Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?

Trafikte emniyet şeridi ihlali yapmak birçok kazaya sebebiyet verebildiğinden trafik ekipleri tespit ettiklerine emniyet şeridi cezası keser. Emniyet şeridine girme cezası trafik kazalarının önüne geçmede caydırıcı rol oynuyor. Peki emniyet şeridi cezası 2020 ücretleri ne kadar? Emniyet şeridi ihlali cezası 2020 detayları neler? ve emniyet şeridine girme cezası sorgulaması hakkında bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Enmiyet Şeridi Cezası Sorgulama

Emniyet şeridi cezası alan sürücüler e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak emniyet şeridine girme cezası sorgulaması yapılabilir.

Emniyet Şeridi Cezası Ödeme

Emniyet şeridi cezası ödemelerini gerçekleştirebilmek için cezanın tebliğ edilmesi gerekir. Cezanın sürücüye tebliğ edilmesinin ardından araç sürücüleri anlaşmalı bankalar üzerinden radar cezası ödemesi yapabilirler. Bankaların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek ödeme gerçekleştirebilir veya PTT şubelerinden nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirler.

Emniyet Şeridi Cezası 2020 Ücretleri

Trafik ekiplerinin denetimleri sonucunda emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere ceza kesme işlemi uygulanıyor. Aynı zamanda elektronik denetleme sistemleri ile şerit ihlallerini plaka üzerinden takip ederek trafik cezasına dönüştürülüyor. 2020 trafik cezaları zamlı olarak güncellendi. Buna göre emniyet şeridi cezası 2020 itibarıyla 1.228 TL olarak belirlendi. Ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödeme yapan sürücüler diğer cezalarda da olduğu gibi %25 indirimli olarak ödeyebilirler.

Emniyet şeridi cezası ücreti 1.228 TL
Emniyet şeridi cezası ücreti 15 gün içinde ödenirse 921 TL
Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Trafik cezaları ile ilgili bu içeriklere de göz atabiirsiniz

İlgili Yazılar

Bursa Otoshow Ne Zaman?

Yolcu360

Dacia Duster Tam Otomatik Var mı?

Yolcu360

BMW Isetta Nasıl Bir Otomobil?

Yolcu360

Yorum Bırak