Yolcu360 Blog
A view from the streets of Yörük village
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Safranbolu Yörük Köyü: Nostalji içinde nostalji

Safranbolu Yörük Köyü: Nostalji içinde nostalji

Safranbolu Yörük Köyü Türkiye’nin en nostaljik köşelerinden biri. Otantik dokusuyla yılın her zamanı ziyaretçi akınına uğrayan Safranbolu’yu daha önce Safranbolu gezi rehberi ile aktarmıştık. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, bu sefer gezgin çiftimiz Merve ve Furkan bu güzel seyahat rotasının farklı bir köşesini sizler için mercek altına aldı.

Safranbolu Yörük Köyü

Yörük Köyü, Safranbolu’ya bağlı şirin mi şirin bir yerleşim yeri ve aslında görünüşü itibariyle minik bir Safranbolu. 🙂 Dar sokakları, ahşap çitlerin arkasında gizlenen bahçeleri ve 2 katlı cumbalı evleri var bu köyün.

Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan Yörük Köyü en az Safranbolu kadar ziyaret edilmeyi hak ediyor bize göre. 1997 yılında sit alanı ilan edilen bu Türkmen köyü doğal yapısı hiç bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş ve müze köy olmayı da sonuna kadar hak etmiş.

Şu anda Yörük Köyü’nde toplam hane sayısı 140. Ancak bunlardan sadece 62 tanesinde yaşam aktif olarak devam ediyor. En Yenisi 90 yaşında olan bu evlerin en eski olanının tarihi ise tam 450 yıl öncesine dayanıyor.

Yörük Köyü ’nde Ne Yapılır?

Biz Safranbolu gezimiz sırasında gitmiştik Yörük Köyü’ne. Akşamüstü gün batarken turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle oldukça kalabalık olan Safranbolu Eski Çarşı’dan çıkıp köye doğru yola düşmüştük. Safranbolu ile arası uzak değil, yaklaşık 6 kilometre kadar gittikten sonra ulaştık bu eşsiz güzellikteki müze köye.

Köyün sokaklarına adım atar atmaz bir huzur kaplamıştı içimizi. Gün yavaştan batarken, kızıl güneş ahşap çatılara vuruyordu. Sokaklara dalmıştık bu eşsiz huzuru koklamak için ve tüm sokakları gezmiştik ağır ağır. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri belki de telaşsızca yürümek arnavut kaldırımlı yolları.

Yer yer harabeye dönmüş, neredeyse yıkılacak kadar eski evler, yer yer de restore edilmiş birbirinden güzel evler karşılamıştı her sokakta bizi. Yörük Köyü’nde yapılacak şeylerden bir diğeri de incelemek bu tarihi evleri uzun uzun ve yıllar boyu süren yaşanmışlıkları düşünmek.

Alışveriş yapmayı da es geçmemek gerek. Nereden çıktı şimdi o demeyin hemen. Evinin önünde nane, kekik, yumurta satan ve köyün yerlisi olan yaşlı bir çifte rastlamış, nane ve kekik alıp, kendimizi tatlı sohbetlerine bırakmıştık. İşte bu yüzden bir şeyler almak gerek buradan. Öyle içten öyle güzel ki köy halkı. İnsan o an zaman dursun ve uzunca bir süre orada kalayım istiyor.

Bir de bol bol kendi yaşanmışlıklarımızın arasına eklemek var bu anları. Mesela, kapısının önündeki tozları çalı süpürgesiyle temizleyen bir teyze görmüştük başka bir sokakta. O yaşta hala harıl çalışıp didinen güzel insanlar vardı huzur veren bu köyde. İşte o anları da fotoğraflayıp hatıraların arasına koymak lazım.

Gezerken dışından gördüğünüz eski köy evlerinin içini de görmek isterseniz eğer gezi amaçlı kullanılan Sipahioğlu Evi’nin içine girebilir ve iç detayına yakından bakabilirsiniz. Oraya kadar gitmişken çamaşırhaneyi de mutlaka görün. Ortasında büyükçe bir taş, köşelerinde su ısıtmak için ocakların bulunduğu bu yapı da ilginizi çekebilir.

Uzun lafın kısası; gün bittiği için etrafta kimsecikler yoktu biz gittiğimizde. Doya doya gezdik, hopladık, zıpladık, fotoğraf çektik…  Kısacası her anın tadını çıkarabildik. Bu yüzden akşamüstü gitmenizi tavsiye ederiz.

Yörük Köyü ’nde Ne Yenir?

Buraların en meşhur yiyeceği olan otlu gözlemeyi deneyin deriz. Tercihinize göre ıspanaklı, peynirli, mantarlı ve kıymalı gözleme de var. Ayrıca yayık ayranları da oldukça leziz. Etrafta aile işletmeleri bulunuyor, dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Hepsinde bol güler yüz ve lezzet var. 🙂

Yörük Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Karabük’e 14, Safranbolu’ya ise 6 kilometre uzaklıkta Yörük Köyü. Yolları zahmetsiz, köyse çok görülesi. Navigasyonu kurarak çok rahat ulaşabilirsiniz. Safranbolu istikametinde ilerlerken Kastamonu’ya giden yoldan dönecek ve 1.5 kilometre daha ilerledikten sonra köye varacaksınız. Yola çıkmadan önce Yolcu360‘tan Kastamonu Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bakmayı unutmayın.

Yorum ekle