Yolcu360 Blog
Yurt dışından telefon getirmek
Yolcu360 Blog > Bilgi > Yurt Dışından Telefon Getirmek Mantıklı mı? (2022 Bilgileriyle)

Yurt Dışından Telefon Getirmek Mantıklı mı? (2022 Bilgileriyle)

Yurt dışından telefon getirmek genellikle Türkiye’den daha ucuza mal olabilir. Fakat her zaman daha kazançlı bir yol olmayabilir. Yurt dışından telefon getirmek konusunda merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Yurt Dışından Telefon Getirmek 2022

Sahiden yurt dışından telefon getirmek söylendiği kadar ucuz mu ya da niye ucuz? Öncelikle bu soruyu yanıtlayalım. Çünkü telefonu ucuza satın almak, sonuçta her zaman kazançlı olacağımız anlamına gelmez. 

Kazançlı olup olamayacağınız, satın aldığınız telefonun modeline,  ülkeye ve ürünün Türkiye’ye giriş yaptığı tarihe göre değişiklik gösterir.

yurt dışından telefon getirmek, alışveriş yapan kadın

Akıllı Telefon Hangi Ülkelerde Daha Ucuz?

Peki, en ucuz maliyetle yurt dışından telefon almak için hangi ülkeyi seçmeliyiz? Akıllı telefon fiyatları marka ve modelin yanında, yılına göre de değişiklik gösteriyor fakat güncel fiyatları ve birkaç senelik ortalamaları incelediğimizde genelleme yapabilmemiz mümkün.

Örneğin; internette yapacağınız kısa araştırmayla dilediğiniz iPhone modelinin farklı ülkelerdeki değişen fiyatlarını fark edebilirsiniz.

ABD’de 699 dolardan başlayan 64 GB iPhone 12 Mini modelinin, Japonya’da 74800 Yen, Kanada’da 979 Kanada doları, Avustralya’da 1,849 Avusturalya doları, Türkiye’de ise 15.242 TL olduğunu görüyoruz. Aynı cihaz için uygulanan fiyatların bu ölçüde değişiklik göstermesi, kısacası bizlere ülkeler arasında neredeyse %100 oranında fiyat farkı olabildiğini gösteriyor.

Yurt dışından telefon getirmek için en uygun fiyat bandında tercih edebileceğimiz ülkeler arasında özellikle ABD, Japonya, Kanada, Hong Kong, Singapur, Dubai, İngiltere, İsviçre, Avustralya, Çin, Malezya, Tayland, Kuveyt, S. Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Avrupa’da ise Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İrlanda, telefon fiyatlarının daha ucuz olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye, Rusya, Macaristan, Brezilya, Meksika ve Arjantin gibi ülkeler ise  akıllı telefon satış fiyatlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında bulunuyor.

Ülkeler Arasındaki Akıllı Telefon Fiyatlarının Farkları Nasıl Oluşur?

Yurt dışından telefon almak istediğimizde karşılaştığımız fiyat farklılıkları neden kaynaklanıyor? Sorunun cevabı için akıllı telefon fiyatlarını belirleyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • CIF (Cost, Insurance, Freight) – Mal, Sigorta ve Navlun bedeli toplamı
  • Vergiler ve mali yükümlülükler 
  • CIF değeri + vergi ve mali yükümlülükler
  • Dağıtıcı ve bayi kârı 

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretleri (IMEI) Nedir?

Yurt dışından telefon getirmek istediğimizde ödememiz gereken harç tutarı olan IMEI kayıt ücreti, yaklaşık 2 bin TL. 2019’da 618 TL’den 1500 TL’ye ve 2021’de ise 2000 TL’ye çıkmıştı. Bunun yanı sıra 2022’de IMEI ücretinin 2 bin 772 liraya çıkarıldı.

IMEI numarası sayesinde telefonların yurtdışından kaçak olarak gelip gelmediği veya çalıntı olup olmadığı kontrol edilebiliyor. Yurt dışından telefon getirdiğinizde, IMEI numarasını sorgulatarak cihazın durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz ayrıca e devlet üzerinden de IMEI sorgulatabilirsiniz. Sorgulama işlemi sonunda telefonunuzun ithal edilip edilmediği, kayıp ya da çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışından Telefon Getirmek Hangi Durumda Kazançlı?

Yurt dışından telefon getirmenin maliyetini sağlıklı şekilde hesaplayabilmemiz için öncelikle aynı telefonu yurt içinden ve dışından satın aldığımızda, ödememiz gereken toplam güncel fiyatı hesaplayarak karşılaştırma yapmamız gerekiyor.

Yuvarlak hesapla, almak istediğiniz telefonu yurt dışından sipariş ettiğinizi düşünelim. Türkiye’deki satış fiyatından 2.00O TL daha ucuza geliyorsa, toplam maliyet değişmeyeceği için karınız olmayacaktır. Kazançlı bir alışveriş gerçekleştirebilmeniz için en azından bu farkın 2.000 lirayı aşması mantıklı gerekmektedir.

Yurt dışından getireceğiniz telefonun fiyatı, satışı yapılan ülkenin mevzuatına göre vergilendiriliyor. Yani IMEI kayıt ücretiyle beraber orta ve giriş düzeyindeki telefonları satın almanız pek kazançlı gözükmüyor.

Örneğin, yurt dışından Android işletim sistemli telefonu 2.000-2.500 TL arası ödemeyle satın aldınız diyelim. Telefonu Türkiye’de kullanabilmeniz için 2.006 TL de IMEI kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bu da orta düzey bir telefon aldığınızda minimum maliyetin 4.000 lirayı geçeceği anlamına geliyor. Sonuçta Türkiye’den bu paraya daha uygun bir telefon bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, pahalı telefonlar için durum biraz değişiyor. Özellikle Türkiye’de yüksek fiyatla satılan telefonlardan yüksek vergiler alınıyor. Böylece Türkiye’de pahalı olduğu durumlarda yurt dışından telefon getirmek günümüzde hala mantıklı görünüyor. 

Kiralık Araç Mı Arıyorsunuz?

Hem yurt içi hem de yurt dışı daha rahat ve konforlu yolculuklarınız için Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 aracılığıyla aracınızı seçebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle