Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Halfeti: Suya ve zamana direnen şehir / Şanlıurfa / Halfeti gezi rehberi

Halfeti: Suya ve zamana direnen şehir / Şanlıurfa / Halfeti gezi rehberi

Halfeti şüphesiz Türkiye’nin Hasankeyf ile birlikte sular altında kalan en güzel noktalarından biri. Ancak masallarda tasvirlerine rastlayabileceğiniz kadar egzotik olan bu topraklara gezgin çiftimiz Merve & Furkan sizler için gitti ve harika bir gezi rehberi hazırladı…

Sular altında bir cennet: Halfeti

Gaziantep ile Şanlıurfa’nın tam ortasında yer alan Halfeti Urfa’ya bağlı bir ilçemiz. Buraya Hikayesini bilerek gidiyorsanız eğer gözlerinizdeki hüzün Fırat Nehri’nin suyuna yansıyacak… Bilmiyorsanız ise öğrendiğiniz an içinize bir sızı düşecek. Hem ilginç hem de hüzünlü bir hikayesi olan Fırat Nehri kıyısındaki bu batık şehir, adeta adı gibi insanı da hüzne batırıyor.

Bilmeyenler için kısaca bahsedelim; 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapımının tamamlanmasıyla Halfeti ve çevresindeki köyler sular altında kalmış. Düşünsenize eviniz, ocağınız, mahalleniz, sokağınız en önemlisi anılarınız sular altında kalıyor, sizse suyun üstünde. Elinizden hiçbir şey gelemiyor, sadece batan şehrinizi yukarıdan izleyebiliyorsunuz.

Baraj suları çıkagelmeden önce burada yaşayan halka köylerini terk etmeleri için yüksek miktarda paralar verilmiş. Kimi kabul edip gitmiş kimi ise terk edememiş toprağını, ocağını. Sonra ise olan olmuş maalesef.  Sular gelmiş, köyü içine almış ve insanlar yine evlerinden ayrılmak zorunda kalmış ama daha acıklı bir şekilde…

Karagül’ün vatanı: Halfeti

Oysa bu topraklarda yetişmeyen sebze-meyve yok imiş, öylesine verimliymiş. Yerleşilen yeni toprakların gülü ise kara renkte bitmiş, kara günleri unutturmamak istercesine.

Evet doğru okudunuz, Halfeti’de güller kara bitiyor. Buranın siyah gülü dillere destan, televizyonlara dizi oldu. Bu meşhur gül başka yerde bitmiyor hatta bölgede bile belli yerlerde yetişiyormuş. Siz tohumu alıp ekseniz de gül hiç büyümüyor, büyüse bile rengi siyah olmuyormuş.

İşte böyle enteresan bir hikayesi var Mezopotamya topraklarındaki bu güzel ilçenin. Hazırsanız, şimdilerde Eski Halfeti olarak anılan bu bölge için hazırladığımız gezi rehberine başlayalım.

Halfeti’de Gezilecek Yerler

Halfeti’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasını Eski Halfeti’nin yeryüzünde kalmayı başarmış sokakları alıyor. Yüzyıllarca farklı medeniyetlerden, farklı kültürlerden insanların gelip geçtiği bu topraklarda yürümek, taş evli, Arnavut kaldırımlı sokakları adımlamak insanın ruhunu dinlendiriyor adeta. Bu yolları adımlarken “kim bilir şu Fırat Nehri’nin sularının altında ne yaşanmışlıklar kaldı” diye düşünmeden edemiyor insan.

Eski Halfeti’nin sokaklarında yürürken karşınıza çıkan Ulu Camii de Halfeti’de görülmesi gereken yerlerden biri. 200 yılı aşkın süredir bu noktada bulunan cami su altında kalmaktan son anda kurtulmuş diyebiliriz. Ulu Camii, Tekne turu yaparken Halfeti’ye yaklaştığınızda sizi ilk karşılayan yapı oluyor. Camiinin biraz ilerisinde bulunan tarihi asma köprüyü de buraya kadar gelmişken mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bölgede gezilecek yerler arasında en dikkat çekici olanlarından biri de Rumkale. Geç Roma döneminde ilk yaşamın izlerine rastlanılan Rumkale’nin özellikle Hristiyan alemi için ayrı bir önemi var. Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Yohannes’in bir süre Rumkale’de yaşadığı ve İncil’in bir kopyasını buradaki mağaralarda sakladığı ve Hristiyanlık dinini buradan yaydığı düşünülmekteymiş. Rumkale’nin içerisinde 1173 yılında Şair Aziz Nerses tarafından yaptırılan Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Kilisesi ve yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış kalıntılar da bulunuyor.

Halfeti’de gezilecek yerlerin büyük bir kısmı ya sular altında kaldığından ya da kara ile bağlantısı kesildiğinden buraya gelince tekne turu yapmanız kaçınılmaz oluyor. Televizyonlarda karşınıza çıkan Savaşan Köyü’ndeki minaresi suyun üzerinde kendisi suyun altında olan Batık Camii’yi de bu tekne gezisi sırasında görebiliyorsunuz.

Halfeti’ye Ulaşım

Hem Gazintep’ten hem de Şanlıurfa’dan Halfeti’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak her ikisinden de özel araçsız ulaşım biraz sıkıntılı. Biz Antep gezimiz sırasında gitmiştik bu güzel noktaya. Yollar biraz yorucu ancak, kıyıya inerken karşınıza çıkan Rumkale ve Fırat Nehri manzarası tüm yorgunluğu unutturuyor. O yüzden bizim tavsiyemiz Antep tarafından gelmeniz.

Uçak ile gelmeyi tercih ederseniz de seçenekler yine aynı. Öncelikle Antep’e ya da Urfa’ya uçacak, oradan da araç kiralayarak Halfeti’ye ulaşacaksınız. Bu yüzden Gaziantep havalimanı araç kiralama ya da Şanlıurfa havalimanı araç kiralama en mantıklı tercihler. Yolcu360’tan en uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Halfeti’ye;

Şanlıurfa’dan Yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika

Gaziantep’ten Yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika

Diyarbakır’dan Yaklaşık olarak 3 saat 25 dakika

Adana’dan yaklaşık olarak 3 saat 30 dakika

Adıyaman’dan yaklaşık olarak 2 saat’te ulaşabilirsiniz.

Detaylı gezi rehberi için unutmayın Başka Dünyalar da Var

Yorum ekle