Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Araç kullanan her bireyin mutlaka ehliyet sahibi olması gerekirken ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgusu hayli fazla. Bir sebepten ehliyetini kaybetmiş veya unutmuş kişilere uygulanan ehliyetsiz araba kullanma cezası 2022’de ne durumda? Ayrıca arabanın yanı sıra ehliyetsiz motor kullanma cezası da oldukça merak edilen bir konu. Bunun yanı sıra Araç kiralama yapıldığında cezayı kim öder? Bu yazımızda ehliyetsiz araba kullanma cezası ve sorgulaması 2022 verilerini topladık.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Ehliyetsiz araç kullanımı sonucunda alınan cezaları sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra, Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama bölümünden ceza sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca EGM resmi internet adresi, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi ve PTT şubelerinden de sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ödeme işlemini Gelir İdaresi Başkanlığının bir online hizmeti İnternet Vergi Dairesi ile veya şahsen bir vergi dairesine giderek de yapabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

2020 Yeni trafik cezaları belli oldu! Yeni trafik cezaları zamlı olarak geldi. Buna göre 2020’de ehliyetsiz araç kullanma cezası geçen yıla oranla daha fazla. Ehliyetsiz araç kullananlar için yeni ceza tutarı 3.674 TL. Ehliyetsiz motor kullanma cezası da araba kullanma ile aynı. Ceza alındıktan 15 gün içinde ödenirse uygulanan %25 indirim var. Yani ceza 2.755,50 TL’ye düşüyor.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası (araç sahibi) 3.674 TL
15 günde ödenirse 2.755,50 TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası (araç sahibi değil ise) 7.348 TL
15 günde ödenirse 5503.50 TL

ehliyetsiz araç kullanma cezası
Ceza Ödemesi

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklı kesilen para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmelidir. Ayrıca sorgulama sonunda görüntülenen ehliyetsiz araç kullanma cezasın ilk 15 gün içerisinde ödendiği taktirde %25 indirim uygulanır. Böylece ehliyetsiz araç kullanan sürücünün ödeyeceği ceza bu süre zarfında ödenirse indirime hak kazanır. Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücülerine tutanaklar gönderilir. Eğer adreste yoklarsa bağlı oldukları muhtarlık birimine teslim ediliyor. Bu tutanak muhtarlıktan alınmazsa EGM’ye iade edilir. EGM tarafından vergi dairesine iletilen ceza işleme alınır. İşlem tarihinden itibaren yasal ödeme süresi başlamış olur.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiştir. Bu nedenle o gün ve saatte aracı kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılıyor. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Konuyla ilgili aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz: 

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

1 yorum