Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kızılcahamam Gezilecek Yerler | Kızılcahamam Gezi Rehberi

⏱: 3 dk

Ankara’nın kuzeyinde yemyeşil ormanları ile ünlü Kızılcahamam aynı zamanda paleolitik döneme uzanan tarihi ile de gezginleri her daim şaşırtmaya devam ediyor. Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Kızılcahamam’da görülmesi gereken yerleri birlikte keşfetmeye ne dersiniz? Kızılcahamam gezilecek yerler / Kızılcahamam gezi rehberi yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Kızılcahamam için yola çıkmaya ne dersiniz?

Kızılcahamam’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Soğuksu Milli Parkı
Kaynak: http://soguksu.tabiat.gov.tr/

Mis gibi çam kokuları eşliğinde keyifli bir gün geçirmek isterseniz Soğuksu Milli Parkı’nı listenize mutlaka ekleyin. Ankara’ya 80 kilometre mesafede yer alan milli park uzun yürüyüş parkurları sayesinde trekking ile birlikte kuş gözlemciliği, dağcılık, kampçılık gibi aktivitelere de oldukça elverişli. Pek çok bitki türünün yanı sıra yaban hayatına da ev sahipliği yapan Soğuksu Milli Parkı’na giriş ücreti kişi başı 10 TL, araç ile giriş 30 TL.

  • Abacı Peri Bacaları
Kaynak: http://www.kizilcahamam.gov.tr/

Ankara’nın Kapadokya’sı olarak bilinen Abacı Peri Bacaları Kızılcahamam’a gelmişken uğramanız gereken bir diğer gezi noktası. Doğal güzellikleriyle hayranlık veren peri bacalarının oluşumu 18 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor. Volkan tüflerinin rüzgar, yağmur gibi dış etkenlerle aşınması sonucu oluşan Abacı Peri Bacaları yerel halk arasında “Gelin Kayaları” olarak da adlandırılıyor. Etrafını çevreleyen ağaçlarla birlikte muhteşem görüntüler sunan Abacı Peri Bacaları’nda seyir terası ve kamelyaların yer aldığı rekreasyon alanı da mevcut. Abacı Peri Bacaları Kızılcahamam’ın Başören mahallesinde bulunuyor.

  • Aluçdağı Tabiat Parkı
Kaynak: http://alucdagi.tabiat.gov.tr/

Kızılcahamam’ın Soğuksu Milli Parkı ile birlikte yeşile doyacağınız bir diğer noktası Aluçdağı Tabiat Parkı. Kızılcahamam’a 35 kilometre mesafede yer alan tabiat parkı şehir gürültüsünden tamamen uzaklaşıp doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenler için ideal. Dilerseniz yanınıza getireceğiniz yiyecek ve içeceklerle piknik yapabilir, doğanın kalbinde konaklamak isterseniz çadır kiralayabilirsiniz. Aluçdağı Tabiat Parkı giriş ücreti kişi başı 8 TL, otomobille giriş ise 24 TL.

Ankara araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler

  • Alicin Manastırı
Kaynak: https://www.turkpress.co/file/alicin-manastirijpg

Muhtemelen daha önce adını duymadığınız saklı bir güzelliğe geldi sıra. Görünüşü ile adeta Sümela Manastırı’nı anımsatan Alicin Manastırı Kızılcahamam gezilecek yerler arasında. 70 metre yükseklikteki bir vadinin yamacında yer alan Alicin Manastırı’nın Sümela’dan çok daha eski olduğu düşünülüyor. Her ne kadar manastır olarak bilinse de yapılan araştırmalar sonucu dini etkinlik izine rastlanmamış olup güvenlik amacı ile Roma döneminde inşa edildiği varsayılıyor. Alicin Kanyonu’nun nefes kesen doğasında gizlenmiş manastıra ulaşmak için Kızılcahamam’ın Çeltikçi istikametine doğru tabelaları takip etmeniz yeterli.

  • Mahkeme Ağacin

Kızılcahamam binlerce yıl öncesine dayanan tarihi yapılarıyla gezginlere keşif dolu deneyimler sunuyor. Hala gizemini koruyan binlerce yıllık yeraltı şehri Mahkeme Ağacin de onlardan biri. Roma İmparatorluğu’ndan saklanmak için Hristiyanlar tarafından inşa edildiği düşünülen yeraltı şehrinin geçmişi iki bin yıl öncesine uzanıyor. Mağara ve kilise gibi çok sayıda kültürel jeositin bulunduğu Mahkeme Ağacin köyü Kızılcahamam’a 18 kilometre uzaklıkta.

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

Yolcu 360

Çocukla Gidilecek En İyi Tatil Yerleri

Yolcu 360

Amasra Kalesi

Yolcu360

Yorum Bırak