimiyle bunu sürdürmeye devam ediyor.  Dacia Duster, Halk arasında SUV araç denildiğinde uygun fiyatı ve güzel performansıyla akıllara gelen ilk isim.  2023 Dacia Duster uygun fiyatlı bir SUV satın almak isteyenler için kendisini mükemmel bir alternatif olarak ön plana çıkartıyor… Dacia Duster 2023 model araç yepyeni bir tasarım ile kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yeni teknolojiye ayak uyduracak donanımlara sahip olmasının yanı sıra düşük olan yakıt tüketimi ile kendisinden bahsettiren bir araç haline geldi.

Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce lokasyonda, 2023 Dacia Duster ve binlerce marka/modelde aracı dakikalar içerisinde kolayca kiralamak için Yolcu360’ın kiralık araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

2023 Dacia Duster Genel Bakış

2023-dacia-duster-4

Dacia Duster, daha çok arazi kullanımı için yapılmış bir araç olsa da Dacia Duster 2023 şehir içinde de kullanılabilir. Önceki modellere göre 2023 modeli daha teknolojik donanımlara sahip.

Dacia Duster 2023 model araçlarda çekiş gücü iki adet. Bir tanesi 1.5 Blue dCi 4×2 95 PS diğeri ise 1.5 Blue dCi 4×4 115 Ps’dir. İki aracında 0-100 süreleri 10 saniyenin altında değil.

Dacia Duster 2023 özellikleri bu modele rahat bir kulanım tarzı sağlamakla beraber güvenliği artırma konusunda da markaya destek olmuş. Eğer bir Dacia Duster almayı düşünüyorsanız 2023 modelinde güvenlik donanımlarının çoğunun standart olarak geldiğini bilmenizde fayda var. 

Aracın şehir dışı arazi kullanımındaki rahatlığı daha yüksek. Bu rahatlık 4×4 olan modelde belirgin bir şekilde daha fazla hissediliyor. 

2023 Dacia Duster Dış tasarım

2023-dacia-duster-4

Dacia Duster, alışık olduğumuz dış tasarımının makyajlanmış versiyonu ile karşımıza çıktı. Aracın dış tasarımında dikkat çeken noktalardan biri Dacia’nın kendine has ön ızgara görünümü. Bunu LED farlar ile de çok yükseğe taşımış. Ayrıca araçtaki 16 inç alüminyum alaşımlı jantlar da güzel bir görüntü sunuyor.

2023 Dacia Duster Güvenlik 

Dacia Duster güvenlik konusunda oldukça tatmin edici özelliklere sahip. Araçta ABS sisteminin yanı sıra AFU (Acil Fren Yardımı) sistemi de bilhassa şehir içinde Duster’ın önemli bir özelliği olarak öne çıkıyor. 

ESP (Elektronik Denge Sistemi) ve ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi) en düşük donanımda bile standart olarak geliyor. HSA (Yokuşta Kalkışta Destek Sistemi) ile Duster, zorlu rampalarda sürücülere destek oluyor. Yokuş inişlerde ise sadece 4×4 olan versiyonlarındaki HDC (Yokuş İniş Destek Sistemi) ile off-road deneyimi edinmek isteyen sürücülere daha büyük bir haz veriyor.

Yeni nesil araçların çoğundaki Cruise Control sistemi Duster’da da mevcut. Park etmeyi kolaylaştıran özelliklerden 360 derece kamera, geri görüş kamerası, kör nokta uyarı ve eller serbest Dacia kart sistemi de araçta yerini alıyor. 

Aracın diğer güvenlik özellikleri ise şu şeklide;

 • Ön, yan ve perde hava yastıkları
 • Ön sis farları
 • Otomatik yanan farlar
 • LED gündüz farlar
 • Y şeklinde ışık imzalı LED farlar 
 • Start – Stop Özelliği
 • Çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX)
 • Lastik basınç uyarısı
 • Arka park sensörü

Dacia 2023 yılına güvenliği üst düzeye çıkartarak girmiş gözüküyor. Sadece standart olarak her modelde sunulan özellikler bile üst düzey bir güvenliği sağlamak için yeterli. Bu sayılan özelliklerin birçoğu şoförün daha rahat etmesini sağlıyor aynı zamanda dikkatsizliğe bağlı olan kazaları da bir hayli azaltıyor.

2023 Dacia Duster İç Tasarım

2023-dacia-duster-4

İç tasarımına bakacak olursak tasarım sade tercih edilmiş. Gösterişten uzak fakat kullanışlı bir iç tasarımı var. 2023 model Dacia Duster bir şoförün arayacağı birçok özelliği içinde barındırıyor. Kaydırılabilir kol dayanaklı orta konsolun 1,1 L depolama alanı ile büyük kolaylık sağladığını görüyoruz. Önde ve arkada 2 USB girişi bulunuyor. Tamamen dokunmatik olan 8 inçlik multimedya ekranı da sürüş keyfini artıracak özelliklerden biri. 

Bluetooth bağlantı desteği sayesinde gerek müzik dinlerken gerekse telefonla konuşurken rahat ve güvenli bir şekilde telefonunuzu yönetmenizi sağlıyor. Görüntü kalitesi çok yüksek olmasa da ailecek ya da arkadaşlarınızla yolculukta güzel vakit geçirebilmeniz için ideal.

Diğer Dacia modellerinde görmeye alışık olduğumuz direksiyon tasarımı yine Duster 2023 modelinde de bulunuyor. Direksiyon da bulunan yükseklik ve derinlik ayarları sayesinde şoför direksiyonu kendi oturma pozisyonuna göre yerleştirebilir. Bunun yanı sıra sadece sürücü koltuğuna özel bel destek sistemi bulunmakta. Bu bel destek sistemi arazi de ve uzun yollarda Duster sahiplerinin işini çok kolaylaştıracağa benziyor.

2023 Dacia Duster’da Otomatik Vites Var Mı?

Dacia duster, konu olduğunda sorulan sorulardan bir tanesi Dacia Duster 2023 otomatik vites var mı?  Dacia Duster 2023 modelinin otomatik vites seçeneği mevcut. EDC otomatik vites özelliği araca eklenmiş. 6 ileri bir şanzımana sahip. EDC otomatik vites özelliği Renault tarafından geliştirilmş. 

Dacia Duster 2023 Otomatik vites Manuel Duster seçeneğine göre kullanışı daha kolay hale getirmektedir.

2023 Dacia Duster Yakıt Tüketimi

2023-dacia-duster-4

 • Dacia Duster 2023’ün benzinli 1.0 Turbo 90 bg 4×2 versiyonunun yakıt tüketimi 6.4/100km. 
 • 1.3 Turbo 150 bg EDC 4×2 versiyonunun yakıt tüketimi ise 6.4/100km.
 • 1.3 Turbo 150 bg 4×4 LPG modeli ile gelen versiyonunun yakıt tüketimi ise 6.9/100km olarak aktarılıyor. 

Aracın diğer seçeneklerinde ise; 1.0 Turbo ECO-G 100 bg 4×2 modelinin yakıt tüketimi 7.3 – 7.4 LPG/100km, dizel 1.5 Blue dCi 115 bg 4×2 modelinin yakıt tüketimi 4.9/100km, dizel 1.5 Blue dCi 115 bg 4×4 modelinin yakıt tüketimi ise 5.4/100km olarak söylenebilir.

Otomatik vitesli modeller de tahmin edildiği üzere bu yakıt tüketimi biraz daha artabilir. Fakat rakipleri olan SUV modelleriyle buna rağmen arasında yüksek bir fark bulunmakta. 

Son bir not olarak 2023 Dacia Duster, SUV segmentindeki diğer rakiplerine nazaran fiyatı oldukça düşük bir araç. Bu yüzden 2023 Dacia Duster için tam bir fiyat performans aracı diyebiliriz.

 

Yorum ekle