Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > İran: Merak Edilenin Ötesi!

İran: Merak Edilenin Ötesi!

İran, tarihi konumu ve ev sahipliği yaptığı uygarlıklar sebebi ile her daim konuşulan, tartışılan, merak edilen ülkelerin başında gelir. İşte bu saydığımız sebeplerden ötürü bizim içinde orayı gezmek, kültürünün içinde yer almak, müziğinden, sanatına her bir detayına sahip olmak çok önemliydi. İşte bu sebeple radikal bir karar ile İran’a gitmek için hazırlıklara başladık.

İran’da Yaşam

İran Cumhuriyeti, Türk vatandaşından vize istemeyen bir ülke. Gitmeden önce internetten yaptığımız araştırmalar bizler için yol gösterici oldu. Yaptığımız hazırlıklarımız, valizimize doldurduğumuz belirsizliklerle beraber ayağımızı İran’a atmış olduk. Sizi çokça sıcak bir ülke karşılıyor hem insanı hem havası ile. Ülkenin farklı bölgelerine farklı farklı iklimler hakim. Çöl iklimi, karasal iklim, tropikal iklim İran’da var olan iklim tipleri. İklim tipinin farklılığı insanlara ve yaşam tarzlarına çokça yansımış.

Her bölgenin kendine ait bir yaşam tarzı mevcut. Kimi bölgede aşırı tutucu bir yaşam mevcutken, kimi bölgede gayet rahat bir yaşam söz konusu. Ülkede kadınların mutlaka başlarının üçte biri kapalı olmak zorunda. Turist bile olsanız bu kurallar sizin içinde geçerli. Erkekler içinde bazı giyim kuralları var. Mesela kravat takamaz, şort giyemezsiniz. Bunlara uymamanız halinde para cezası sonrasında da hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

İran İslam Cumhuriyeti olduğu için bazı kurallar çok katı. Ancak bu yasak kararı size bunlara harfiyen uyulduğuna dair bir çağrışım yapmasın. Çünkü her yasağın bir delinişi bulunmuş ülkede. Alkol kullanmak, satmak yasak. Ancak buna karşın ülkede alkol kullanmak çokça yaygın. Yasak yollardan temin edilen alkol, ev partilerinde, arkadaş ortamlarında gizli bir şekilde tüketiliyor.

Resmi dini İslam olan ülkenin resmi mezhebi de Şia. Nüfusun büyük bir kısmının Şia olması İran’ın sanatını, kültürünü, müziğini etkilemiş. Şia’lığın sokaklardaki kültüre kadar yansıması size her adımda kendini hissettiriyor.

Pers Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçaları: İran Mitolojisi’ne Yakından Bakış yazımız için tıklayın.

 

Doğalgaz ve Petrolün Ülke Ekonomisine Etkisi

İran’ın ekonomisinin bel kemiği petrol ve doğalgaz. Rezerv kaynağı olan ülke, bu kaynakları ciddi yaptırımlar yüzünden dış ülkelere pazarlayamıyor. Bu sebeple petrol bolluğu, ülkeye zenginlik olarak dönemiyor.

Türkiye’ye oranla benzin fiyatlarının kırkta bir olması bize ülkeyi bir uçtan bir uca araba ile gezdirmiş oldu. Yani kısaca Türkiye’de bir litre benzin fiyatına, İran’da deponuzu dolduruyorsunuz.

Ülkeye indiğimiz andan itibaren ilk hissettiğimiz şey, yaşadığı ambargoya rağmen kendi kendine yetmeye çalışan ülke görüntüsü oldu. Ülkenin dışardan hiçbir şey alamaması onları her şeyi (ama eksik ama daha basit de olsa) üretime zorlamış. Araçları dahil olmak üzere her şeyi üretip ülke insanın hizmetine sunuyorlar.

İran’a gitmeden önce konuştuğumuz herkes, okuduğumuz her yazı bizi önemli bir konuda uyarmıştı. Ülkede inanılmaz bir trafik var. Nede olsa petrol ucuz diye herkes bir araba ile sokakta. Trafik kurallarına hiçbir şekilde uyulmuyor. Ancak bu kadar kuralsızlık içinde garip bir uyum mevcut. Bir iki kullanımdan sonra sizde onlar gibi araba kullanır hale geliyorsunuz. Bu arada unutmadan bize yapılan bir uyarıyı bizde size hatırlatalım. Sakın yayalara yol vermeye kalkışıp kişinin canına kast etmeyin.

iran

Türk olduğunuzu anladıkları her yerde büyük bir ilgi görüyorsunuz. Yaptığınız her alışveriş sonrası size söylenen cümle “bana konak olasanız” oluyor. Bu da alışverişinizi ben karşılamak istiyorum demek oluyor. Bu arada dizi ve sanatçıların bu kadar çok tanınmamızda etkisi büyük. İbrahim Tatlıses dediğiniz an açılmayacak kapı, indirim kapmayacağınız bir alışveriş yok.

Şaşaa ve Sanatın Birleşimi

Şaşaa denince akla gelecek ilk ülkedir İran. Camileri, sarayları, evleri, sokakları hatta insanları bile hep süslü. İnanılmaz bir renk cümbüşü mevcut. Bize çok iddialı gelen renkler ülkede çok doğal bir şekilde kullanılıyor. Cami ve saraylarda kullanılan cam-kristal işlemeciliği insanın başını döndürüyor. Firuze taşının bolluğu ise ülke semalarına mavi kubbe ve minarelerin yükselmesine yön veriyor.

iran-kristalÜlkede hiç paranız olmadan da gezebiliyorsunuz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. İşportacıdan, sokaktaki dilenciye kadar herkes de bir post makinesi mevcut. Evet yanlış anlamadınız. Dilenciye vermek istediğiniz parayı post makinesinden çekebiliyorsunuz. Yeter ki banka kartınızda paranız olsun. Ülkede kredi kartı ve taksitli alışveriş yok. Taksitli alışveriş olmaması ev ve araba alımını zorlaştırıyor. Ev gibi büyük meblağ gerektiren bir alışveriş için bile kullanacağınız taksit sayısı 3.

Konuştuğumuz İranlılar’ın büyük bir kısmının tek çocukları var. Ülkedeki pahalılık, uygulanan ambargo onlara gelecek kaygısı taşıttırıyor. İşte bu yüzden tek çocuk ile kalmayı tercih ediyorlar.

İran Azadi Meydanı

İran’ı gezerken en çok rastlayacağınız yerler meydanlardır. Nerdeyse her şehrinde büyük meydanları bulunuyor. Biz de her turistin yaptığı gibi soluğu Azadi Meydanında alıyoruz. Meydanda birde kule mevcut. Azadi Kulesi (Azadi Farsça özgürlük demek). Ülkede gerçekleşen pek çok büyük toplumsal olaylara da ev sahipliği yaptığı için Azadi Kulesi İranlılar için çok önemli. Mimarisi ile göz dolduran kule insanın başını döndürüyor. Biz de üstümüze düşeni yapıyor ve bolca fotoğraf çektirerek Azadi Kulesi ile olan bağlılığımızı ölümsüzleştiriyoruz.iran-azadi.jpg

İran Yemekleri

Yurt dışına çıkmadan önce mutlaka tadacağımız yemekler ile ilgili çok kaygılanırım. İran da bu korkuları yaşadığım ancak sonucu mutluluk ile biten bir seyahat oldu bizim için. Yemek ile ilgili ön yargılarımız yerle bir olduğu ülke olarak hep hafızamızda olacak.

Pirinç çok kıymetli ülkede. Hele de bir baharatları var. Safran… Safranlı pilavları her sofranın baş tacı. Aman sakın denemeden gelmeyin. Yoksa pişman olursunuz. Hatta bizim gibi safranı ve pirincini alıp, her gelen misafirinizi bu tat ile tanıştırabilirsiniz. Safran sakinlik veren bir baharatmış. Ülke insanın çok rahat ve güler yüzlü olma sebebi bile safran olarak görülmekte.

iran-mutfagi.jpgPirincin üzerine serpiştirilen nardan, haşlama mısırın üzerine yapılan nar ekşili sosa kadar her yemek ve yiyecekte narı mutlaka hissediyorsunuz. Tahini, turşusu, safranlı fıstığı, kebapları, naneli asitli ayranı damağınızı coşturacak lezzetlerden bir kaçı.

Salam cannnn diye seslenişleri ile bize sıcak ve samimi davranan İran, akıllarımızda zıtlıklar ülkesi, yasakların delindiği ama yine de gülen, üreten ve mutlu olmak için çalışan insanlar olarak kalacak.

Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

 

Yorum ekle