Yolcu360 Blog
egzoz muayene cezası ne kadar
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Egzoz Muayene Ücreti ve Gecikme Cezası 2023

Egzoz Muayene Ücreti ve Gecikme Cezası 2023

Egzoz muayenesi yaptırmak hem trafik hem de sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Zehirli gazların atmosfere karışmasını önlemek adına gerçekleştirilen egzoz muayenesine dair tüm merak edilenleri birlikte inceliyoruz. İşte en güncel rakamlarla egzoz muayene ceza tutarı…

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Egzoz Muayene Cezası Ne Kadar, egzoz muayenesi

Egzoz emisyon ölçümü düzenli olarak yapılması gereken bir bakımdır. Motorlu taşıtların atmosfere yaydığı gaz miktarının belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Kısacası aracınızın trafikte ne kadar karbonmonoksit, karbondioksit, azot oksit gibi ağır metallerin havaya karışma oranının belirlendiği ölçümdür. Elbette bu ağır metal gazlar sadece havaya karışmakla kalmıyor. Aynı zamanda yol kenarında bulunan bitkilere, hayvanlara ve insan vücuduna da ciddi zararlar vermektedir. Yapılan egzoz emisyon ölçümü sonucunda kirletici gaz salınımı miktarı belirlenen standartlar içerisinde ise araç sahibine egzoz gazı emisyon raporu verilmektedir. Araç sahibi de ilgili raporu araçta muhafaza etmekle yükümlüdür.

Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası 2023

Egzoz muayene ücretine 2023 itibari ile artış yapılmıştır. Geçtiğimiz yıl KDV dahil 110 TL olarak belirlenen egzoz muayene ücreti 2023 yılında KDV dahil 117 TL’ye yükselmiştir. Bu ücret standart olmakla birlikte egzoz muayenesi yapılacak olan araç türüne göre değişiklik göstermektedir. Nitekim dizel, benzinli ve LPG’li araçlarda birbirlerinden farklı bir şekilde egzoz emisyon ölçümü yapılmaktadır. 

Bunun yanı sıra egzoz gazı emisyon ölçümü için gereken belgeler:

 • Aracın tescil belgesi
 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu

Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası

2022 yılında egzoz gazı emisyon ölçümü, KDV dahil 110 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra egzoz gazı emisyon ölçümü için gereken belgeler:

 • Aracın tescil belgesi
 • Araç sahibinin nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportu

egzoz

Egzoz Muayenesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz muayenesi dikkat edilmesi gerekenleri sizler için listeliyoruz. 

 • Öncelikle egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracaksanız aracınızın egzozunda herhangi bir problem olmamalıdır. Eğer aracınızda mevcut bir egzoz problemi varsa tamir edildikten sonra muayeneye gitmelisiniz. 
 • Trafik ekipleri tarafından aracınızın egzoz ölçümünün gerçekleştirilmesi gerektiği söylenmişse vakit kaybetmemelisiniz. Size yapılan ikazın hemen sonrasında muayene süresine bakmaksızın aracınızı egzoz muayenesine tekrar götürmelisiniz. 
 • Egzoz emisyon ölçümünün ardından emisyon miktarı yeterli görülmeyen araçlara pul ve ruhsat verilmemektedir. Bunun yerine aracın egzoz emisyonuna dair hazırlanan rapor verilmektedir. Sürücüye verilen bu raporun sürekli araçta bulunması gerekmektedir. 
 • Egzoz emisyon ölçümüne ait sonucunuzu e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. 
 • Aracın genel muayenesinin ardından egzoz muayenesinin yapılması uygun görülmektedir. 

Egzoz Muayenesi İçin Gereken İşlemler

 • İşlemlere başlamadan önce aracınızın egzoz kontrolünü gerçekleştirmelisiniz. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız bu sorunu bir an önce düzeltmelisiniz. 
 • Egzoz gazı ölçümünü TÜVTÜRK istasyonunda yaptırmayı düşünüyorsanız ölçüme gideceğiniz tarih için TÜVTÜRK’ün internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekmektedir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Periyotları

 • Otomobiller için üç yaş sonunda ve sonrasındaki her iki yılda bir ölçüm yapılmak zorunludur.
 • Diğer Motorlu Taşıtlar için bir yaş sonunda ve her bir sonraki yılda tekrar yapılmalıdır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

Bazı araçlar emisyon ölçümünden muaf. Şimdi bu araçları hangileri olduğuna bakalım.

 • Traktör
 • Motosiklet
 • Mopedler
 • 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar
 • Hibrit ve elektrikli araçlar
 • Hidrojen yakıtlı araçlar

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Bu işlemi yaptırmak için gitmeniz gereken yer, TÜVTÜRK. Egzoz gazı emisyon ölçümü için bulunduğunuz şehirdeki TÜVTÜRK istasyonlarından yaptırabilirsiniz.

2023 Egzoz Muayene Cezası Ne Kadar?

Egzoz muayene cezası 2023 yılı itibariyle güncellenmiştir. Buna göre 2023 yılından itibaren egzoz muayene cezası 6.227 TL olarak belirlenmiştir. Fakat ilk 15 gün içerisinde egzoz muayene cezasını öderseniz %25 indirimden faydalanabilmektesiniz. Eğer muayene sonucunda aracınızın egzoz emisyon ölçümü standartların dışına çıktıysa sizden belirli bir cezası kesintisi uygulanacaktır. Bu ücret ise 12.561 TL’dir.

Egzoz Muayene Cezası Sorgulama ve Ödeme

Egzoz muayene ölçüm bilgilerine e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Önce “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama” seçeneğine tıklayarak araç plakası girin. Karşınıza araca ait egzoz gazı emisyon bilgilerini içeren bir sayfa çıkacaktır.

Egzoz muayene cezası ödeme işlemleri içinse vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini tercih edebilirsiniz. Ödeme için kredi kartı veya bankamatik kartı da tercih edebilirsiniz.

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle