Yolcu360
Faydalı bilgiler

Pasaport Süresi Uzatma Nasıl Yapılır? / Pasaport Süresi Uzatma Ücretleri 2020

⏱: 3 dk

Pasaport süresi uzatma nasıl oluyor? Peki, pasaport süresini uzatmak için nereye başvurmalı? Pasaportun süresi biter mi? Pasaport süreci uzatma ücretleri 2020 ne kadar? Bu soruların yanıtları için makalemizi okuyun…

Pasaport Süresi Uzatma

İnternet hayatımıza girdiğinden beri birçok işlem internet üzerinden yapılıyor ve resmi evraklara ulaşım daha kolay oluyor. İnternetten pasaport işlemleri de artık daha kolay sonuçlanıyor. İnternetten pasaport başvurusu yapıldıktan sonra üç ya da beş gün içerisinde adresinize kargolanıyor. Peki, pasaportlarda uzatma işlemi yapılır mı? Pasaportun süresi dolunca tekrardan pasaport çıkarmak şart mı

  • Pasaport süresini uzatmak mümkün müdür?

Pasaportun süresinin uzatılması işlemi artık geride kaldı. Bu işlem eski çipsiz, lacivert pasaportlarda mümkündü. Fakat bunların kullanım süresi Kasım 2015’te sona erdi. Artık pasaportunuzun süresi bitince yeniden pasaport başvurusu yapmanıız gerekiyor. Aynı şekilde e-pasaport için de bu işlem aynı. Yani e-pasaportunuzun süresi geçerse yine yenisini çıkartmalısınız. 

Buna ihtiyaç duymamak için yani sürekli pasaport çıkarmakla uğraşmamak için de kolay bir yol var: Sık sık seyahat ediyorsanız 10 yıllık pasaporta başvuru yapmanızı önerebiliriz. Böylece hem daha az uğraşır hem de tekrar tekrar başvuru yapmaktan kurtulursunuz. Bir yandan da uzun vadede ücret olarak da daha faydalı olabilir.


Pasaport İşlemleri Ücretleri

Pasaport işlemleri için ne kadar para yatırılıyor ya da pasaport almak kaç para gibi soruların yanıtlarını iki ana başlıkla verebiliriz: 

  • Pasaport harç ve defter bedeli

Pasaportunuzun geçerlilik süresine göre pasaport harç bedeli miktarı değişmektedir. 

6 aylık harç bedeli: 208,80 TL
1 yıllık harç bedeli: 304,50 TL
2 yıllık harç bedeli: 497,00 TL
10 yıllık harç bedeli: . 995,00 TL
  • Pasaport defter ücreti 

Pasaport defter ücreti ise değişmez. Tüm pasaportların defter bedeli 133 TL’dir. Sık sık seyahat ediyorsanız 10 yıllık pasaportu tercih etmeniz defter parasını bir kereye mahsus ödemenizi sağlar. Ayrıca pasaport harç bedeli fiyatı da uzun vadede daha uygun hale gelir.

  • Pasaport yenileme

Pasaportunuzun süresini uzatmak istediğinizde pasaport yenileme yapmanız gerekir. Peki, pasaport yenileme sitesi hangisi? Resmi pasaport yenileme sitesinin adresi şöyle: randevu.nvi.gov.tr

İnternetten pasaport yenileme nasıl yapılır?

  • Bunun için randevu.nvi.gov.tr sitesinden randevu almalısınız. 
  • Oradan pasaport sekmesini tıklayıp pasaport çeşitlerinden birini seçmelisiniz. *Unutulmamalıdır ki pasaport çeşitleri için istenen belgeler farklılık gösterebilir.

Pasaport Çeşitleri

  • Bordo pasaport

Bordo pasaport (umuma mahsus) her Türkiye ve KKTC vatandaşının alabileceği pasaport türüdür. Bu tür için istenen belgeler 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, pasaport defter ücreti ve harç bedelini yatırdığınıza dair dekont, varsa eski pasaportlar.

  • Yeşil Pasaport

Yeşil (hususi) pasaport en fazla 5 sene geçerlilik süresi olan, genelde devlet memurlarına verilen pasaporttur. Bordo pasaportta gereken evrakların hepsi ve hala görevde bulunan kişiler için kadro derecesini gösteren kurum tarafından onaylanmış hususi damgalı pasaport müracaat formu gerekir.

  • Gri Pasaport

Gri hizmet pasaportu, hususi idareler ya da belediyeler tarafından resmi bir görevle yurtdışına gidenlere verilen pasaporttur. Hazırlanması gereken belgeler ise nüfus cüzdanının aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport talep eden kişinin çalıştığı kurumdan onaylı ve damgalı hizmet pasaportu talep formudur. Hizmet pasaportu alan kişiler harç bedeli, defter ücreti ödemezler. Döndüklerinde ise pasaportlarını geri verirler.

  • Diplomatik Pasaport

Diplomatik pasaport Dışişleri Bakanlığı ve yabancı ülkelerde bulunan Türkiye Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri tarafından verilir. Hükümet adına daimi ya da geçici görevlerde bulunan kişilere verilir. Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin eşlerine ve 25 yaşına kadar çocuklarına diplomatik pasaport verilir. Başvurmak isteyen kişiler diğer pasaport türlerinden farklı olarak Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurmalı. Bu formu bir adet biyometrik fotoğrafla birlikte vermelidir. Fakat forma yapıştırmamalı ya da iğnelememelidir. 

Bunlar dışında nüfus cüzdanının aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, önceden kullanılmış pasaportlar, Dış göreve sürekli gidecek olanlara verilen atama kararı örneği ve Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği yönlendirme kurslarına katıldığına dair belge gerekmektedir.

Yurt dışında da yolcu360.com’dan araç kiralayabilirsiniz!

Yolcu360.com araç kiralama avantajlarını yurt dışı araç kiralama ihtiyacında da yaşamanız mümkün. Yurtdışı seyahatlerinizde de yolcu360.com’dan online olarak araç kiralama yapabilirsiniz. Fransa, İtalya, İspanya, Almanya gibi pek çok ülkedeki havalimanlarında bulunan rent a car firmalarının müsait araçlarını tek web sitesi üzerinden en avantajlı yurtdışında araç kiralama sonucuna ulaşabilirsiniz. Yurt dışı havalimanlarındaki kiralık araçların fiyatlarını karşılaştırabilir ve kredi kartına taksitle oto kiralama yapabilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? 2021-2022 Yılı Ehliyet Türleri

Felat Delibalta

Seyahatlerinizi Kolaylaştıracak 11 Ekipman

Felat Delibalta

Galata Kulesi’nin Aşk Dolu Hikayesi: Galata Kulesi Efsaneleri

Yolcu 360

15 yorum

GÜLSEVIL O. 08/02/2020 at 8:23 pm

Yeşil pasaport süresi bitiyor, emniyete mi gitmem gerekiyor

Yanıtla
Hüsnü b. 10/09/2020 at 11:45 pm

Selamlar ben Hüsnü b. şu an Norveçteyim pasaportumun süresi 23.12.2020 de bitiyor nasıl değiştirebilirim saygılar

Yanıtla
Husrev G. 18/09/2020 at 7:41 am

eskisehirde paspotu nerde ve hangi adrese gitmeliyim lutfen yardimci olun

Yanıtla
Mehmet E. 10/11/2020 at 6:42 pm

Benim. üç yılık bir pasaport sürem var.bunu 10 yıla uzatma şansım var mı

Yanıtla
Mesut B 23/12/2020 at 10:49 am

Pasaportumun süresi bitmedi fakat benim süreyi uzatmam gerekiyor ne yapmalıyım…tesekürler

Yanıtla
Guner 25/01/2021 at 3:09 pm

Pasaportumu uzatmak icin ne yapmam gerekiyor

Yanıtla
Celal 01/02/2021 at 12:20 pm

Almanyada yaşıyorum.pasaportun süresi ekim ayında bitiyor.izindeyken Türkiye’de yeni pasaport alarak uzatma imkanım varmı

Yanıtla
Mualla S. 16/02/2021 at 10:59 am

Ben Türk pasaportumun uzatma tarihini geçirmişim. Almanyada oturuyorum ne yapmam gerekiyor

Yanıtla
Ayşe 15/03/2021 at 12:21 pm

Merhaba uzun yıllardır Türkiyede yaşıyorum
Almanya pasaportumu Turkiyede uzata bilirmiyim

Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

Yanıtla
Mehmet H. 20/05/2021 at 1:33 pm

Eski pasaportlar sahibine iade ediliyor mu

Yanıtla
Meryem Kücükefe 05/06/2021 at 9:50 pm

Stuttgart Baskonsoloslugundan on yillik Oturum uzatmak harci ne kadar tutar

Yanıtla
cüneyt 15/06/2021 at 11:11 am

Merhabalar 10 yıllık pasaport alıcam sürekli seyehat eden birisiyim. Yeni pasaportlar da defter yaprak sayısı az. 10 yıllık pasaport sürem bitmeden defter yaprakları biterse tekrar sıfırdan pasaport mu çıkartmalıyım yoksa sadece defter parası ödeyip yeni defter ile pasaport süremi tamamlayabilir miyim? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

Yanıtla
Mehmet 17/06/2021 at 1:48 pm

Bende pasaportumu türkiyede 10 yıllık yenileye bilirmiyim?

Yanıtla
Bahri Gürlek 09/07/2021 at 11:32 am

Merhaba benim 12.12.2021 pasaport 10 senelik doluyor Temmuz ‘un sonunda kısmetse karayolunda Türkiye ye gidiyoruz Aydın veya İzmir nerde pasaportu uzatabiliriz
Teşekkür ederiz

Yanıtla
Ayhan küçükhüseyin 19/08/2021 at 10:42 pm

Benim pasaportumun cüzdanı yeni fakat süresi dolduğu için aynı pasaportum için uzatma istiyorum fakat benden yeniden cüzdan bedeli istiyorlar bunun sebebini öğrenmek istiyorum bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim

Yanıtla

Yorum Bırak