Yolcu360 Blog
yakit-tasarrufu-nasil-yapilir-2
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tüketimini Azaltacak Çok Etkili 5 İpucu

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tüketimini Azaltacak Çok Etkili 5 İpucu

Yakıt tasarrufu sağlamak için pek çok farklı yol bulunur. Sürüş alışkanlıklarınızı değiştirmek ya da araç bakımınızı zamanında yaptırmak gibi küçük ama önemli detaylar, yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Günümüzde artan yakıt fiyatları, yanlış araç kullanımı ile birleşince araç sahipleri, “Yakıt tasarrufu nasıl yapılır?” sorunun cevabını aramaya başladı. Yolcu360 ekibi olarak biz de Yakıt tüketimini azaltacak çok etkili 5 ipucu makalesini sizin için derledik. Keyifli okumalar.

yakit-tasarrufu-nasil-yapilir

2022 yılında otomobil almayı düşünüyorsanız En Az Yakan Araba Modelleri ve Özellikleri yazımıza da göz atabilirsiniz.  Ayrıca İkinci El Araba Fiyatları 2022 yazımıza bakarak ikinci el araba fiyatları düşer mi ya da yükselir mi gibi sorularınıza da cevap bulabilirsiniz.

Aracınızı En Yüksek Viteste Kullanmaya Özen Gösterin

50 km/s hızda yol alırken üçüncü viteste kalmak, beşinci viteste kullanmaktan yaklaşık yüzde 25 oranda daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Düşük viteste araç kullanmak, gerektiğinden yüzde 45 daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir.

Sürücü, yeni nesil araçlarda ne kadar yakıt tüketimi olduğunu akıllı göstergeler sayesinde izleyebiliyor. Dolayısıyla göstergeyi takip ederek yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Klimanızdan Tasarruf Edin

Klima kompresörü motora ekstra yük yapacağı için yakıt tüketimi artabilir. Bu nedenle klimanızı mümkün olduğunca daha az kullanmaya özen göstermelisiniz.

Aracınızın içini serin tutmak için klimayı çalıştırmak yerine güneşlik gibi yöntemleri kullanarak yakıt tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Yaz aylarında, araç içindeki sıcak havayı öncelikle camları açarak atabilir ve daha sonra klimanızı çalıştırabilirsiniz. Böylelikle yakıt tasarrufu da sağlamış olursunuz.

Seyir Halindeyken Camları Fazla Açmayın

Cam açmak genellikle yakıt tüketimini artırır. Çünkü araçlar, camlar kapalı olarak seyahat edilecek şekilde tasarlanmıştır. Camlar açıldığında dışarıdan içeriye hava girişi olacağından rüzgar sürtünmesi de fazlalaşır. Böylelikle araç seyir halindeyken cam açmamak yakıt tasarrufu sağlar.

Ayrıca klima gücünü motordan aldığı için cam açmaya oranla daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Klima, motordan 8 hp güç aldığı için 70 km ve üzerindeki hızlarda pencerelerinizi kapatmalı, klimanızı çalıştırmalısınız.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Aracınızı Hafifletin

Aracınız ne kadar dolu olursa, ağırlığı da o kadar fazla olur. Dolayısıyla hareket edebilmek için ayrı bir güç sarf eder. Bu durumda ekstra bir enerji harcanacağından yakıt tüketimi de artar.

Aracınızda bulunacak fazladan 50 kg yük, yaklaşık %2 oranında daha fazla yakıt harcanmasına sebep olur. Bu nedenle aracınıza fazla yük yüklememeli ve eğer varsa gereksiz eşyaları aracınızdan çıkarmalısınız.

Lastik Basıncınızı Kontrol Edin

Hava basıncı yetersiz olan lastikler, yuvarlanmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Diğer yandan janta gevşek bir şekilde monte edilen lastiklerin hava basıncı zamanla azalabilir.

Dolayısıyla lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. İhtiyaç halinde araç üreticiniz tarafından uygun görülen hava basıncı ile lastiklerinizi şişirmelisiniz. Lastiklerinizi doğru şekilde şişirmeniz halinde yaklaşık %5 oranında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Son olarak lastik basıncının yetersiz olması özellikle kış aylarında aracınızın daha fazla efor sarf etmesine neden olacağı için yakıt tüketimini artırır.

Kış ve Yaz Aylarında Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

yakit-tasarrufu-nasil-yapilir-1

Eğer imkanınız varsa kış aylarında aracınızı kapalı bir garaja park etmelisiniz. Bu durum aracın sıcaklığının muhafaza edilmesini, motor yağının sıvı kalmasını ve motorun daha hızlı ısınmasını sağlayarak yakıt tüketimini azaltacaktır.

Kış mevsiminde araca biner binmez klimayı çalıştırmanız, daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Çünkü klimanın ortamı ısıtabilmesi için motor sıcaklığının doğru derecede olması gerekir. Dolayısıyla klimayı motor iyice ısındıktan sonra açarsanız yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Kış aylarında motoru ısıtmak için çok beklemeyin. Aracınızı hareket etmeden önce rölantide 1-2 dakika ısıtmanız yeterli olacaktır.

Yaz aylarında yakıt tüketimini azaltmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:

 • Aracınızın periyodik bakım ve ayarlarını zamanında yaptırmalısınız.
 • Hava filtresini değiştirmeli ve temizliğini ihmal etmemelisiniz.
 • Buji ve platin ayarlarınızı düzgün şekilde yaptırmalısınız.
 • Paslanan akü bağlantıları yakıt tüketiminizi artırır.
 • Vites kutusu, motor ve diferansiyelde önerilenden daha kalın yağ kullanmamalısınız.
 • Fren ayarlarının sıkı olması sürtünmeyi artıracağından yakıt tüketiminiz de doğru oranda artacaktır.
 • Motor parçalarındaki aşınmalar, motorun verimini düşürür. Böylelikle aşırı yakıt harcamanıza neden olur.
 • Sabah erken ya da akşam geç saatlerde yakıt daha yoğun ve koyu olur. Bu saatlerde yakıt satın alarak tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Uzun saatlerde yolculuk yapıyorsanız hızınızı sabit tutmalısınız. Sık sık hız ve vites değişimi yapmak yakıt tüketiminizi artırır. Sabit hızda yol almak yaklaşık olarak yüzde 6 yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.
 • Şehir içi yolculuklarda ani duruş ve kalkışlardan kaçınmalısınız.
 • Uzun süre düşük viteste gitmek, kalkışlarda debriyaj pedalından ayağınızı çok geç kaldırmak ve gereksiz yere şerit değiştirmek yakıt tüketimini artıran faktörlerdendir.

Sonuç

Yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu, aracınızı yalnızca gerektiği zamanlarda kullanmaktan geçiyor. Yalnızca birkaç mahalle öteye seyahat etmeniz gerekiyorsa, yürümeyi, toplu taşımaya ya da bisiklete binmeyi düşünebilirsiniz.  Böylelikle sadece yakıt tasarrufu yapmakla kalmaz aynı zamanda hava kirliliğini de önleyerek kendi sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz.

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle