Yolcu360
Kiralık Araç Rehberi

Kiralanan Aracın Arıza Yapması Durumunda Ne Yapılır?

⏱: 2 dk

Araç kiralama hizmeti, hepimizin en az bir kez deneyimlediği bir sistem. Bazılarımızsa işimiz gereği sürekli araba kiralama yapıyor. Bir rent a car ofisine araç kiralamak üzere giderken akıllara gelen sorulardan biri de “kiraladığım araç arıza yaparsa” konusu oluyor. Öncelikle rent a car şirketleri, genellikle filolarının yeni ve sağlam araçlardan oluşmasına özen gösterirler. Ayrıca yıllık hatta çoğu zaman aylık bakımlar sağlarlar. Ancak tüm bunlara rağmen kiralanan araba arızaları da yaşanabilir. Peki, böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Araba arıza durumları, farklı sebeplerle farklı şekillerde ortaya çıkar. Kullanıcı hatasının neden olacağı oto arızalarının yanı sıra tamamen zamanla aşınma, eski, işlev kaybetme sonucu da arıza yaşanabilir. Hem kendi aracınızda hem de kiralık oto arıza durumları için alınacak ilk önlem Kasko Sigortasıdır. Ayrıca aracı teslim alamdan önde arıza gösterge tablosuna göz gezdirmeniz varsa bir uyarı hemen kiralama yetkilisine bilgi vermeniz ve söz konusu aracı teslim almamanız tavsiye edilir. Peki, oto arıza göstergesindeki işaretler nelerdir ve ne söylerler?

Araba Arıza Göstergeleri

Araba bozulması sorunu genellikle pek çok modelde önceden bazı uyarılarla kendini gösterir. Bu nedenle aracın gösterge tablosuna sürekli dikkat etmek önerilir. Araç ikaz lambaları yaklaşık 70 kusur tane şeklinde listelenir. Bunlardan kırmızı renkte yanıp söneneler oldukça ciddi bir soruna işaret eder. Sarı renktekiler de yine önemlidir. Yeşil renkte yanıp sönen ikaz ışıkları genellikle çok acil bir uyarı içermez. Örneğin yeşil renkte yanan bir kar kristali görüyorsanız aracınız size, “kar modunu kullanabilirsin” diyordur. Tüm işaretler uluslararası bir sisteme göre belirlenir ve tüm arabalarda aynıdır. Ancak en yaygın yaşanan arızalar için olan araba arıza işaretlerinden bazıları şöyle özetlenebilir. Mesela aküye benzer bir gösterge yanıyorsa akü bitmiş ya da akü arızası var demektir. Eğer benzin pompası görüyorsanız yakıtın bitmek üzere olduğunu anlayabilirsiniz.

Kiralanan Araç Kaskosu

Kiralık arabaların kasko sigortası kiralama şirketi tarafından yapılır. Burada kiralayana düşen, her hangi bir arıza, kaza durumunda araçta durup tutanak tutturmak üzere trafik polisini beklemektir. Benzer şekilde kullandığınız kiralık araçta çizilme, vurulma görürseniz de aracı hareket ettirmeden hemen tutanak için trafik polisi çağırmanız gerekir. Kiralık oto kasko sigortası konusunda araç kiralama yaparken ilgili görevlinin sizi bilgilendirmesini istemelisiniz.

 

İlgili Yazılar

Uygun Fiyata Fiat Egea Sedan Kiralama

Yolcu360

Araç Kiralama Sanıldığı Kadar Zor Mu?

admin

Uşak Araç Kiralama Fiyatları | Uşak Rent A Car | Uşak Oto Kiralama

Yolcu360

Yorum Bırak