Yolcu360
Faydalı bilgiler

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport nasıl çıkarılır? Pasaport çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir? Güncel pasaport fiyatları nasıl? Pasaport çeşitleri hangileri?

Pasaport nasıl çıkarılır?

Yurt dışına çıkarken ilk adım aslında pasaportunuzu elinize almaktan geçiyor. Çoğu kişi için bu süreç uzun ve zorlu görünüyor. Oysa size sunduğumuz bu yazı kolay ve hızlı bir şekilde pasaport almanıza kılavuzluk edecek. Bu yazıda pasaport çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir bulabilirsiniz. Pasaport çeşitleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Pasaport çıkarma süresi ne kadar sürer öğrenebilir ve pasaport fiyatları ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Pasaport nedir?

Kendi ülkeniz dışında bir ülkeye seyahat ederken, ülkenizden almış olduğunuz, yanınızda mutlaka olması gereken belgedir. Yani ülke dışındaki kimlik kartınız da denebilir. Pasaportunuzu seyahatiniz sırasında hiç yanınızdan ayırmamanız ve kaybetmemeye dikkat etmeniz önemlidir. Pasaport çeşitleri arasından hangisini alacağınız konusu da önemlidir. Bordo pasaport; umuma mahsus pasaport diye de adlandırılır. Bireysel ve vize gerektiren, süresi 6 ay ile 10 yıl olarak değişebilen pasaporttur. Yeşil pasaport; diğer adı hususi pasaporttur. Bu çeşidi yalnızca devlet memurları ve yakınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, kamu görevlisi ve bu görevlilerin eşi, çocuğu alabilir. Bu tür pasaport, çoğu gezginin hayalidir. Çünkü bu tür için pek çok ülke vize istemez. Gri pasaport; hizmet pasaportudur. Yurtdışında çalıştırılan hükümet, hususi idare ve belediye çalışanlarına verilir. Siyah pasaport devletin en üst düzey yöneticilerine verilmektedir. Her pasaport türü için aslında işlemler aynıdır. Fakat bazı türlerin gerektirdiği farklı evraklar da vardır. Örneğin yeşil ve gri pasaport için başvuru yazısı gerekmektedir. Ya da yeşil ve gri pasaport sadece il nüfus müdürlüğünden alınmaktadır gibi farklılıklar mevcuttur. Aşağıda temel olarak bordo pasaport anlatılmıştır. Bu küçük farklılıklar dışında ana aşamalar tüm pasaportlarda aynıdır.

Adım adım pasaport çıkarma işlemi

  1.       İlk iş olarak İhtiyacınıza, alışkanlıklarınıza göre pasaportunuzun süresini belirleyin.
  2.       Pasaport harç ve defter parasını ödeyin. Öğrenciler harç ödemeden çıkartabiliyor.
  3.       Pasaport için gerekli belgeler hazırlanır.  Bunlar nüfus cüzdanını aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eskiden alınmış pasaportların aslı, pasaport harcı ve pasaport bedelini yatırdığınıza dair dekontlar, reşit olmayanlar için ailesinin haberi olduğuna dair belge yani muvafakatname. Önemli bir hususa değinmemiz gerek çünkü çok karşılaşılan bir sorun. Biyometrik fotoğraf ve vesikalık fotoğraf aynı değildir. Yeni nüfus cüzdanlarında da biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulduğu için yaygınlaşmıştır. Rahatlıkla çeken yer bulabilirsiniz. Belirtmeyi unutmayın. Pasaport alacağınızı söylerseniz sizi yönlendirirler.
  4.       Pasaport başvurusu için randevu nvi.gov.tr adresinden, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birine randevu alınır. İkametgahınızın bulunduğu yerden almanız şart değildir.
  5.       Belirttiğiniz adrese pasaportunuz teslim edilir. Pasaport çıkarma süresi  5-7 iş günü arasında değişir. Yoğun dönemlerde biraz süre uzayabilir. Kurye veya kargo ile gönderilir.

Pasaport ücretleri

Güncel pasaport fiyatları her yıl değişmektedir. Defter bedeli kaç yıllık alırsanız alın değişmez. Harç bedeli ise kaç yıllık pasaport aldığınıza bağlı olarak yıl arttıkça artış gösterir. Eğer sık yurt dışına çıkıyorsanız 10 yıllık almanız avantajlıdır. 4 yıldan 10 yıla kadar harç bedeli de aynı kalmaktadır.

 

İlgili Yazılar

Türkiye’de balığa çıkılacak en iyi yerler

Yolcu 360

Pikniğe gitmek için en uygun araç tipi hangisi?

Yolcu 360

Otomatik Araç mı Düz Vitesli Araç mı Kiralamalı?

Yolcu360

Yorum Bırak