Yolcu360 Blog
Manyas Cenneti

Türkiye’deki Kuş Cennetleri

Türkiye’de çok sayıda kuş cenneti var. Kuşların çok uğrak olduğu bu yerler hakkında bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Türkiye’deki kuş cennetleri hakkında araştırma mı yapıyorsunuz? Aradığınız çoğu bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, Türkiye’deki kuş cennetleri hangileri bakalım…

Kuş Cennetleri

Türkiye’deki Kuş Cennetleri

Türkiye’nin zengin doğası ve bitki örtüsü sayesinde ülkenin farklı köşelerinde farklı özelliklere sahip birçok ekosistem bulunmaktadır. Bu sayede ülkemizin doğal zenginliklerine tüm dünyanın hayranlığını kazanmış kuş cennetleri de dahil olmuştur.

Tabiatta bulunan yaklaşık 8 bin ayrı kuş türünün 500’ü Avrupa’da yaşarken, Türkiye’de ise en az 450 ayrı cinse rastlandığı belirtiliyor. Türkiye’de yer alan bu kuşlar hem Avrupa’dan gelen hem de Asya’dan gelen kuş türleridir. Manyas Kuş Cenneti, İzmir Sasalı Kuş cenneti, Sultan Sazlığı Yay Gölü Kuş Cenneti, Bafa Gölü Kuş Cenneti en meşhurlarıdır. Şimdi bunları biraz tanıyalım…

Manyas Cenneti

Manyas Kuş Cenneti

Balıkesir’deki Manyas Kuş Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alan Manyas Kuş Cenneti, 1975 yılında Avrupa Konseyi’nin  A Sınıfı Diploması’nı almayı hak etmiştir. Gölün plankton açısından zengin suyu buradaki yabani hayatın çeşitliliğini sağlamıştır. Burada bulunan kuş çeşitlerinin başında sumru, çeltikçi kuşu, dikkuyruk, kaşıkçı, alaca balıkçıl,gece balıkçıl, karabatak ve tepeli pelikan gelir. 266 farklı kuş türünün ziyaret noktasıdır. Balıkesir’e özellikle bahar aylarında yolunuz düşerse mutlaka Manyas Kuş Cennetini görün.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti, Gediz Deltası’nda bulunur, Ege’nin en büyük akarsularından Gediz Nehri’nin beslediği ovalarda bitki çeşitliliği de geniştir. Özellikle sulak alan kuşları açısından önemli olan İzmir Kuş Cenneti’nde, 289 çeşit kuş kaydedilmiştir. Bunların arasında toy, mezgeldek, kulaklı orman baykuşu, sütlabi gibi çeşitler bulunur. Yılda yaklaşık 50.000 kuşun uğrak yeri olarak yer almaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle Kuş Cennetine ulaşabilirsiniz.

Sultan Sazlığı Yay Gölü Kuş Cenneti

Manyas Kuş Cenneti Fotoğrafları

Kayseri’deki Sultan Sazlığı Yay Gölü,2006 yılında milli parka dönüştürülmüştür. Turizm açısından da önemli bir merkez olan milli parkta tatlı ve tuzlu su ekosistemleri bulunduğu için kuş çeşitliliği de fazladır. Burada 301 çeşit kuş görülmüştür. Ayrıca tüm Avrupa üzerinde, turna, akçabalıkçıl, kaşıkçı, flamingo kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek yer Sultan Sazlığı’dır.

Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara’daki Sarıyar Barajı’nın hemen yanındaki yapay bir sulak alan ekosistemidir. Özellikle kış aylarında burada birçok kuş türü barınır ve bu sebeple kış ortası kuş sayımları burada gerçekleştirilir. Burada kışlayan kuş çeşitlerinin arasında, yeşilbaş, angıt, sakarmeke ve karabaş bulunur.

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bakmak için buraya tıklayın!

Bafa Gölü Kuş Cenneti

Bafa Gölü Kuş Cenneti, Kızılırmak Deltası’nda yaklaşık olarak 16 bin hektar büyüklüğünde bir alana yayılmış ve bu alanda 260 çeşit kuş olduğu tahmin ediliyor. Bu türlerin arasında bulunan tepeli pelikan, deniz kartalı, dikkuyruk gibi kuşların bölgedeki yüksek popülasyonu dikkat çekiyor.

Göksu Deltası Kuş Cenneti

Birçok kuş türünün kışladığı Göksu Deltası, Silifke’de bulunuyor. Akdeniz’in sadece belli özel bölgelerinde yaşayan saz horozu burada görülen kuş çeşitlerinin arasında en çok dikkat çekenlerden biri olmaktadır. Göksu Deltası Kuş Cenneti, 330 kuş çeşidiyle büyük bir yabani hayat zenginliği oluşturuyor.

Birecik Kuş Cenneti

Şanlıurfa Fırat Vadisi üzerinde bulunan Birecik Kuş Cenneti, dünyada sayıları azalmış olan kelaynaklara ev sahipliği yapar. Burada bulunan Birecik Kelaynak Üretim Merkezi’nin temelleri  1977 yılında atılmış ve merkez o tarihten itibaren kelaynakların beslenmesi, korunması ve üretilmesi açısından dünya çapında bir öneme sahip olmuştur.

Yorum ekle