Yolcu360 Blog
halfeti (1)
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Halfeti Gezisi: Suya ve Zamana Direnen Şehir

Halfeti Gezisi: Suya ve Zamana Direnen Şehir

Karagül diyarı olarak anılan Halfeti, bugün Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alıyor. Kent dokusundan ziyade köy dokusunun çok daha baskın olduğu bir yöre. Son yıllarda turizm için önemli bir merkez haline de geldi. Oldukça eski bir tarihe sahip olması ve doğal görünümündeki mistik etki bölgenin popülaritesinin nedeni. Özellikle Halfeti gezisi yapmak isteyenler giderek artıyor. Peki, Halfeti nerede ya da Halfeti’de ne yapılır? Bu soruların yanıtları için okumaya devam edin:)

halfeti-2.jpg

Halfeti Hakkında Bilgiler

Halfeti hakkında bilgiler oldukça fazladır. Bölgenin eski bir tarihe sahip olması nedeni ile bölgesel önemini her zaman koruyor. Milattan önce 855 yılında Asurlular tarafından bölge kuruluyor. Bu süreçte ilk adı Şitamrat. Şehir ilerleyen yüzyıllarda sırasıyla Hitit, Asur gibi uygarlıkların altına giriyor. Bunlar arasında Medler ve Makedonlar da var. Yunanlar’ın bu bölgeye “Urima” adını verdiği de biliniyor. Bir dönem Orshoene Eyaleti kapsamında yer alan Halfeti hakkında birçok bilgi mevcut.

Milattan Sonra İslam Etkisi

Milattan sonra 2.yüzyılda Bizans etkisi altına girmeye başlayan bölge sonrasında İslamiyet etkisi altına giriyor. Özellikle Emevi, Abbasi ve Selçuklu gibi farklı hakimiyetlerin içerisine giriyor. Burada yer alan Rumkale ise özellikle Müslüman hakimiyeti dışında kalıyor. Bir dönem Urfa Haçlı Kontluğunun parçası olan Rumkale bölgede iki farklı dini oluşumu da destekliyor. Yavuz Sultan Selim tarafından ele geçirilen Halfeti hakkında bilgiler bölgenin Halep Eyaletine bağlandığını da gösteriyor. Ancak bölge ilerleyen yıllarda önemini yitiriyor. Öyle ki 5 ile 10 hane arasında şehir nüfusunun kaldığı da biliniyor. 

halfeti-1-1.jpg

Halfeti’nin toplam nüfusu bugün için ortalama 45 bin civarında oluyor. Toplam yüz ölçümü ise 646 kilometrekare olarak biliniyor. Halfeti Gaziantep’e yakınlığı ile bu ilin de bölgesel unsurlarını büyük oranda yansıtıyor. 

Karagül : Batarken yükselen şehrin simgesi yazımız için tıklayın.

Halfeti’de Görülecek Yerler

halfeti-3.jpg

Halfeti’de görülecek yerler büyük oranda doğal unsurları barındırıyor. Özellikle doğa tarihi ve doğal güzellikler temalı bir seyahat yapmak isteyenler için Halfeti uygun bir yer.. Elbette sadece doğa ile sınırlı kalmıyor. Halfeti aynı zamanda pek çok tarihi yapının da görüldüğü bir yer oluyor. Birecik Barajı’nın taşması sebebi ile aslında bölgenin en önemli kısımlar su altında kalıyor. Ancak buna karşın hala görülebilecek unsurları görmek mümkün oluyor. 

  • Rum Kale

Rumkale Fırat Nehri üzerinde yer alıyor. Fırat Nehri üstünde bir ada var ve bu ada yarımada formuna sahip. Rumkale ise bu adanın üzerine inşa ediliyor ve bölgenin en dikkat çeken yapısı olarak öne çıkıyor. Kalenin tarihi ise oldukça eski bir yüzyıla dayanıyor. Milattan önce 850 yılında yapılan kale uzun yüzyıllar yenilenerek kullanıma devam ediliyor. Bizanslılar ve Ermeniler de Rum Kale’yi kullanıyor. Kale her dönem farklı isimlere sahip olması nedeni ile birçok yerde farklı isimler ile anılıyor. Ancak özellikle Geç Roma ve Ortaçağ döneminin mimari etkilerini net bir biçimde yansıtıyor. Kale içerisinde hem Aziz Nerses Kilisesi hem de Barşavma Manastırı yer alıyor.

  • Asma Köprü

Belediye tarafından inşa edilen Asma Köprü, özellikle akşamları ilgi çeken bir yapı olarak biliniyor. Çünkü ışıklandırmaları, akşamları çok dha koş ve mistik bir görüntü sunuyor. Bu nedenle Asma Köprü’ye ilgi de gün be gün artıyor. Köprü bugün Fırat Nehri üstünde yer alıyor. 

  • Barşavma Kilisesi

Barşavma Kilisesi 13.yüzyıla tarihlendiriliyor. Kilise yaptıran kişinin yani baninin adını taşıyor. Yakubi Aziz Barşavma tarafından yaptırılan ub yapıda tuğla görünümü dikkat çekiyor. Malzeme olarak kesme taş ağırlık kazanıyor ve kemer kullanımı da yapının en öne çıkan unsurları arasında. Bugün bütünü günümüze kadar gelmemiş olsa da bir kısmını ziyaret etmek mümkün oluyor. 

  • Eski Halfeti 

Esi Halfeti aslında bir yerleşim yeri olarak da günümüze kadar geliyor. Ancak büyük bir bölümünün su altında kaldığını belirtmek gerekiyor. Eski Halfeti’nin büyük bir kısmı baraj nedeniyle su altında kalıyor. Bunun en iyi örneği ise Eski Halfeti’de yer alan minare oluyor. Minare yukarıda kalırken caminin kalanı ise su altında kalıyor. Bunun dışında geleneksel evler de yer alıyor. Böylelikle kültürü en yakın noktadan deneyimleme imkanı sunuluyor. 

Halfeti Nerede?

Halfeti konumu ile ulaşımı kolay bir bölge. Şanlıurfa Gaziantep sınırı içerisinde Şanlıurfa tarafındaki bölgeye gitmeniziçin birçok alternatif yol seçeneği var. Halfeti, bugün Türkiye Cumhuriyet içerisinde Şanlıurfa’nın batı tarafında yer alan bir ilçe. Halfeti Şanlıurfa arası da 145 km. İlçe, Birecik Baraj Gölü kıyısında.

Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Halfeti hakkında merak edilenler arasında Halfeti’ye nasıl gidileceği de var. Bu nedenle Halfeti’ye nasıl gidilir merak ediliyor. Halfeti’ye gitmek için birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında uçak, araba gibi alternatifler yer alıyor. Halfeti’ye seyahat ederken yöntemlerin çeşitliliği pek çok kişiye imkan sağlıyor. Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Halfeti’ye seyahat yılın her dönemi mümkün.

Halfeti’ye gitmek için bir diğer yöntem de araç kiralamak. Özellikle araç kiralayarak çok daha konforlu bir seyahat mümkün. Bulunduğunuz noktadan araç kiralayabilirsiniz. Bu amaçla yolcu360.com üzerinden kiralık araç fiyatlarına bakabilir ve fiyatları karşılaştırarak hızlıca karar verebilirsiniz. 

Şanlıurfa Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

 

Yorum ekle