Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kadınyarı Kanyonu gezi rehberi / Güllük / Antalya

Kadınyarı Kanyonu gezi rehberi / Güllük / Antalya

Kadınyarı Kanyonu yolu Akdeniz kıyılarından geçen herkesin mutlaka görmesi gereken eşsiz bir seyahat rotası.

Kadınyarı Kanyo’nu Antalya’nın Güllük Caddesi’nde Güllük Parkı içerisinde Selekler Çarşısı’nın hemen yanında yer alır. Son senelerde yapılan ahşap köprü sayesinde Kadınyarı Kanyonu’nu , yürüyerek gezebilir içerisinde akmakta olan şelaleyi de görebilirsiniz. Önceden kanyonun sadece denizle birleşen kısmını görebiliyorken, şimdi yapılan köprü sayesinde içerisinde bir şelale olduğunu da öğrenmiş olduk. Yaklaşık 20 metre yükseklikten şelaleyi ve kanyonu izlemek biraz ürpertici ve çok heyecan verici bir duygudur. Kanyonun toplamda yüksekliği 30 metre fakat 10 metresini merdivenlerle inebiliyorsunuz. Aşağıya bakarken başınız dönebilir dikkatli olmakta fayda var . Kanyonun şehrin merkezinde yer alması ve girişin ücretsiz olması maalesef ki çok fazla kirletilmesine neden oluyor. Aynı zamanda merkezi olması ulaşım açısından iyi bir özellik.

Kadınyarı Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Güllük bölgesinde ulaşım için en mantıklı tercih araç kiralama. Güllük Parkı girişi ya da Selekler Çarşısı girişinden kanyona girebilirsiniz. İki farklı girişi olduğu için tercih size kalmış. Havalimanına olan uzaklığı 18 kmdir. Yola çıkmadan önce Yolcu360‘tan  Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden kendinize en uygun aracı seçip seyehatiniz keyifle yapabilirsiniz.

Dünyanın en küçük kanyonlarından biri

Şelalenin aktığı yerde küçük bir gölet oluşmuş durumda. Kadınyarı Kanyonu Dünyanın en küçük kanyonlarından biri. Kanyonun içinden akan su denize dökülmekte, dökülürken de küçük bir şelale oluşturmaktadır. Çarşıda gezerken sıcaktan bunalırsanız Güllük Parkı’na gelip 10 metre merdivenden aşağıya indikten sonra kanyonun içerisinde biraz serinleyebilirsiniz. Bu arada buraya kadar gelmişken falezler boyunca Güllük Park’ından Atatürk Parkına doğru yürüyüş yapıp kıyılardaki mağaralı da gezebilirsiniz. Hatta varyantta bir selfie çekebilirsiniz. Konyaaltı Caddesi boyunca Atatürk Parkı’na kadar, falez manzaralı, rüzgar alan, gün batımını izlerken bir şeyler yiyip içebileceğiniz, cafeler ve restaurantlar sıralanmıştır.

Kadınyarı Kanyonu’nun hikayesi ise şöyledir. Maalesef ki eskiden bu kanyonda kocasını aldatan kadınların infaazı gerçekleşiyormuş o yüzden ismi Kadınyarı olarak kalmış. Suç işleyen kadınlara burada bir çuval giydirip, denize atıyorlarmış. Ya da kendi rızaları ile atlamalarını bekliyorlarmış. Şimdi ise turistlerin uğrak noktalarından biri haline geldi. İnsanlara hüzün değil, neşe mutluluk veriyor. En önemlisi Antalya sıcağında bir kaç dk da olsa serinleyip nefes almanız için harika bir tercih.

Antalya'da keşfetmeniz gereken kanyonlar

Yorum ekle