Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Drift ve Spin Cezası Ücretleri Ne Kadar?

⏱: 2 dk

Trafikte dönüş kuralları dışında aracın el frenini çekerek aniden yön değiştiren yani drift atanlar tespit edildiğinde ekipler tarafından drift cezası kesiliyor. 2020 yeni trafik ceza zamları ile birlikte drift yapmanın cezası da arttı. Trafikte kontrolsüz olarak aracı kaydıran sürücülere caydırıcı olacak miktarda spin cezası veriliyor. Peki drift cezası 2020 itibariyle ne kadar oldu? Drift atmanın cezası ne? Araç kiralama yapıldığında cazayı kim öder? ve Drift ve spin cezası ile ilgili merak edilen soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Drift Cezası 2020

Trafikte kontrolsüz olarak araçları kaydırarak yönünü değiştiren veya aracı kendi etrafında döndüren yani drift atan sürücüler trafikte can güvenliğini tehlikeye atıyor. Dönem dönem haberlerini gördüğümüz drift yapanlar sadece kendilerini değil trafikteki herkes için bir tehdit oluşturuyor. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 67 sayılı maddesinde eklenen güncelleme ve değişikliklerle;

“Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi yasaktır.”


Drift Atma Cezası / Ücretleri

Buna göre drift cezası veya spin cezası gibi benzeri eylemleri yapan sürücülere verilecek olan yeni cezalar da artırıldı.

  • Bu kurala uymayanlara drift cezası 2020 itibarıyla 6.141 TL.
  • Ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanarak ceza  4.605 TL oluyor.
  • Aynı zamanda drift atmanın cezası olarak paranın yanında 60 gün süreyle ehliyete el koyuluyor.
  • Spin cezası bunlarla da bitmiyor aynı zamanda araç da 60 gün süre ile trafikten men ediliyor.

Sürücü belgesini geri almak için ne yapılır?

Ehliyeti elinden alınan sürücülere psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesinden sonra sürücü belgesi almasına engel bir durum yoksa Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla geri alma süresi sonunda belgeleri geri iade edilir. Ancak son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlar var ise o sürücülerin sürücü belgeleri iptal ediliyor.


Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Trafik cezaları ile ilgili aşağıdaki içeriklere de göz atabilirsiniz:

İlgili Yazılar

Volvo XC90 Makyajlandı!

Yolcu360

Araçta Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yolcu 360

Sıralı Sistem LPG’de Benzin Biterse Ne Olur?

Yolcu 360

1 yorum

Erhan 04/11/2020 at 9:31 am

Benim ehliyeti driftten 2 ay aldılar 2 ay süreyi bekleyip mi alacağım yoksa hemen psikotekk belgesi alıp basvurumu yapacagım

Yanıtla

Yorum Bırak